Množení tújí



Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.46 (?)
25.5.2010 8:43

Každý má svůj způsob. Já to dávám to přepravky s perlitem, patky řízků namočím v práškovém stimulátoru /Stimulax I - za 32Kč/, dávám je tak 6cm od sebe a na podzim je rozsazuju do květníků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 211.214 (?), 22.5.2010 23:52, zobrazeno: 26537x

Dobrý den, přu se s mým otcem o tom, jestli je možné množit túje. On tvrdí, že když se odstřihne větvička tújky cca dvacet cm dlouhá a zasadí do hlíny, měla by se ujmout a je tímto způsobem možné vypěstovat si svoje tújky. Máte někdo s tímto zkušenosti? Prosím o radu, děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 23.5.2010 1:44

Ano, jde to presne jak rikate. Nejlepsich vysledku jsem dosahl na jare, dulezite je aby uriznuta vetvicka nebyla uplne tenoucka a je dulezite z ni ostrihat hodne zelenho, aby tolik nevyparovala. Doporucuje se odtrhnout s patkou, ale urcite to jde i bez toho :-)

A uplne bych se vybodl na jakekoliv specialni podminky (vlhkost/teplota apod.), do zeme jich zapichejte trochu vic, a nechejte to na prirode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.33 (?), 24.5.2010 18:09
O množení thújí - z řízků tu už bylo dost psáno, dejte si do vyhledavače na levé straně thuje a uvidíte, co Vám to najde.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.199 (?), 24.5.2010 22:02

jestli dobre chapu, tak na jedno misto zapichnout vice vetvicek, nebo spis jednu a husteji od sebe? Rovnou to rvat do zeme na zahradu, nemam kapku pripravit zeminu, treba raselinou?

omlouvam se za X-ty zakladni dotaz, ale jsem uplny novacek a tak sbiram informace kde to jen jde a tady uz jsem si ledasco precetl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.142 (?), 24.5.2010 23:09

Víc větviček na jedno místo určitě ne, možná úplně ani ne na husto, ale musíte počítat s tím, že chcete dám příklad dvacet thujek vypěstovat, udělejte pro jistotu cca 30 řízků - vždy budou nějaké ztráty, velmi pravděpodobně se neujme všechno ať se snažíte jak chcete. Řízkováním lze množit třeba i smrky, což je pro některé lidi novinka, lze to, ale u smrků a borovic se častěji používá roubování. Thuje, jalovce atd. lze řízky stejně jako drtivá většina keřů.

Pokud jde o zeminu, do truhlíku, ne volné zeminy, a lépe nějaký substrát, stačí zahradnický, i když jestli máte dobrý kompost, promíchat s pískem 2:1 a thuje vám zakoření taky. Rašelina ale svojí úlohu hraje, protože je kypřejší a drží více vláhu. Po dobu zakořeňování (určitě tak měsíc) řízky zbytečně nevystavovat slunci kvůli odparu vody z listů (jehlic). Ještě dodám že větší procento úspěšnosti vám zaručí stimulátory, nejlépe gelové. Jsou k dostání v každém květinářství nebo drogerii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 24.5.2010 23:23

Ja je picham do sponu 10x10 nebo 15x15.

Uplne idealni reseni se mi ale jevi vzit plastove kelimky ve kterych se kupuji sazenice vseho mozneho, vykopnout kousek zeminy a udelat z nich takovou sachovnici s urovni dalsiho terenu (kelimek-prazdno-kelimek a dalsi rada opacne). Cele to zasypat zeminou, substratem, atd. A do kazdeho kelimku  & diry dat jednu vetvicku. Za rok vyhazete ty co se nepovedou a potom vyndate zakorenene rizky v kelimcich, zbydou ty "volne", ale koreny nebudou mit prilis propletene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.46 (?), 25.5.2010 8:43

Každý má svůj způsob. Já to dávám to přepravky s perlitem, patky řízků namočím v práškovém stimulátoru /Stimulax I - za 32Kč/, dávám je tak 6cm od sebe a na podzim je rozsazuju do květníků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika