Zlepší zkrácení stiniciho sousedova smrku jeho odolnost vůči větru?



host - 183.152 (?)
24.5.2018 21:27

Pokud strom stojí dále než 3m od hranice Vašeho pozemku tak do toho sousedovi nemáte co kecat a nic jiného nevysoudíte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 18.5.2018 10:37, zobrazeno: 5937x

máme problém se sousedovým smrkem.  nejméně o tři patra přesahuje výšku patrového domů,  od srpna do dubna zastiňuje z jihozápadní strany naší zahradu a především náš dům ho má ze západní strany.  smrk má mohutné několikametrové větve do kterých se vítr umí opřít jak do plachty a je mírně prohnutý jako luk směrem k našemu domu a vzhledem k délce je schopen ho zasáhnout. (Nevím zda je tato deformace zvyšuje odolnost proti větru,  spíš si myslím že či naopak).   soused má však k tomu smrku citový vztah (zasadil ho při narození syna).   Pokud bychom ho požádali alespoň o zkrácení na 60% původní délky,  Předpokládám že bude vůči větru odolnější než předtím nebo se pletu?  (Jinak mám vyzkoušené že zkrácený solitérní smrk má tendenci se hodně šířit při zemi a nahoru minimálně)
je nějaký zákon na konfliktní stín od sousedových dřevin?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 18.5.2018 10:43

Zcela jistě ano, pokud bude zkrácení ve výšce 20 - 30 cm od země. Jinak je třeba koupit jinou zahradu, odstěhovat se neb proti trotlům není obrana a zákon je chrání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 18.5.2018 11:10

Dobrý den, pokud strom zkrátíte, uděláte z něho paskvil frown. Zákon sice existuje (občanský zákoník), ale hodně záleží na okolnostech, tj. jak je strom daleko, byl tam dřív strom nebo Váš dům a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Navíc pokud je strom vzrostlý, potřebujete povolení... Ale pokud se se sousedem nedohodnete, musíte to řešit jedině soudně. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.18 (?), 18.5.2018 12:56

jo smrk, kastan, orech to jsou idelani stromy na vysazeni u plotu ci vedle sousedova domu

soucitim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.152 (?), 24.5.2018 21:27

Pokud strom stojí dále než 3m od hranice Vašeho pozemku tak do toho sousedovi nemáte co kecat a nic jiného nevysoudíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.63 (?), 27.11.2018 12:28

sice již uběhlo víc času, ale smrk stále ještě stojí, ne?

Je od Vás hezké, že vnímáte sousedův vztah ke stromu.

Nedaleko od nás soudedi zkrátili asi 40-llletý smrk tak nad polovinou, říkal jsem si - no to je strašné, to je jeho konec. A nikoliv. smrk vyrazil nové větve nahoře, aměrem vzhůru a celkově zahoustl, řez zcela zmizel,  (nevím, jak to ošetřili - snad nějakým deklem?), nyní asi po více než 5 letech je opět krásný ale už po roce to šlo.

Je to jakési východisko, když je strach z vývratu.

Sám jsem majitelem velkých vzrostlých smrků v zahradě (ten největší má snad 35-40m, kmen dole přes 1m. Stáří cca 90 -95 let

Mám o čem přemýšlet, je krásný, obrovský, vyrůstal jsem vedle něj, stejně jako maminka.. Těžká je představa, že jednou... 

Nevím, zda se dokážu rozhodnout, snad také napřed kmen zkrátíme ale výš, - asi ve 2/3.

Zdravím. RJ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 5.12.2018 12:41

diky. potvrzuje to moji zkusenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 5.12.2018 12:53

I já se ptám, zda jste se sousedem našli řešení-nebo je kůrovec rychlejší? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika