Presazeni rostlin



host - 100.30 (?)
14.1.2020 19:27

Myslím, že se Mimmo, velmi mýlí. Kus zeminy drží pohromadě, když je vlhká, ne suchá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 12.1.2020 14:47, zobrazeno: 4658x

Mam nekolik rostlin, ktere potrebuji kvuli zahradnim upravam presunout, idealne bagrem, na rucni kopani to moc nevidim.

1) tis cerveny, stari cca 10 let, pravidelne strihany v zivem plote, rozmer VxSxH 1,5x1x0,5m, okolo jsou dalsi tisy, ktere nesmim poskodit

2) tis cerveny, stari cca 10 let, rozmer VxSxH 2,5x1x0,5m, okolo jsou dalsi tisy, ktere nesmim poskodit

3) Chamaecyparis lawsoniana 'IVONNE', vyska asi 4m, roste samostatne u domu

Aby to bylo slozitejsi, nemam pro ne jeste finalni umisteni (to bude az pozdeji na jare, musi se zeminou zahrnout podzemni stavba), takze bych je potreboval odsunout na nejake docasne stanoviste. Poradite mi jak idealne postupovat aby byla co nejvetsi sance na preziti? Budu mit velky bagr se lzici 40/60cm a velmi sikovnym bagristou, ktery umi pracovat doslova na centimetry (pred par lety jsme odhalovali kanalizacni potrubi a povedlo se to zcela bez rucni prace).

Rostliny mohou dostat po presazeni kazdodenni zavlahu.

Dekuji!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.204 (?), 12.1.2020 15:21

Můj názor: tisy půjdou hodně ořezat (snáší to bez problémů, zas krásně obrazí), takže pokud se budete snažit zachovat jakž takž kořenový bal, neměl by být problém, S tím cypřiškem to vidím hůř - ořezat se prakticky nedá a je už dost velký indecision- a hýbat s ním dvakrát vidím bledě.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 13.1.2020 10:32

Dekuji, jste laskava. Mate nejakou predstavu korenoveho systemu tisu a toho cyprisku?

Bude tomu skoro rok co jsem vybagroval asi 20 nejakych obycejnych cyprisku laws. (branily stavbe) a bagr to tahal ven jako kdyby nemely skoro zadne koreny, jen trochu okolo sebe. K memu uzasu ani topol (prumer kmene cca 15cm) ktery drive stal cca 0,5m od jamy nemel nijak zvlast mnoho korenu!

U vsech bude bagrovana ryha (~1m hloubka), takze necham nejprve udelat tu a rostliny do ni necham "odrypnout". Ma smysl je ted vyznamne zavlazovat, aby se puda promokrila? Nevim, jestli to nebude kontraproduktivni. A ma vyznam poradne orezat cyprisky? Planuju je pak mit jako solitery, takze bych jim udelal korunku.

PS: Mimochodem, jsou to tyto; pan Josef to urcil nejspis spravne, jak rostl, bylo to stale jasnejsi). Asi si zase jen pro srandu nejake 'konifery mix' koupim, je zabava pozorovat ty male mrsky jak rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.1.2020 16:04

Jsou to velké rostliny a složitá cesta. Pro vás je velmi důležité, aby se zachoval kořenový bal. Ten se v provlhčené zemině rozpadne. Ve zmrzlé nebo suché zemině (kromě písčité) však drží pohromadě. Já bych nejprve vyryl díru v kompostu, pak odrýpnul sazenice i s kořenovým balem do připravené jutové nebo konopné síťoviny a položil do kompostu. V zavázané síťovině je možno lehce zalévat a kořeny v zimě neomrznou. Celý bal i se sítí se na jaře může zasadit a síť se časem rozpadne. Pokud použijete plastovou nebo kovovou síťovinu, nerozpadne se. Možná by to taky vešlo do 60ti litrového plastového kalfasu na maltu a opatrně by to šlo za sucha vyklopit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 156.126 (?), 14.1.2020 14:42

Princip přesazování včetně zajištění balu jutovou bandáží, který popsal Mimmo, v praxi využívají specializovaná zahradnictví pomocí přesazovacích strojů. Ukázky najdete na youtube např. pod heslem "přesazování stromů" (viz třeba - Clyde Road Upgrade - Tree relocation). Pokud je vaše lokalita poblíž Čáslavi, mohu vám dát konkrétní odkaz na realizátora této metody pro menší dřeviny. Rich

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 100.30 (?), 14.1.2020 19:27

Myslím, že se Mimmo, velmi mýlí. Kus zeminy drží pohromadě, když je vlhká, ne suchá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.1.2020 20:50

Není řeč o zemině, ale o kořenovém balu. Já si to nemyslím. Já často přesazuji v mnoha typech zeminy. Předpokládám, že s kořenovým balem přesazujete mnohem častěji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 10.150 (?), 15.1.2020 10:13

Když bude zemina suchá, tak se snadno vydrolí a máme něco prostokořenné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 15.1.2020 10:26

Ono asi dost zalezi na vlastnostech zeminy, u nas je docela soudrzna, takze jsem vse poradne zalil, jeste to parkrat udelam a pak to do bagroani necham par dnu.

Juta je dobry napad, ale vsude ke koupi vidim jen pytle, kde se da v Praze rozumne koupit metraz? Idealne neco vice "derovaneho" nez plny pytel, treba brambory se driv davaly do hodne deravych jutovych pytlu, ale dneska uz je to vsechno nejaky plast...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.204 (?), 15.1.2020 12:47

Když jsem zakládala okrasné záhony s keři, předpěstovávala jsem si je z řízků, nejdříve v kelímcích. Pak jsem je sázela na "dočasný" záhon, baly jsem dávala do rašlových sáčků (od cibule ap,-um.hmota), aby se při dalším sázení moc neporušil bal. Myslela jsem že to při sázení na konečné stanoviště sundám. Jenže to nešlo, kořeny příliš prorostly. Tak jsem je nechala i s nimi. Rostlinám (listnaté i jehličnaté) to vůbec nevadí a rostou v pohodě už řadu let, ze zhruba 40cm už mají 4m wink.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika