Křen



Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?)
27.12.2020 22:42

S tym uplne nesuhlasim :-)

Ja ho mam na zapadnom slnecnom svahu, pieskova poda, v lete je tam teda dost sucho, kazdy rok vykopavam a rozdavam a je ho stale dost.

Peto

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 144.38 (?), 13.12.2020 6:31

Dobrý den. Já jsem se letos rozhodl pro malou křenovnu. Našel jsem si na webu kontakt do asi nejznámější obce, kde se křen vždy pěstoval. Pánovi jsem zavolal a bez problémů jsme se domluvili. Balíčkem přišly 4 nádherné kořeny přesně ve stavu v jakém se sází. Založil jsem je do nádoby s pískem a na jaře půjdou do země. Jeden kořen jsem slíbil známé, takže pohoda. Už mám roky, ale moc se těším na to, že ochutnáme pravý křen z Malína. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.26 (?), 13.12.2020 8:14

V práci, když jsme něco slavili, tak se většinou pojídalo něco uzeného a k tomu křen. Rostl nám tam u plynové regulačky. Někdo si vzal rýč a šel ho tam vyrýt, nastrouhal se a bylo to.Všichno tvrdili, že je tak dobrý kvůli tomu plynu. Celé roky se s tím nc nedělalo, ale někdo přišel na to, že by měl doma dobrou zásobu křenu na zimu a tak to celé poryl. Nezůstalo tam skoro nic.Příští rok jsem zachránil jeden kořen a ten jsem si vysadil na zahradě, opravdu do úplně nevhodného místa. Tak tam roste víc jak dvacet let. Nic s ním nedělám, jen na podzim ho vyryji a nastrkám ho do 30 l nádoby od malířské barvy a prosypu to kompostem. Dám do boudy a když pořebuji, tak si v zimě pro něho jdu. V boudě to promrzne, ale nějak to dostanu ven. Měl jsem velké oči a ještě jsem si ho vysadil na lepší místo, na konec jednoho záhonu, ale začal mně tam vadit, tak jsem ho loni na podzim vykopal a plno kořenů uložil. Za celou zimu jsem z toho neodebral ani jeden kořen, na jaře jsem to vystrčil ven a teď na podzim jsem to všechno vyklopil na kompost. Něco jako křen už tam nebylo, asi to úplně vyschlo. Proč to píši? Mám na zahradě vše potřebné zryté, ale když jsem ryl, tak jsem ten kousek s tím původním křenem vynechal, protože jsem se nechtěl zdržovat s jeho vytahováním. Jen jsem otrhal listí a nechal to tak, že to později dořeším. Ale žádné později zatím nebylo. Začalo pršet a prší. Vlastně ani nevím jak kořeny letos vypadají. Milane, jak trochu přimrzne a nebudu se topit v blátě tak něco vyryji a pokud to bude vypadat k světu tak ti to pošlu spolu s těmi semeny rajčat. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 13.12.2020 9:20

Vladimíre, to by bylo skvělé. Díky moc.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 14.1.2021 23:02

Tak křen od Vladimíra jsem dnes zasadil. Strávil na cestě celkem 22 dní díky lajdáckým službám České pošty. Uvidíme, jak to dopadne.

Vzpomínal jsem a dospěl k názoru, že mi křen na zahradě téměř vyhynul v suchých letech 2018 a 2019. Zahrada je na jižním svahu, vystavená slunci v létě i 14 hodin. Samozřejmě jsem měl za to, že křen je plevel a tak jsem se o něj vůbec nestaral, čili ani nezaléval. Nejpravděpodobnější je, že trpěl suchem. Křen sice má rád slunečné pozice, ale zároveň vyžaduje dostatečné množství vody a ty dva roky jí nedodaly dost. Nakonec tomu nasvědčují i jeho velké listy. Takže slavnostně slibuji před svými druhy, že ho budu zalévat alespoň tak často jako papriky.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.27 (?), 27.12.2020 14:34

křen vyžaduje vlhkou lokalitu a z Vašeho popisu je patrnné, že pozemek je pro křen nevhodný. 

Všechny lokality které znám, kde křen roste planě, tak jsou meliorované louky, kde kvůli poruše na trubním systému došlo k lokálnímu podmáčení.

Jfk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 27.12.2020 22:42

S tym uplne nesuhlasim :-)

Ja ho mam na zapadnom slnecnom svahu, pieskova poda, v lete je tam teda dost sucho, kazdy rok vykopavam a rozdavam a je ho stale dost.

Peto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 24.3.2021 22:57

Kostky jsou vrženy, křen v zemi (už částečně vyschlý díky ČP). Ona ta moje lokalita není tak úplně suchá, léta tam ten křen rostl bez jakékoliv péče a spíš překážel. Něco se změnilo. Ale dám vědět, jak to dopadá.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika