Kanadská jedle



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?)
23.11.2010 15:14

A nemůže to být spíš jedlovec kanadský-tsuga?! M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 4.82 (?), 13.5.2006 21:31, zobrazeno: 49505x
Dobrý den,před vánocemi jsem si koupila asi metr vysokou krásnou kanadskou jedli v květináči,kterou jsem měla pár dní v bytě a jinak je pořád na balkoně.Přes zimu jsem ji dle rad prodejce moc nezalévala a nyní je dolní polovina suchá tak,že opadává.Myslíte,že ji ještě zachráním?Mám ji přesadit,přihnojit nebo zastřihnout?A pokud bych ji měla vyhodit,poradíte mi,jakou jinou dřevinu si pořídít,aby mi vydržela?Na balkon svítí slunce od poledne do západu.Děkuji Magda
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 27.29 (?), 14.5.2006 9:36
Většina "úmrtí" jehličnanů v zimě je v důsledku uschnutí. Pokud tam ještě svítí slunce tak je to skoro jisté. Květináč již tak skoro suchý promrzne a z čeho ta chudinka má být živá. JP..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.104 (?), 17.5.2006 9:06

Milá Magdo, asi Vás nepotěším tím, co Vám teď sdělím, ale patrně jste (jako mnoho ostatních) naletěla na neserióznost obchodníků. Také jsem před vánocemi stál v Baumaxu před nádhernými kanadskými jedlemi v květináči. Těsně než jsem si dal tu vybranou do vozíku, podařilo se nějaké paní jeden ze stromků převrhnout tak, že se obsah květináče vysypal a stromek vypadl. Málem jsem oněměl úžasem. Jedlička dole končila čtyřmi, asi 5 cm dlouhými pahýly (kořeny - ha ha ha), bez jediného vlasového kořínku, což si myslím, že je pro zhruba metrový, stálezelený strom, žalostně málo. Takto ošetřený  by měl problém s ujmutím i ovocný stromek. Okamžitě jsem popotáhl za můj vybraný stromek a hádejte. Némlich to samé. Udělal jsem ještě několik sond se stejným výsledkem. Kdyby byly ty stromky uřezané těsně nad zemí a zapíchnuté do květináče, vyšlo by to, myslím, úplně nastejno. Odešel jsem s prázdnou a v duchu litoval ty krásné jedličky bez šance na přežití a i ty oklamané zákazníky.

Jinak - kanadská jedle je velmi vhodná jako živý vánoční stromek za předpokladu dodržení režimu přesumu ze zimy do tepla a pak zpět, ale o tom je všude dostatek informací.

Stoprocentně souhlasím i s příspěvkem pisatele JP. níže. 

Letos si hodlám pořídit zmiňovaný stromek, ale orátím se na nějaké, nejlépe lesnické, zahradniství. Navíc ve vegetační době lze jasně rozeznat prospereitu rostliny. F.H..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.249 (?), 8.11.2007 14:53
Při koupi kontejnerovaných sazenic je povytáhnutí a přesvědčení se o stavu kořenů, vážení, priorita!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.104 (?), 23.12.2007 16:49

Jednu takovou ořezanou chudinku máme doma. Tchán ji koupil v Obi. Povytažením z nádoby jsme zjistili, že místo zeminy má bal z velmi tvrdé směsi jílu a hnoje. Jíl je zcela neprodyšně upěchován a nelze ho povolit. To, že je hlavní kořen odřezán bylo vidět, až po položení na bok. Pokud by to chtěl někdo zkontrolovat už v obchodě, musel by stromek zcela vytáhnout a zvednout až nad hlavu. Jedlička byla moc pěkná a je jí škoda. Za takové mrzačení stromků je výprask málo.

Přeji hezký večer. Valerie 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.135 (?), 23.11.2010 13:46

Můžete mně prosím říct co je to ta kanadská jedle? Jaký je to botanický druh?

Jedli kanadskou (Abies canadensis :-)) encyklopedie nezná.

Soudím, že to bude prodejní název některé z jedlí, možná snad jedle kavkazské (Abies nordmaniana), ale určitě to nevím...

Podobně bych potřebovala zjistit jedli dánskou.

Děkuju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 23.11.2010 15:14

A nemůže to být spíš jedlovec kanadský-tsuga?! M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.30 (?), 27.3.2011 17:36

To není past na zákazníka, to je odpověď na poptávku. Zaprvé, kdyby metrová jedle měla mít správný bal v květináči aby byla schopna přesazení, tak s ní dva silní chlapi možná hnou, ale vy si takovou váhu a velikost domů neodnesete ani omylem)) A za druhé, většina lidí neví, že postavit stromek po vánocích v teple ven, protože v bytě už nemají místo, ho stejně zlikviduje... Vzhledem k tomu, že vánoční stromky se pěstují na plantážích jako brambory na poli, není důvod, snad krom pocitu, kupovat si každé vánoce nový stromek, zbytek zimy zalévat ve sklepě obrovský bal, v létě ho sadit a příští rok toto opakovat - nebo si ten stromek zasazený zase vykopete? Mě to přijde jako zbytečná práce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 177.138 (?), 14.5.2011 22:57

Určitě myslí jedlovec kanadský. Nevím proč to zakracují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 14.5.2011 23:12

Správně jste to odhadla: jedle kanadská, dánská jsou všechno jen obchodní názvy pro Abies nordmannianu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika