Jaká je to nemoc jehličnanů?



Stránky: 1,  2   
host - 6.102 (?) 
6.6.2009 18:42, zobrazeno: 39422x

Mám v plotě 6 pětimetrových tůjí (druh nevím), zbytek 1,5 m tuje smaragdy. Před dvěma lety začaly usychat. Protože mezi nimi byly větší vzdálenosti, nasaadili jsme mezi ně obyčejné tuje. Z nějakého důvodu začaly schnout i tyto, ale takovým zvláštním způsobem. Začíná to od spodu od kmene a postupuje to ven a výš. V současné době jsou smaragdy víceméně suché, sem tam vyčuhuje zelená větvička, ale ještě mají asi 30 cm krásně zelený vršek (ikdyž i ten začíná zevnitř prosychat). Vloni jsme na zahradu nasadili 4 větší cypřišky a 6 jasně zelenožlutých tují - druh nevím (na opačný konc zahrady než tuje plotu). Začaly schnout i tyto stejným způsobem. A ozval se soused, že má podobný problém. Poctivě zaléváme, máme zavlažování, hnojím, i hořkou solí jsem je už postříkala, ale nic. Měla jsem doma i zahradníka, ale ten říkal, že ho nic nenapadá (rez prý to není) a postříkal mi je nějakým širokospektrálním postřikem. Nepomohlo to. Nevíte náhodou někdo, co mým tůjím může být?? A dnes jsem zjistila, že mi nějak divně začíná prosychat i stříbrný smrk. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 8.6.2009 23:20

Hnědnutí a odumírání větví zeravů může mít vícero příčin. Nedostatek příjmu vláhy během zimy, kdy je zmrzlá půda, se projeví až na jaře. Stejně tak účinek posypových solí rozstříkaných od komunikace. Napadení mikroskopickou houbou se pozná až koncem léta. Houbová infekce začíná od spodních větví a na poškozených listech se najdou černé, nebo polštářkovité houbičky. Jiné poškození působí molovka thujová. To se v poškozených větvičkách najdou malé otvůrky. Proti houbovým chorobám by se dalo zasáhnout Dithanem, či Novozirem. U molovky Decisem. Při tak intenzivním napadení bych postřiky opakoval po celé léto min 3 - 4x cca po třech týdnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Anca - (4) - 24.156 (?), 15.6.2009 18:54

Dobrý den,

mám stejný problém. Všude se píše o molovce jako larvě, teď je však polovina června a z molovek (pokud jsou to ony) jsou bílé mušky. Může se tedy i v červnu použít postřik Decis. Příkládám fotografii.

Děkuji

bílá muška
bílá muška
Napadené thuje
Napadené thuje
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.162 (?), 10.6.2009 10:08

mozete prosim prilozit fotku?

je to nieco ako v diskusii

"Foto cyprusteka - prosim o radu" - tam je hnednutie odfotene

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.84 (?), 16.6.2009 18:47

Tak v mém případě (autorka "Coje to za...")je to fakt molovka. Akorát přes horko jsou někde zalezlé a objevují se až k večeru. To se jimi okolí tují doslova hemží. Vypadají přesně jak na vrchním obrázku.Tak budeme postřikovat a uvidíme, co to udělá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.156 (?), 17.6.2009 9:10

Dále bych se chtěla zeptat i na ten stříbrný smrk, o němž se zmiňujete. My ho máme hned vedle tují a je už skoro uschlý. Molovkou, si myslím, že to není. Ale když jsem si ho trochu prohlédla, zjistila jsem, že jsou ne něm černé vroubkované larvy, někdy žíhané. Zajímá mě, jestli zbůsobují osychání smrku, nebo je to jeho stářím (přes 30 let).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 17.6.2009 12:27

Usychání smrku nejspíše nebude způsobené jeho stářím, ale těmi larvami, o nichž se zmiňujete. Pomůže opakovaný postřik proti savým a žravým škůdcům (třeba již zmiňovaným Decisem nebo mnoha jinými přípravky); doporučuji současně přihnojit dobrým hnojivem pro listovou výživu (např. Wuxal). Vzhledem k charakteru růstu jehličnanů je jakékoli poškození jejich "olistění" dlouhodobá záležitost: několik let trvá, než se obnoví zdravý "zelený plášť" koruny: jak u tůjí, tak u smrků.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.209 (?), 20.6.2009 14:57

Dobrý den, prosím poraďte, můj asi 10letý smrček,? začal nějak usychat, je suchý uvnitř a uschla i špička a pořád to postupuje, žádných teček jsem si ale nevšimla, v okolí je jen hodně mravenců, ale byli tam vždy a do letošního jara smrček hezky prospíval, ale nyní je to čím dál horší. Moc děkuji za každou radu, Petra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lyn8 - (1) - 210.209 (?), 20.6.2009 18:18

Pokusím se přihlásit a připojit foto, na jehličí jsou takové malé černé mušky v blízkosti jako pavučinových bílých chomáčků, je jich tam docela hodně, může to způsobovat osychání?  Co s tím můžu dělat a co to je? Mšice?  Díky moc za radu, Petra

Napadený smrček
Napadený smrček
Je uvnitř také celý suchý :-((
Je uvnitř také celý suchý :-((
Může to být tímhle??
Může to být tímhle??
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.66 (?), 20.6.2009 20:01

Dobrý de.Mám taky ten problém.Na místě rozvětvení jsou malé nahnědlé kuličky a některé jsou prasklé a uvnitř je něco bílého.Jinak jsem žádné škůdce nenašla.Jehličky opadají a na jaře zase vyraší.Touto dobou jsou stromky opět celé rezavé.Prosím porad´te jak je zachránit.Děkuji Draha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika