Cedr himalájský (Cedrus deodara Golden Horizon) - zima



host - 26.35 (?)
20.3.2010 20:33

Dobrý den já mám na zahradě cedru hodně, ale cedr himalájský, který mám na zahradě 4 roky a měří 3metry mi ted začal zrznout jsem.neštastná a nevím co dělat.Ty ostatní co mám jsou tak 50cm a nebyli celou zimu vidět klepala jsem se jak dopadnou a oni jsou uplně v pořádku.Prosím o radu jak cedr zachránit.Petra

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 16.70 (?), 25.10.2009 20:13, zobrazeno: 39113x

O tomto Cedru se už napsalo hodně, každý má ale trošku jiný názor. Ale ještě si klidně rád přečtu další názory. Zasadil jsem nyní tento Cedr, byl v kontejneru a má výšku asi 80 cm. Vypěstovaný byl zřejmě v našich podmínkách - žádný dovoz. Bydlím poblíž Hradce Králové, tudíž si myslím, že se zde jedná o celkem teplotně příznivé klima. Ale přesto, myslíte, že když se hodně píše, že vydží do -21°C, že je to opravdu nutno brát striktně, nebo myslíte, že klidně přežije 3 (nebo více) dny v -25°C, což se klidně během zimy přihodí i u nás (hlavně noční teploty)? Je možné, že třeba 2-3 zimy vydží a další (třeba silnější) zimu náhle zmrzne? Nebo jak už se chytí a nějakou tu zimu si zvykne, tak je vyhráno a můžu se těšit na jeho dlouhověkost? Díky za info... Petr 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavel Chlouba - (10) - 42.6 (?), 25.10.2009 21:41

Vážený pane Petře,

s tímto druhem cedru mám osobní zkušenost, mám ho na zahradě asi tak od roku 1997. Bydlím v jižních Čechách, asi 500 m nad mořem, podmínky na pěstování cedru zde ideálni nejsou. Moje rostlinka byla z dovozu, ale tomuto nepřikládám žádnou velkou důležitost, protože i většina českých školek zimuje, nebo dokonce trvale pěstuje citlivější druhy rostlin ve fóliových krytech. Sázel jsem cedr velmi malý, v průměru měl tak do dvaceti cm, na výšku asi podobně. Věděl jsem, že asi bude citlivý na zimní slunce, takže jsem mladou rostlinu na první zimu přikryl zeleninovou bedýnkou - přezimoval výtečně. Do druhé zimy výrazně poporostl, takže bedýnka nemohla zastínit celou rostlinu. Některé větve spod bedýnky přesahovaly ven. Když jsem zjara z rostliny bedýnku sundal - byl na cedr legrační pohled. Všechny větvičky které přesahovaly mimo tento improvizovaný kryt byly zcela uschlé, a ty co zůstaly zastíněné byly naopak ve výborné kondici. Od další zimy jsem o rostlinu nijak nepečoval, kromě vydatné podzimní závlahy. Nyní roste zcela bez jakýchkoliv poškození a je ve výborné kondici. Z toho vyplývá, že největším nebezpečím není ani tak mráz, jako slunce. A to může uškodit nejvíce v předjaří, kdy je velký výpar vody z jehličí a kořeny jsou ještě ve velmi chladné (nebo i zmrzlé) půdě a nemůžou ztracenou vodu doplnit. Proto na zimu zastíňte váš cedr a tuto ochranu ponechejte až do období, kdy se půda trošku prohřeje. Mělo by to fungovat. Držím palce. Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.70 (?), 25.10.2009 21:58

Velice děkuji, za myslím, nejen pro mně cenný příspěvek jak pěstovat tento druh jehličnanu. Toto je přesně reakce kterou jsem chtěl, tj. od někoho kdo má osobní zkušenost s pěstováním Cedrů. Ještě jednou díky a jen na okraj, jak je teď asi velký od toho roku 1997? Popř. nějak ho tvarujete? Ta má rostilina je celkem stromovitého typu s horním terminálem a čekám, že by z něho mohl být někdy menší stromek (psali - ve stáří 3 -5 m výška a 3 m šířka). Tak zatím nashle a díky za případnou další reakci...

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel Chlouba - (10) - 42.6 (?), 25.10.2009 23:17

Dobrý den ještě jednou,

několik let můj cedr nebyl v nejlepších podmínkách. Byl v zápoji a tak trochu v konkurenci jiných rostlin. Veškeré tvarování probíhalo v odstraňování větví, které rostly nevhodným směrem. Letos jsem ho trochu vysvobodil a dopřál mu více místa. Ve špičce je něco přes dva m vysoký, ale kdyby měl více místa, byl by na tom asi o něco lépe. Informace o velikosti rostliny je plus minus správná, ale u nových odrůd vzniká jenom kvalifiikovaným odhadem. Tato odrůda vznikla v roce 1975, takže těžko říct, kam až doroste. Viděl jsem jeden či dva kusy relativně starších exemplářů v Holandsku a byly určitě již nad hranicí 5 m výšky. A ještě jsem zapoměl na jednu poznámku ke krutým zimám. Týká se to cedrů obecně - nejenom toho Vašeho. V nejdrsnějších zimách se může přihodit, že i cedr shodí jehličí (chová se jako modřín). Je to jeho ochrana proti nadměrnému výparu a možnosti vyschnutí. Jestli se Vám to někdy přihodí, buďte trpělivý a rostlinku nevyhazujte. Pokuď bude dřevo živé (bude pružné a pod kůrou zelené), je velmi pravděpodobné, že cedr z pupenů opět vyraší a vytvoří jehličí nové. Ať se Vám daří - s cedrem i s ostatní vegetací.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.2 (?), 26.10.2009 7:24

Ještě jednou díky za opravdu velice cenné a profesionální informace. Doufám, že se Cedru bude dařit, protože je to opravdu velice pohledná a zajímavá dřevina. Kdyby Vás ještě něco dalšího ohledně jeho pěstování napadlo, tak budu rád za každé info. Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.4 (?), 27.2.2010 20:27

Dobrý den, mohu se zeptat, jak přežily Vaše cedry letošní zimu? Já mám cca 30 cm velký. Vůbec jsem ho nezamulčovávala, ani neclonila a vypadá úplně stejně jako minulý rok.Jen mě "děsíte" s Vaší výškou???Co mám na štítku tak je 1-1,5m výška, i u Havlise jsem se dočetla takových rozměrů.Zřejmě ho budu muset přesadit, protože mám pro něj prostor, co se šířky týče, v průměru 1m. Je to málo? Prosím o radu? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 42.6 (?), 12.3.2010 21:45

Dobrý den,

štítky často neříkají plnou pravdu, chvilku to trvá, ale cedr 'Golden Horizon' se časem opravdu rozhodne růst více než do výše 1 m. Můžete cedr přesadit, nebo ho držet řezem zkrátka. Je to ale podle mne škoda, potom nevynikne jeho elegantní habitus. Letos byla pro cedry zatím výborná zima, stálé počasí, sníh. Cedry jsou ale nejvíce zranitelné právě v období které teď přijde. Kdyby se teploty vzduchu prudce zvedly a půda by nestihla rozmrznout, může snadno vyschnout. Teď právě nastává správná doba pro zastínění. Jestli to snesete z hlediska estetického, postačí starý kartón, který na rostlinu nepustí plnou dávku slunce. Stačí to udělat s prvním výraznějším oteplením. Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 12.3.2010 21:51

mne uz se trochu popalil... jinak neomrzl vubec... ale jsme tepla lokalita ve str.Cechach...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.35 (?), 20.3.2010 20:33

Dobrý den já mám na zahradě cedru hodně, ale cedr himalájský, který mám na zahradě 4 roky a měří 3metry mi ted začal zrznout jsem.neštastná a nevím co dělat.Ty ostatní co mám jsou tak 50cm a nebyli celou zimu vidět klepala jsem se jak dopadnou a oni jsou uplně v pořádku.Prosím o radu jak cedr zachránit.Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 20.3.2010 20:44

s tim uz ted nic neudelate, mne to take dela-byva to diky predeslym teplotam, kdyz svitilo slunce a bylo pod nulou... takze jehlice opadaji, ale vetve zas behem roku obrostly takze zadny strach

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika