Jalovec - choroba nebo škůdce?



host - 55.33 (?) 
13.7.2008 13:44, zobrazeno: 19712x

Mám problém s jalovcem raketou (jiný název neznám). Máme dva již 7 let,  vždycky měly vzpřímený pěkný tvar, ale letos se jim začaly větvičky ohýbat a kroutit a jsou rozčepýřené. Navíc reznou a zasychají zvenku, špička už je celá suchá. Použili jsme postřik na savé a žravé škůdce a nic. Také jsme prolili hořčíkem a je to pořád stejné. Nemáte někdo radu co s tím? zatím to vypadá, že o ně přijdeme. Kdyžtak zašlu i foto. Děkuji za nápady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 232.162 (?), 1.8.2008 19:08

Dobrý den

Mám také problém se 2 jalovci - kupovala jsem jem před 3 lety, za tu dobu vyrostly pouze 10cm a jejich konce také reznou a osychají. Prý je na vině sousedova hrušeň... Hrušně prý nesvědčí jalovcům ani tújím. Nevím, zda je to pravda, každopádně jsem to slyšela už od více lidí. Tak se porozhlédněte po vašem okolí, jestli také třeba poblíž nerostou hrušky

S pozdravem Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 1.8.2008 19:13

Jalovce a hrušně napadá jedna houba. Kvůli tomu že lidi natahali všude jalovce tu je prakticky nemožný pěstovat hrušky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.118 (?), 7.8.2008 16:41

Postavím se na (částečnou) obranu jalovců: za komunistů to byly jedny z nejpěstovanějších konifer (velmi snadná množitelnost, dobrý růst apod.). jalovce se vysazovaly hromadně i v té nejzapadlejší vísce (akce Z na zkrášlení vesnic...). Byla v té době rozšířená rez hrušňová? Tehdy jsme ji znali většinou jen z obrázků v atlasech chrob a škůdců.

Přišla nová doba: a s ní rozmach okrasných zahrádek, ale jalovce, které jsou hostiteli rzi hrušňové, jsou - podle mého názoru - od té doby jaksi passé, nepoužívají se v takové míře, jake dříve  (místo nich je daleko širší sortiment nejrůznějších okrasných stromků a keřů, které dříve nebyly k mání).

Za rozmachem rzi hrušňové vidím něco jiného: paradoxě to je čistší ovzduší. Dříve elektrárny produkovaly kvanta kysličníku siřičitého, dnes je každá elektrárna odsířená. Síra je - jak známo - obsažena v různých sloučeninách, které jsou součástí mnoha fungicidů: dříve tedy jako fungicid fungovaly kyselé deště, dnes se houbové choroby rozšířily více, než jsme na to byli zvyklí.

(Ne že bych obhajoval komunisty anebo bývalý režim a kyselé deště, Jsou to podle mého názoru jen seřazená fakta.)

To je zatím vše. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 1.8.2008 19:27

Ještě dodatek - podívejte se jestli jsou na listech tý sousedovy hrušně flíčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.93 (?), 3.10.2008 22:14

Máte na mysli rez hrušňovou. Ale domnívám se, že původní dotaz s ní nemá nic společného. Bohdan Dlouhý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.118 (?), 6.8.2008 22:36

Rez vejmutovková. Kupte si postřik a postříkejte nejen okolí, ale hlavně svoje jalovce. Opaovat podle návodu a je po problému. Měl jsem stejný problém, ale intervaly jsem zkrátil na polovinu. Stříkal jsem jen jalovse a vyplatilo se to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 6.8.2008 22:39
Na jalovci?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.242 (?), 9.6.2018 18:34

Rzi využívají dvou hostitelů, jak zde bylo pěkně řečeno v předchozím komentáři. Opravdu se může jednat o rez hrušňovou, která využívá jako své mezihostitele jalovce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika