Molice vlaštovičníková na brukvovitých



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?)
30.5.2021 22:15

Dnes proběhla kontrola zelí pod netkankou. Nevím, zda pomohla vyhlazovací válka proti vlaštovičníku, ale zelí je v pohodě, tedy bez molic, a co víc, na lepítkách jsem nenašel jedinou molici. Vím, jsem teprve na začátku dlouhé obranné války, ale dává to naději do budoucna.

Jedno zelí ale stejně zařvalo. Myslím, že ho "sežrali" mravenci. Povolené ztráty u mne jsou 10 - 20%. Takže zatím dobrý, místo 31 kusů mám jen 30.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 3.5.2021 22:06

Na vzdávání nejsem. Možná se mi všichni vysmějete, ale na to já moc nedbám. Molice se mi objevily až v nedávných letech. Nemám za souseda řepkové pole, což je výhoda, ale všude okolo se pěstují jahody a všiml jsem si, že se mi po zahradě také rozmohl vlaštovičník. Molice přece musí mít nějaké slabé místo. Já ho vidím v přezimování a těsně po něm. Ten největší problém není, že máme molice, ale že se přemnoží. Takže jsem učinil krok jedna: všechny vlaštovičníky vytrhal a ihned spálil. S jahodami to nelze, takže tam se alespoň pokusím je zkontrolovat.

Dospělci musí naklást vajíčka. Lze jim v tom zabránit? Myslím, že do jisté míry ano: okamžitě po vysazení zkontrolovaných sazenic je přikrýt netkanou textilií. Tou dospělci myslím neproniknou. Ano, je třeba netkanou občas zvedat při zalévání či pletí (pletí lze omezit mulčováním či opět netkanou textilií). Ale tam bude počet nepozorovaně proniknuvších jedinců celkem zanedbatelný. To všechno se chystám učinit. Netuším, jak to dopadne, ale šanci to myslím má. Dalším opatřením bude pravidelná kontrola rostlin a odstraňování vajíček, larev i pupárií silným lihem (Alpa), aby se narušil jejich voskový obal. A tím i jejich horečný cyklus rozmnožování. A samozřejmě žluté "lepíky" budou všude.

Víme ze zkušenosti, že chemie nefunguje dostatečně dobře. Je tedy nutné zkusit něco jiného, i když je to děsně pracné. Alternativou je vzdát to. Nevzdal jsem boj s bramborovou plísní, nevzdám ani boj s molicí. A je pravda, že loni jsem s ní vůbec nebojoval a přesto jsem měl velmi slušné zelí Murdoc (ranější) i růžičkovou kapustu. Kadeřávek jsem vyhodil a jako plodinu opustil, ale nejen kvůli molicím: nechutnal mi. Letos chci také pěstovat hlávkovou kapustu. Semínka jsou v zemi, netkaná přijde ke slovu hned, jak vylezou - spíš ještě předtím. 

Dává to smysl? Kdokoliv v té logice uvidí jakoukoliv díru či nesnáz, prosím, ozvěte se. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.103 (?), 4.5.2021 9:31

máte to dobře vymyšlené.Když budete pravidelně kontrolovat, můžete včas zlikvidovat všechna vajíčka. Ze zkadeřených listů kapusty a růžičkové kapusty to ale půjde poměrně špatně. Z hladkých listů špičatého zelí to jde mnohem lépe. Jak už jsem psal dříve, alternativou je pěstování raných odrůd brukvovitých, které sklidíte postupně v červnu-červenci, aniž by na nich stačila molice udělat škody. A dále pak vámi zmíněný Murdoc. Pokud není molice rozšířená příliš, dá se likvidovat i ručně rozmačkáním, rozetřením, vajíček na spodních stranách listů. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 4.5.2021 10:09

Díky, Waltře. Pochvala od Vás mne těší dvojnásob.

Teď jde jen o to, aby se dostavily výsledky. Budu muset být hodně důsledný a nic nezanedbat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 12.5.2021 22:02

Tak potvrzeno vizuálně: jsou tam a čekají. Ne rytíři v Blaníku, ale molice na vlaštovičníku. A včera už i vzlétly, což se předtím za chladného počasí nedělo (tedy pokud jsem si dobře všímal). Doufám jen, že ty vzlétnuvši budou hledat zase vlaštovičník. Ten je ale na mé zahradě teď těžko k nalezení, stejně jako kdokoliv z rodiny Brassica. Spoléhám na to, že molice nejsou moc dálkoví letci. Pokud se mýlím, je válka prohraná, protože sousedi ho pěstují ve velkém.

Milan HP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 25.5.2021 23:32

Vysadil jsem zelí (Murdoc) z domova, tedy zaručeně bez molic, přikryl bílou netkankou 19g, dal dovnitř žlutá "lepítka". Musel jsem vyztužit "rohy" způsobené ne úplně ideální konstrukcí tunelu na netkance (došly mi oblouky). Netkanku jsem ale jen zatížil, nezasypal hlínou, jak se doporučuje. A čekám na první přilepenou signální molici, po jejímž odchycení bude následovat důsledná (v rámci lidských schopností) kontrola a očista sazenic. Zatím se mi přilepilo něco černých potvor, tipoval bych smutnice vylíhlé v zemi.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 30.5.2021 22:15

Dnes proběhla kontrola zelí pod netkankou. Nevím, zda pomohla vyhlazovací válka proti vlaštovičníku, ale zelí je v pohodě, tedy bez molic, a co víc, na lepítkách jsem nenašel jedinou molici. Vím, jsem teprve na začátku dlouhé obranné války, ale dává to naději do budoucna.

Jedno zelí ale stejně zařvalo. Myslím, že ho "sežrali" mravenci. Povolené ztráty u mne jsou 10 - 20%. Takže zatím dobrý, místo 31 kusů mám jen 30.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 19.6.2021 0:15

Další hlášení z molicové války. Zelí i později vysazená kapusta pod netkankou jsou bez molic, čisté, a to navzdory tomu, že namám netkanku na zemi zasypanou hlínou, jen zatíženou kameny a i tomu, že to musím otevírat co dva dny kvůli zalévání. Ano, zkusil jsem zalévat skrz netkanku, ale protékalo to jen do několika míst.

Vysadil jsem taky "kontrolní skupinu" bez ochrany. Pochopitelně (i když jsem doufal, že likvidace vlaštovičníku by je mohla vypudit úplně, což se nestalo, protože sousední zahrádky jsou vlaštovičníku dost plné, případně některé přezimovaly i na jahodách) molice velmi záhy nastoupily. Takže jsem přikročil k ručnímu omytí spodků listů Alpou. Včera. Dnes jsem kontroloval výsledek: k mému překvapení se většina molic nevrátila. Ano, nezmizely úplně, ale vrátilo se jen pár jedinců. Budu proceduru opakovat okamžitě, jakmile zjistím, že jsou na listech vajíčka či larvy. U rostlin jsem umístil žlutá lepítka v hojném počtu. Vyhráno určitě není, ale na debakl to rozhodně nevypadá.smiley To důležité, podle mého názoru, je, podchytit to včas a včas zabránit jejich nekontrolovanému množení.

Milan HP

P.S. Tohle v žádném případě nepojednává o molici skleníkové. To je trochu jiná písnička. A také je to neproveditelné u velkopěstitelů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.5 (?), 19.6.2021 12:24

Měla jsem takhle vloni brokolici. Zalévala jsem přes textilii, ona časem začne propouštět vodu všude. Sundavale jsem jen pozdě večer při pletí a pak kontrole zralosti. Oblouky z LIDLU jsou na brokolici téměř malé.

Mnohem jednodušší by bylo instalovat průsakovou zavlažovací hadici, ale letos jsem se na tento boj vykašlala.

U mne byl další problém miliony dřepčíků, šli od jara od rukoly a nešlo se jich zbavit - taky řepka vedle. Mám sice koupenou síťovinu z Aliexpresu, ale zbyde to až na příští rok, kdy ušiju potah na foliák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 24.6.2021 0:14

Výborný nápad to průsakové zavlažování a když ještě položíme na půdu černou netkanku, vlastně nebude třeba bílou netkanku zvedat. Kromě sklizně.wink Tu za nás žádné opatření neudělá.

Mne ale taky napadlo, že až budou rostliny plně "dospělé", nebude už třeba je tak úzkostlivě chránit. Molice napáchají nejvíc škod na mladých rostlinách, které ještě nemají dost síly ten "výcuc" bez mrknutí oka překonat.

Na oblouky jsem si koupil vysokotlakou vodovodní hadici do země - půlcoulku. A "spojky" k tomu, takže si délku můžu sestavovat podle potřeby. Důležité je nemít nikde ostré hrany: vítr pak netkanku může potrhat. Proti přílišnému pohybu ji potom zajišťuju těmi klipy na papír. Úžasná věcička.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.103 (?), 24.6.2021 7:55

Zdravím Milane, už jsem to doporučoval i Vladimíroví v loni, v Ikee prodávají silonové záclony s okem asi 1mm, pod obchodním názvem Lill. Jsou to balení 2 kusů záclon o rozměru 2,8m x 3m za stovku. Záclony jsou propustné, pevné, netrhají se, dají se rozstříhnout, prakticky nezničitelné. Na ochranu proti molicím a jinému hmyzu je to podle mě lepší materiál, než netkanka.  Dohromady skoro 17m2 v balení a cena za 1m2 přibližně stejná. Já je používám jako síť proti ptákům na jahodách, borůvkách, rybízu, proti vrtalce pórkové na cibuli, atd. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika