Jedle kavkazská



preacher - (20) - 219.94 (?)
28.4.2009 10:53

Dobry den, nedokazu Vam poradit, ale pripojim svoji zkusenost. Na zahrade jsem mel (podotykam mel) vzrostlou borovici cernou. V zahrade byla po drivejsich majitelich. Predpokladam, ze mohla mit taky tak kolem 40 let. Z niceho nic ji zacali hnednout a opadavat jehlicky. Tak jak popisujete - od vrcholu. 2 roky neprirustala a stagnovala. Po dvou letech zacala prirustat, ale prirustky byly mizerne. Pohled na strom byl udesny. Po dalsim roce sla k zemi a nikdo nevedel proc zdravy strom uhynul. Az asi po 3 letech jsme zjistili, ze by to moho byt prasklym sousedovym septikem. V okoli zadne vetsi stromy nebyly, jen kere a tak se kontaminace projevila jen u borovice.

Zdravi Mgr. P. Kotik

PS: kdyby jste mel nekolik sisek navic, nebylo by to spatne... :-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 39.131 (?), 26.3.2009 16:28, zobrazeno: 8769x

Dobrý den, mám na zahradě 40 let starou kavkazskou (nordmanskou) jedli. Před dvěma lety ji proschla špička a celkově už není tak hustá, jako dříve. Loni jí začly větvě v horní části opět na koncích přirůstat, ale samotná vrchní část je suchá. Spodní polovina stromu je více méně stále hustá. Po kmenu také tekla smola. Nevím zda se jedná o chorobu, škůdce, nedostatek živin nebo přirozená řídnutí stromu? Nemá někdo podobnou zkušenost?

S pozdravem Ing. Havlíček

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
preacher - (20) - 219.94 (?), 28.4.2009 10:53

Dobry den, nedokazu Vam poradit, ale pripojim svoji zkusenost. Na zahrade jsem mel (podotykam mel) vzrostlou borovici cernou. V zahrade byla po drivejsich majitelich. Predpokladam, ze mohla mit taky tak kolem 40 let. Z niceho nic ji zacali hnednout a opadavat jehlicky. Tak jak popisujete - od vrcholu. 2 roky neprirustala a stagnovala. Po dvou letech zacala prirustat, ale prirustky byly mizerne. Pohled na strom byl udesny. Po dalsim roce sla k zemi a nikdo nevedel proc zdravy strom uhynul. Az asi po 3 letech jsme zjistili, ze by to moho byt prasklym sousedovym septikem. V okoli zadne vetsi stromy nebyly, jen kere a tak se kontaminace projevila jen u borovice.

Zdravi Mgr. P. Kotik

PS: kdyby jste mel nekolik sisek navic, nebylo by to spatne... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.131 (?), 28.4.2009 16:07

Děkuji za odpověď. U nás by mohl být problém spíše opačný, protože soused si vybudoval septik vedle hradby, cca. 12 metrů od jedle. Mohl sice porušit některý z kořenů, ale nemyslím si, že by to byla hlavní příčina.

Někde jsem se dočetl, že tyto stromy velmi špatně reagují na abnormální horko, jako bylo před 2 nebo 3 lety. Prý prostě strom není schopen vystačit si s vodou a tak  "obětuje" špičku. Doufám, že se z toho náš strom nějak dostane, protože kdyby šlo o nějakou chorobu, myslím, že by to postupovalo mnohem rychleji.

Za jakýkoliv další postřeh budu vděčný.

S pozdravem Ing. Havlíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 3.5.2009 3:51
Tak to slysim poprve, ze borovice ma problemy se suchem. Borovice ma hluboke koreny, ktere snadno dosahnou na zdroj vody a roste na skalnatych svazich (kde se udrzi prave diky silnym hlubokym korenum, smrk se svymi podpovrchovymi koreny by se vyvratil v silnejsim vetru) a tam urcite nijak moc vody nema. V jednom suchem roku bych problem nevidel a 12m od kmene uz zadne koreny nenajdete, tak mozna u smrku, ale koren borovice jde rovnou dolu do hloubky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.166 (?), 3.5.2009 3:55
A jeje, omlouvam se, pred chvili jsem cetl diskusi o borovicich a nejak jsem si nevsiml ze uz jsem jinde :-)) Beru zpet predchozi prispevek, vidim ze v tuto dobu neni dobre cokoli kamkoli psat :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika