Kaktus - možná nemoc?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 96.28 (?) 
21.12.2022 10:20, zobrazeno: 4610x
Dobrý den, všimla jsem si, že má můj kaktus takové skvrny (viz.obrázek) Nevím, co to je. Jsem úplný začátečník s kaktusy, takže si nevím rady. Kaktus jsem dostala před měsícem jako dárek. Hned ten den jsem ho přesadila do substrátu pro kaktusy, protože nebyl pořádně zasazený a zalila jsem jej. Po měsíci jsem ho zalila znovu (toto pondělí) a plánuju ho znovu zalít až někdy na jaro. (Na internetu jsem se dočetla, že přes zimu se má zalévat méně) Jsou ty skvrny, které má nebezpečné nebo to je pro kaktusy obvyklé? Ubližuje mu to nějak? Snažila jsem se na kaktus sáhnout a měkký není. Děkuju moc.
Kaktus - skrvny
Kaktus - skrvny
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 96.28 (?), 21.12.2022 10:21
Připojuji ještě další obrázky
Kaktus - skvrny
Kaktus - skvrny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.28 (?), 21.12.2022 10:22
A ještě další obrázek
Kaktus - skvrny
Kaktus - skvrny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 21.12.2022 18:40

kaktus je podle mě napadený štítenkou. Čeleď štítenkovitých. Je to savý hmyz, který se těžko likviduje, neboť dokáže i po postřiku insekticidem pod štítkem přežít. Kaktus byl nejspíš napadený už, když jste ho obdržela. Na jiných rostlinách štítenku likviduji postřikem insekticidu s přídavkem řepkového oleje (ten překryje, zalepí, škůdci uschovanému pod štítkem dýchací otvory), například Mospilan+Biool, nevím ale, zda kaktus tento způsob snese, protože filmem z řepkového oleje bude pokrytý celý kaktus. Jiná cesta ale asi není, jinak bude kaktus sáním škůdce postupně chřadnout. Nebo můžete zkusit pomocí špejle mechanicky odstranit dospělce v úžlabí, pak potřít vatičkou na špejli lihem. Případně pak ošetřit postřikem Bioolu. V létě pak kaktus postupně nechte přivyknout přímému slunci a nechte ho na něm, přímě sluneční paprsky škůdci nevoní. Ještě bych doporučil kaktus oddělit od ostatních rostlin, aby je štítenka také postupně nenapadla. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.91 (?), 21.12.2022 20:20

Souhlasím s Walterem, že je na něm štítenka. Rozhodně bych ho ale olejem nestříkala, ucpaly by se mu průduchy a nemohl by dýchat. Když jsem ještě měla kaktusy, odstraňovala jsem štítenku tou vatičkou namotanou na špejli, namočenou v lihu. Chce to několikrát s odstupem doby opakovat. Štítenka pokud vím patří k červcům, pod tím štítkem jsou schovaná vajíčka a tak bude nějaký čas trvat, než se jí zbavíte.

A kaktus už nezalévejte, od půlky září do půlky května by měl mít sucho. Zjara by kaktusy mělo "probudit" teplo a sluníčko, poprvé je dobré je zalít slabě vlahou vodou, to pak úplně "poskočí"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 97.175 (?), 21.12.2022 20:29
Děkuji za obě rady. Pochopila jsem to tedy správně, že to mám prvně vydlubat to hnědé ve spárech a pak potírat třeba co týden? Ještě mám takový blbý dotaz - kde seženu líh?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 21.12.2022 21:39

třeba v lékárně 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.91 (?), 21.12.2022 23:19

Ještě k té štítence - to nebudete muset nijak "dlubat", ono to na pohled sice tak vypadá, ale na povrchu kaktusu je jen taková jakoby vosková poklička a pod ní ta vajíčka, opravdu to stačí jen tou vatičkou s lihem OTŘÍT, abyste si neporýpala povrch kaktusu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.176 (?), 21.12.2022 23:33
Dobře, děkuji moc. Zítra se pustím do záchrany. Jinak taky všem přeji hezké Vánoce:)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 22.12.2022 6:55

Ke stírání případných živ.škůdců lze použít i uchošťoury-podle velikosti konkrétního kaktusu. Jako desinfekce je běžně dostupná a člověku očistu vykonávající snad příjemná i slivovice nebo alpa. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika