Neodborně zasazená borovice



host - 57.57 (?)
23.10.2012 21:49

moje zkušenost se stejnou borovicí:

2 ks zasazeny loni na podzim, výška cca 125cm. Neměly kořeny, jen jeden pahýl (!!!), ze kterého opadal bal (pokud se tak tomu dalo říct). No hrůza.

Výsledek: po roce 1ks krásně roste (v to jsem fakt nedoufal), druhé borovici v létě začalo opadávat jehličí a přírůstky nikde, jen zčernaly konce

suma sumárum: 50%-ní úspěšnost, přeji hodně štestí

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
kockolada - (5) - 74.31 (?), 6.10.2012 8:15, zobrazeno: 10934x

Dvakrát měř jednou řež aneb Pat a Mat sází strom. Prosím o radu co dělat když při sázení stromu Borovice černé pyramidalis, uděláte vše špatně, ale ještě neztrácíte naději (zoufalou), že se to dá možná napravit... Najde se někdo kdo zoufalcům poradí co dělat a stromek nevyhodit? Včera v tom největším větru Mat vykopal jámu na borovici, když se dostal do dvou třetin požadované hloubky narazil na jíl a připravil si do kolečka drenáž z písku a štěrku a také kvalitní zeminu na obsypání stromku. Pat přivlekl stromek v balu z tkaniny a drátu. Začalo poprchávat a tak se umělci začali nervozně dohadovat zda sundat drát z balu nebo jen rozstřihnout... nakonec to ošmikali a při zvedání stromku se bal částečně rozpadl... Mat v hrůze rychle nasypal do jámy zeminu a stromek tam spustili. Honem ho začali obsypávat zeminou a hlínou z vykopané jámy, když byl stromek zasypán, lehce upěchován a zalit! (ehm) a vítr a déšt značně zesílil, všiml si Mat, že kolečko s drenáží zůstalo netknuté na chodníku a stromek je o deset cm hloubš než původně rostl. Ráno se ukázalo že na místě borovice by se spíš uchytil puškvorec (dočasně). Mají naději na záchranu borovičky? Dá se odvodvonit dodatečně kolem? Bojíme se jí znovu vykopat... Může to zvládnou zasazená hluboko když kolem ní zeminu rozhrnem? A ještě ty porušené kořeny... :/

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 6.10.2012 10:17

I když se vám do toho nechce, vykopala bych a zasadila znovu, i pokud se bal zcela rozsype. Tak asi v polovině zasypávání kořenů zemí pořádně zalít, aby se zem splavila ke kořínkům, pak po konečném zasypání znovu. Nemělo by to vadit, není teplo, neuschne. Po výsadbě do zámrazu občas zalít.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kockolada - (5) - 74.31 (?), 6.10.2012 10:53

on ten bal byl uvnitř mokrý,  což při zvednutí stromku po odstranění drátu způsobylo, že se tíhou urval i s kořeny asi z jedné třetiny a toho se bojíme při dalším přesazování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 6.10.2012 13:10

Silnější poškozené kořeny to chce zastřihnout, aby na koncích nebyly roztřepené a nehnily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 200.122 (?), 6.10.2012 21:07

Zdravím Pata a Mata! Já bych s tím už nic nedělal. Borovice není meruňka, na kterouž se špatně podíváte až se poroučí do nebíčka. Borovice se umí porvat o své živobytí. Nebojte, určitě se chytne. S tím zaléváním to ale nepřehánějte, ať jí neutopíte, borovice je spíše suchomilný strom. Takže s citem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 123.5 (?), 22.10.2012 18:29

Zajímalo by mě, o jak velkou borovici šlo. Já mám tu zkušenost, že borovice jsou na přesazení velmi citlivé. První borovice byla 3metrová pinus nigra sázená zahradníkem, dva roky se mátořila než bylo po ní.jelikož byla v záruce, zahradník zasadil novou - tentokrát 2,5metrovou pinus nigra pyramidata.Už je to 2 roky, pocelou tuto dobu se borovice mátořila, jehličí hnědlo a padalo, myslela jsem, že to bude zase v háji, ale snad už je z nějhoršího venku, už má i barvu do zelena. Ještě ale nemá žádné přírůstky, uvidím příští rok. Když to spočítám, trvalo to 4 roky, za tu dobu by mi vyrosla malá a ušetřila bych peníze za vzrostlou. Takže se budete muset obrnit trpělivostí min.na dva roky, než poznáte, že máte vyhráno. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 22.10.2012 20:07

Naprosto stejná zkušenost, jako jste měla Vy, akorát těch borovic bylo tuším 7ks, Přežily tři. Zbytek vyměněný a zase se tři nechytilyno To už jsem se naštvala a zasadila si tam borovice metrové z kontejneru a ty do tří let dorostly ty největšícheeky a jsou k nerozeznání...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 23.10.2012 20:42

Konvalinko, můžete mi pro zajímavost napsat, jak jsou teď vysoké ty, co byly kdysi metrové?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.57 (?), 23.10.2012 21:49

moje zkušenost se stejnou borovicí:

2 ks zasazeny loni na podzim, výška cca 125cm. Neměly kořeny, jen jeden pahýl (!!!), ze kterého opadal bal (pokud se tak tomu dalo říct). No hrůza.

Výsledek: po roce 1ks krásně roste (v to jsem fakt nedoufal), druhé borovici v létě začalo opadávat jehličí a přírůstky nikde, jen zčernaly konce

suma sumárum: 50%-ní úspěšnost, přeji hodně štestí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 26.10.2012 18:15

Můžete mi sdělit, jak velké jste měl u té první borovice přírůstky? Já mám tu zkušenost, že přesazená borovice 2 roky stojí. I když u tak malých borovic jaké jste měl Vy to možná neplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika