Smrk - nemoc nebo škůdce



libors777 - (8) - 160.10 (?)
14.5.2009 18:49

Myslíte že by pomohlo všechny zasažené větvičky odstranit?

A když teda chemii - mám doma sumithion (proti žravému hmyzu). Pomohlo by to?

děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
libors777 - (8) - 144.90 (?), 14.5.2009 10:07, zobrazeno: 49408x

Dobrý den,

Potřeboval bych poradit. Na smrku mám takové zvláštní "boule" připomínající malou šišku (do 20mm). Boule se objevují již 3 rok vždy na nových přírůstcíh a nová větvička se následně různě ohýbá. Strom sice roste, ale na starých větvích zůstávají pozůstatky.Smrk je asi 7 let starý. Je to nemoc nebo nějaký škůdce. Existuje nějaká pomoc ?

Děkuji

Smrk - nemoc nebo škůdce
Smrk - nemoc nebo škůdce
Smrk - nemoc nebo škůdce
Smrk - nemoc nebo škůdce
Smrk - nemoc nebo škůdce
Smrk - nemoc nebo škůdce
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 241.251 (?), 14.5.2009 10:43

Nevím zdali to nebyla náhoda, ale my jsme smrčky, které měly stejné (nebo velmi podobné) "boule" vyléčili tím, že jsme je několikrát pokropili kopřivovým výluhem (neradi používáme chemii, když to jde) a vypadá to, že to pomohlo. Už zhruba 5. rok se další "boule" neobjevily. Čím konkrétně jsou ale způsobeny a zda to nebyla jen shoda náhod, že se ztratily, to opravdu nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 14.5.2009 12:18

Je to způsobené škůdce; myslí, že se jmenuje žlabatka smrková; larva "bydlí" v t¨éto "šišce".

Postřiky hloubkovými nebo systemickými insekticidy v době, kdy tyto "šišky" zjistíte poprvé.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
libors777 - (8) - 160.10 (?), 14.5.2009 18:49

Myslíte že by pomohlo všechny zasažené větvičky odstranit?

A když teda chemii - mám doma sumithion (proti žravému hmyzu). Pomohlo by to?

děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 15.5.2009 17:04

Už několik let se na větvích smrku objevují šiškovité útvary. Co je způsobuje a jak je jejich vzniku možné předcházet?

Šiškovité útvary, které nazýváme hálkami, vznikají následkem sání korovnice smrkové (Sacchiphantes abietis) nebo korovnice zelené (Scchiphantes viridis). Jsou to mšice specializované na jehličnaté dřeviny. Oba druhy napadají především stromy vysazené na takových místech, kde se smrkům nedaří. Přezimují ve stadiu larev v paždí pupenů nebo v puklinách kůry smrků. Zpravidla v dubnu larvy přelézají na mladé výhonky a začínají sát, následkem čehož vznikají hálky s komůrkami, ve kterých se vyvíjejí larvy. Hálky se zvětšují a přibližně v polovině července se začínají otevírat. Mšice je opouštějí, korovnice zelená přelétá na modřín, korovnice smrková na další smrky. Koncem léta se korovnice zelená vrací zpět na smrk a po páření samičky snesou vajíčka. Z nich se ještě na podzim vylíhnou larvy, které přezimují. Boj proti korovnicím spočívá především v pěstování smrků na vhodných stanovištích. Odřezáváním vytvořených hálek ještě před jejich otevřením omezíme množství korovnic v následujícím roce. Tvorbě hálek zabráníme, pokud smrky ošetříme koncem března nebo začátkem dubna některým z dostupných insekticidů - Pirimor 50 WG, Sumithion Super.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 15.5.2009 19:14

A myslíte, že ten kopřivový výluh může pomoci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.174 (?), 3.6.2009 15:50

Paní Heleno, podle vašeho příspěvku soudím, že o tomto problému víte víc, než v zahradnictví ve kterém jsem dnes byla. Mám stejný problém, jaký je na fotografii výše. Prodavačka mi prodala přípravek decis MEGA (prý si ho tam nedávno nějaká paní taky kupovala). Nic mi neřekla, že si mám přečíst návod. Návod jsem si přečetla, ale moudrá z toho moc nejsem. Myslíte, že tento postřik bude fungovat?  Připadá mi, že se to do těch šišek (hálek) k těm mšicím nedostane.  Obávám se, že už asi nic nezmůžu.  Píšete, že se koncem léta korovnice vrací. Existuje něco, aby se na ten smrček už nevrátila?  Nebo musím počkat až do jara a použít nějaký z incekticidů, jak radíte? Za radu děkuji Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 65.67 (?), 21.5.2009 7:05

Mám na cca 10ti letém smrku picea abies stejné "šišky", vedle něj mám zasazene dvě různé vzácnější omoriky a mám obavy z přenosu této choroby. Není vhodnější než postřik stromek raději odstranit a spálit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 21.5.2009 13:29

Když tak o tom nyní přemýšlím, nevzpomínám si, že bych tyto hálky! šišky" někdy na omorikách viděl. Možná mají jiné složení "tělních tekutin" a tak korovnicím možná nechutnají.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.17 (?), 21.5.2009 20:34

Já jsem je dnes objevil na Picea abies Inversa a postříkal jsem ji BI-58. Nevím zda to pomůže, ale hálky určitě co nejdříve odstraním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika