Jsou nějaké podmínky pro vysazování většího množství smrků?



Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?)
20.3.2011 21:54

Ano, je to tak, a díky stoletím takového pěstování tu máme samé rychle rostlé slabé stromy které si dává kůrovec a jiní škůdci ke svačině.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Halinka - (27) - 60.45 (?), 19.3.2011 13:28

Dobrý den, nevím zda se mi někdo ozve na 2 roky starou diskuzi, ale měla bych dotaz: Vloni jsem zdědila 6,5 tis.m2 lesa. Převážně 80 let starý smrk. Necelou polovinu bylo potřeba vytěžit. Já, naprostý laik a ještě les vzdálený 250 km od mého bydliště. Zkrátka, najala jsem firmu na doporučení místního lesníka. Údajně se vytěžilo celkem cca 140 m3 dřeva oproti předpokládaným 200. Což vychází  na jeden kubík ze stromu Celkem tedy vytěžil 140 stromů. Nyní je potřeba les uklidit a nově vysázet. Dělala by to stejná firma. Pán mi doporučil opět smrk a prý asi 1.400 kusů. Opravdu se tak hustě podsazuje? Díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.1 (?), 20.3.2011 8:31

Určitě se podsazuje alespoň takhle hustě, možná ještě hustěji: na Vašich nějakých 2800m2 (menší polovina a upraveno, aby se to lépe počítalo) Vám pán navrhuje 1 ks / 2 m2, tedy spon cca 1,4*1,4 m. Během pěstování lesa se postupně dělají probírky, až zbude (za nějakých 60-80 let) třeba jen těch 140 stromů na té Vaší ploše.

Otázkou je, zdali je Váš pozemek v dostatečné nadmořské výšce a bude-li vhodné vysadit smrky, nebo raději něco jiného - smíšený les.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.45 (?), 20.3.2011 15:34

Díky moc za odpověď. Les je u Jablonce nad Nisou, pouvažuji o smíšeném lesu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 20.3.2011 21:54

Ano, je to tak, a díky stoletím takového pěstování tu máme samé rychle rostlé slabé stromy které si dává kůrovec a jiní škůdci ke svačině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.145 (?), 20.3.2011 22:28

Nevhodný druh stromu na nevhodném místě a za nevhodných podmínek opravdu snadněji podléhá škůdcům, chorobám apod.

Na Jablonecku by asi byl nejvhodnější smíšený jedlobukový les s javorem klenem apod.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Spetl - (6) - 123.10 (?), 9.12.2010 20:42

Dobrý den,  jaký je výsledek dnes? Docela by mne to dost zajímalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ludvik - (2) - 161.65 (?), 28.5.2012 15:03

Dobrý den,
Jak to vypadá po letech? Pozorně jsem četl příspěvky a ptal se kapacit a zástupců úřadů ve svém okolí a současně sázel. Reakce na to, co se má, nesmí a musí byly natolik rozporuplné (od „sázej si co chceš“ řečené patřičným hovorovým názvoslovím až po „opravdu alarmující povinnosti“), že jsem se rozhodl své plány poněkud zredukovat.

V tuto chvíli se na pozemku nachází smrky (dosud většina) do čtyř metrů výšky, pár jedliček a intenzivně sázené listnáče (buky, duby, javory). Mezi vzrostlými smrky se již rychle mění půda, tedy pozemek již nepřipomíná „bodlákovou, nesečenou džungli“ ale opravdu „maličký les“ jak stínem a klidem, co tam člověk najde, tak jemnou, nízko se plazící trávou a keři z náletů.

Ustoupil jsem z pokusu začít opravdový les. Čeká mě pouze první prořezávka smrků, dosázení listnatých stromů do hranice plochy, kterou jsem si rozhodl osázet a obrana před okusem stávajících stromů. Hlavně o buky vedu se zvěří tuhé taktické boje pomocí všech možných zábran, přípravkům proti okosu atd. Nyní budu stávající stav pouze udržovat, dcerce postavím mezi smrky „perníkovou chaloupku“, sobě lavičku kvůli výhledu na západ slunce.

Trvale mi mezi stromy sídlí několik kusů srnčí zvěře a dokonce vlastní zajíc smiley  To „vlastní“ je nadsázka, ale narazili jsme na sebe tolikrát, že jej beru již za vlastního.
Tedy z úmyslu začít a vytvořit skutečný les je pouze „park“ na vlastním pozemku pro klid a potěchu ducha.

Nicméně, co není, může být a jednou se třeba pustím do projektu s jasným cílem.
Díky za vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika