Presazeni rostlin



mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?)
15.1.2020 9:03

Pokusim se v ramci mych moznosti, snad zachranim alespon nejake koreny. Potreboval bych si udelat predstavu jak velky a jaky korenovy system ty tisy a cyprisky maji.

Asi se uz opakuju, ale kdyz se vybagrovaly ty cyprisky kvuli stavbe, tak mi prislo, ze koreny byly jen bezprostredne okolo nich. Navic co mne zaujalo je, ze krajni cyprisky po temer roce stale zive, stale ve stejnem stavu (stavba neni zahrnuta). Prikladam foto, cyprisek musel byt fixovan do plotu aby vubec vydrzel na miste. A vubec jsem se po cely rok o nej nestaral (na druhe strane je podobny chudak).

Podbagrovany cyprisek
Podbagrovany cyprisek
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 16.1.2020 13:42

Jojo, rizkuju taky o 106, nicmene jsem takovy lajdak, ze rostlina bud zajde suchem nebo preroste ve skupine a uz skoro ani nejde presadit. To je ostatne i pripad tech dvou cyprisku 'Yvonne'. Celkem byly 4, prvni jsem presadil, u druheho jsem si pri presazovani hnul s pateri a zbyle 2 zustaly, protoze jsem nechtel dalsi zraneni :-).

Bagr prijede pristi tyden, bude mi delat i ryhy na automatickou zavlahu, jeden z planu je mit moznost vicekrat denne zavlazovat rizky (na eBayi/Ali jsou pekna kropitka za par korun), coz doufam zvysi uspesnost rizkovani treba problemovych kultivaru tisu (obycejny Taxus baccata jde OK, ale 'Dovastonii Aurea' mi skoro nekoreni)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.1.2020 16:02

Pro FZ: Teď jste mě tedy dostal. Uznávám, že je to teoreticky nemožné a nebudeme se o tom proto dále bavit. Nemám tolik času. Musím přesazovat dokud nezačne pršet nebo sněžit. Taky to někdy zkuste. Já to dělám denně. Kdo s přesazováním stromků s kořenovym balem nemá velké zkušenosti, může si to vyzkoušet se sazenicemi rajčat přímo ve své zahradní zemině. Není to žádná velká věda. Není dobře začínat stokilovým balem.


U mě je koheze kořenového balu dána slabými mezimolekulovými interakcemi (např. vodíkové můstky) mezi částečkami humusu. Ty vznikají ve vodném prostředí, ale pevnost získají až po určitém vyschnutí. Podobně ztrácí pevnost namočený neklížený (např. toaletní) papír. Ale to je snad známé.

Dvacetikilový oschlý bal v kalfasu 60 litrů
Dvacetikilový oschlý bal v kalfasu 60 litrů
Stromek při přesazování
Stromek při přesazování
Broskvoň štěpovaná před 11 měs. aní neví, že je přesazena
Broskvoň štěpovaná před 11 měs. aní neví, že je přesazena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.204 (?), 13.1.2020 21:32

U cypřišku si "korunku" nějak dost dobře představit nedokážu, líbí se mi tak, jak jsou Tis se dá řezat dobře, obráží i ze staršího dřeva. Osobně "konifery mix" nekupuji, člověk pak většinou neví co a jak velké mu z toho vyroste. Vyberu si na netu na fotkách, co se mi líbí a čemu vyhovují podmínky, pak seženu a zasadím wink.To, co píše Mimmo o obalení balu jutou je praktické, někde jehličnany s takto obaleným balem i prodávají.                   Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 13.1.2020 23:59

Cyprisek pestovany do koruny jsem videl nekde na Krete. Mam uz 2 takto predpestovane 'Yvonne' u terasy, postupne orezavam spodni vetve, nyni se pod nimi da projit, ale stale jsou to takove 3 metrove "metlicky".

Dneska jsem trochu prorezal cyprisky, aby se k nim bagr vubec dostal a nezlikvidoval mi nic okolo. Uvidime jak se povede, pokusim se jim poskytnout dostatecnou peci. Pri te vaze nebude sranda jen to obkopat, ale i nejak zvednout a pak s tim manipulovat.

PS: Konifery mix pro mne ziskaly kouzlo tim, co z nich vlastne hezkeho vyrostlo. Jinak samozrejme kdyz chci neco konkretniho, jdu do zahradnictvi a ne supermarketu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.245 (?), 14.1.2020 19:31

Při dobývání bych určitě použil rýč. Při přeseknutí kořene rýčem dojde pouze k jeho zakrácení. Pokud hrábnete vedle kořenového balu a lžíce chytne nezakrácený kořen, dojde k jeho vytržení.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 15.1.2020 9:03

Pokusim se v ramci mych moznosti, snad zachranim alespon nejake koreny. Potreboval bych si udelat predstavu jak velky a jaky korenovy system ty tisy a cyprisky maji.

Asi se uz opakuju, ale kdyz se vybagrovaly ty cyprisky kvuli stavbe, tak mi prislo, ze koreny byly jen bezprostredne okolo nich. Navic co mne zaujalo je, ze krajni cyprisky po temer roce stale zive, stale ve stejnem stavu (stavba neni zahrnuta). Prikladam foto, cyprisek musel byt fixovan do plotu aby vubec vydrzel na miste. A vubec jsem se po cely rok o nej nestaral (na druhe strane je podobny chudak).

Podbagrovany cyprisek
Podbagrovany cyprisek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika