Tvarování smrku



host - 90.168 (?)
15.5.2009 14:36

Máte tři možnosti - buď ho trvale prznit (stříhat na rozměry tůje, fuj!), nebo přesadit na lepší místo, nebo zlikvidovat (vánoční stromek atd. ;-)... Já bych ho přesadil.   PS: S tou korunou musim opravit rozměry - náš smrček je zatím jen patnáctimetrovej, a už má korunu průměr cca 9 metrů :-)   Gl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

kve - (4) - 2.155 (?), 12.5.2009 18:47, zobrazeno: 23263x

Dobrý den! Potřebuji radu od zkušenějších ohledně smrku na obrázku. V první řadě nevím co je to za kultivar. Je takový nažloutlý a má docela velké přírustky. Hlavně mám ale obavu, aby se netlačil v budoucnu moc na plot (cca 1 m od kmene) a aby nebyl moc vysoký. Sám jsem ho na to místo nevysadil, ale chci to řešit dokud to jde. Přesazovat ho nechci. Uvažoval jsem o následujícím řešení. Ze strany plotu prostě stříhat. Hlavně ale seříznou terminál asi v polovině a vyvázat nový z větve která roste směrem od plotu. To by ho jednak mohlo přibrzdit a taky trochu odklonit od plotu. Tento postup by se dal zase po několika letech opakovat, takže bych docílil "nakloněného" růstu. Je moje úvaha správná? Podaří se tímto způsobem strom odklonit? Díky předem za rady.

Smrk
Smrk
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.202 (?), 15.5.2009 13:02

Mozná se Vám to podaří. ale jak to bude vypadat? Asi nejste moc estét? zdravím V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6530) - 70.100 (?), 15.5.2009 13:24

Smrk vyroste 25 m do výšky, a do 6 m průměru koruny. Musíte přemýšlet, před tím, než to nacpete těsně k plotu. Tady dostanete spoustu rádoby odborně napsaných rad, jak to udržovat, jenže na to nebudete mít čas a stejně to časem uříznete. Ještě při tom budete mít strach, aby Vás někdo neudal, že to kácíte bez povolení.

Edit 1:  9 m průměru a  víc, podle GL.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.168 (?), 15.5.2009 14:36

Máte tři možnosti - buď ho trvale prznit (stříhat na rozměry tůje, fuj!), nebo přesadit na lepší místo, nebo zlikvidovat (vánoční stromek atd. ;-)... Já bych ho přesadil.   PS: S tou korunou musim opravit rozměry - náš smrček je zatím jen patnáctimetrovej, a už má korunu průměr cca 9 metrů :-)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.35 (?), 19.5.2009 13:28
Zdravím, myslím, že pokud by se tvaroval a udržoval cca v této jeho výšce, tak by tam mohl zůstat. Já nejsem příznivcem prznění stromů... ale pokud se trochu zakrátí postranní větve a vrchol /jakoby do kužele/, tak by to nebylo špatné. Pokud si někdo požídí zahradu, musí s prací počítat a jedenkrát ročně si najít 15min na to ostříhání, to snad nikoho nezabije. Já si tvaruji smrky ve skalce, jeden do koule a druhý do kužele a vypadá to pěkně!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.41 (?), 8.6.2009 14:06

prosím o radu.    zatím jsem jehličnany zaštipovala  - mladé výhony.  nově mi poradili, že můžu ustřihnout část dlouhéno nového výhonu   /vím že ne špičku /   tak   jaké máte zkuštěnosti    s tím stříháním  ?     a pokud víte, jaký je pak rozdíl mezi    smrčkem zaštipovaným a stříhaným ?  jde mi o  zahuštění a  udržení menšího tvaru co nejdéle.  děkuji světla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.35 (?), 8.6.2009 15:32

Zdravím,

To zaštipování je fajn u borovic, ostatní jehličnany je lepší stříhat. Já smrčky zásadně stříhám, 1x ročně, někdy během prázdnin, jak to časově vyjde. Máme z nich jak živý plot, tak i různě tvarované ve skalce, tedy do koule a kužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika