Pěstování ozimé zeleniny



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?)
18.12.2023 15:58

Samozřejmě dusíkaté vápno je dobrá volba, ale že by se jím muselo každé jaro vápnit, to asi ne. Mám skleníky asi 20 let a nikdy jsem v nich, ani jinde na záhonech, dusíkaté vápno neměl důvod použít. Se škůdci jsem se vždy vyrovnával tak, že jsem svrchní asi 5-10cm vrstvu zeminy vyvezl ze skleníků ven a doplnil kompostem a hnojem. Jaké odrůdy košťálovin, pane Miloši, pěstujete? Já v prvním týdnu února vysévám květák Beta, zelí Dynamic F1, kapustu Předzvěst a kedluben Ametyst F1. Poslední roky ale v skleníku s květákem a zelím moc spokojený nejsem, napřed bývá v březnu dlouho zima s malými přírůstgky a následně v dubnu a květnu přijdou vysoké teploty, které se v skleníku nedají odvětrat a rostlinám to nesvědčí, lépe rostou ve venkovních záhonech. Walter                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.12.2023 20:09

Jasně. To ale nemění nic na jeho toleranci nižších teplot. Omlouvám se za "překlep".

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 62.143 (?), 18.12.2023 9:15

To, že košťáloviny bez ohledu na odrůdu jsou tolerantní k nižším teplotám okolo -10 °C je všeobecně známá věc. Některé přezimují i venku, ale je otázkou zda v zimě opravdu rostou nebo jsou takto jen uskladněny a postupně se sklízí a konzumují.           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.156 (?), 18.12.2023 15:16

Vypada to zatim, ze rostou. 24.11. zadne naznaky ruzice a to uz padal snih, ted po mrazech ruzice velikosti tenisaku. Vsak se uvidi, o nic nejde, Zkusim si jeste vysit v lednu, abych v breznu mohl zasadit do skleniku, a verim, ze v kvetnu sklidim kvetaky a zkusim i brokolici a vysadim papriky, to je muj plan. Jen mi do planu nezapada dusikate vapno, ktere jsem mel v planu zase dat kvuli skudcum. Ale tohle je silnejsi. MK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 18.12.2023 15:58

Samozřejmě dusíkaté vápno je dobrá volba, ale že by se jím muselo každé jaro vápnit, to asi ne. Mám skleníky asi 20 let a nikdy jsem v nich, ani jinde na záhonech, dusíkaté vápno neměl důvod použít. Se škůdci jsem se vždy vyrovnával tak, že jsem svrchní asi 5-10cm vrstvu zeminy vyvezl ze skleníků ven a doplnil kompostem a hnojem. Jaké odrůdy košťálovin, pane Miloši, pěstujete? Já v prvním týdnu února vysévám květák Beta, zelí Dynamic F1, kapustu Předzvěst a kedluben Ametyst F1. Poslední roky ale v skleníku s květákem a zelím moc spokojený nejsem, napřed bývá v březnu dlouho zima s malými přírůstgky a následně v dubnu a květnu přijdou vysoké teploty, které se v skleníku nedají odvětrat a rostlinám to nesvědčí, lépe rostou ve venkovních záhonech. Walter                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.156 (?), 18.12.2023 17:50

No, ja kostaloviny nikdy nepestoval, zaprve nemam misto, a zadruhe vzdy je problem se skudci, chemii pouzivat nechci, mozna pouziju trik se zaclonou jak se zde psalo. Nejsem sobestacny, jen se tim bavim, hlavne rajcata a ve skleniku par paprik, okurek, bazalku, mrkev a jarni salat, na to je po zime vzdy chut. Letos jsem si rekl, ze bych zkusil na podzim neco, tedy jsem zakoupil ranny kvetak Bora a nejake ranne zeli, bez ocekavani nejake urody, ale neco na jedno jidlo treba ano, s umyslem, ze na podzim nebudou skudci tak aktivni. No nebyli, ale zase pri kracenim dne uz to nejde.  Natesen ale ze stavajiciho vysledku prave vyseji semena po vanocich aby v breznu uz jsem mel poradne sazenice a po sklizeni kostalovin pujdou rovnou papriky. Vapno jsem zacal davat jednou za par let, loni bylo trochu svilusek na okurkach, proto. sklenik chci takto vyuzit pres zimu a v brzkem jare. Take byl plan dat do skleniku ranne brambory, ale z toho by asi do pulky kvetna nic nebylo. Od Vladimira mam ozimy kvetak, ten dostane napresrok prednost. A dcera je veganka, a kdyz si predstavim kolik chemie se na tyto zeleniny pouzije, tak uz nejak na to nemam chut. Tady ji chci take potesit, hlavne pro vnucku. S odrudami se tedy podelit fakt nemuzu, ale diky za tipy. A kdyz vidim ty prirustky ted za posledni mesic, verim ze na jare mi do kvetna vyrostou aspon jako grepy. No s tim vysevem asi pockam do pulky ledna take, co bych s tim pak delal, asi. Dam to s paprikami. Jeste si vyberu nejakou brokolici rannou. Sklenik hlavne proto, ze snad se obejdu bez skudcu, ale oni jdou asi po cichu, tedy asi marna nadeje, no uvidime. MK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.156 (?), 19.12.2023 18:03

teda, pane Walter, prosel jsem si ted tema Predpestovani kostalovin, a musim rict, ze opravdu nejsem ten pravy, koho se ptat co pestuji. mate to kouzelne a krasne. Tim jsem take zjistil, ze nejsem prvni, koho napadlo pestovat kostaloviny brzo ve skleniku a pak je vymenit za papriky, trochu se ted stydim. No clovek neni vseznalek. Fakt si s tim hrajetem klobouk dolu.Jen si rikam, kam toho tolik davate, to nemuzete ani spoptrebovat wink. Parada velika. MK:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 19.12.2023 22:17

Tak to je opravdu milé, ta pochvala od Vás. Napadlo mě tehdy, že to třeba bude někdy pro nějakého pěstitele inspirace. No, mě to fakt baví, jak to pěkně všechno naroste, zvlášť hlávkové saláty mě každý rok překvapují, jak z těch nicotných semínek vylezou neduživé sazeničky a z nich krásné hlávky. K radosti mi úplně postačí, když sklízím saláty od konce dubna do půlky května, pak kapustu s kedlubnami a v červnu zelí s květákem. Co nestačíme zkonzumovat doma, rozdáme. Zatím si každý rád vzal. Ale není každý den posvícení a občas něco také nevyjde, třeba hlávkové saláty chtějí vláhu, ale zase ne příliš, jinak chytí od spodních listů plíseň. Košťáloviny zase trpí občas hnilobou. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 18.12.2023 19:44

Pokud jste dusíkaté vápno dával loni, myslím, že můžete letos bez obav vynechat. Ono proti patogenům a škůdcům stejně není všemocné.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.156 (?), 18.12.2023 20:01

prave ze nedaval asi tri roky, nu asi to pocka, nic se nedeje. naposledy jsem daval kdyz mi sklenik, potazmo papriky v nem zamorili msice, od te doby pod kontrolou a bez postriku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 18.12.2023 19:37

No, když je víc pod nulou tak určitě nerostou. Ale u Miloše v tom skleníku může mít půda 4,5°C, a to prý květáku stačí na velmi pomalý, ale přeci jen růst. Jeden či dva slunečné dny by mohly stačit. A když potom není venku 10 pod nulou, mohlo by to fungovat. Uvidíme, jak to dopadne.

Jak si vedou Tvé ozimé květáky? Máš tam u nich datalog? Nevím jak v Brně, ale tady zatím žádné "třeskuté" mrazy neuhodily.

Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika