Aký je to to druh borovice?



host - 72.183 (?)
16.6.2009 10:07

Dobrý den,

já bych řekl, že to je borovice černá. Chtělo by to ještě fotku šišky, dále se podívejte za nějkou dobu na koncové pupeny (teď jsou narašené a nejsou vidět), jestli budou z dálky vypadat jako bíle, tak je to 100% Pinus nigra.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

peterd1 - (35) - 79.254 (?), 16.6.2009 8:29, zobrazeno: 9788x

Dobrý deň, na dvore u susedov už skoro 30 rokov rastie jedna borovica a neviem aký to je druh. Najviac sa mi podobá na borovicu čiernu, ale keď som si ju porovnal s na 100% klasickou borovicou čiernou, ktorú suseda pred 15 rokmi vysadila za cestu pred domom tak sa mi moc nepodobajú... (ale nie je to klasická silvestre). Tá za cestou už je rovnako vysoká (pri horších podmienkach) a má len 15 rokov. Mohli by ste mi poradiť aká to je borovica? Nie je to nejaký druh borovice čiernej? Ďakujem

borovica 1
borovica 1
borovica 2
borovica 2
borovica 3
borovica 3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.183 (?), 16.6.2009 10:07

Dobrý den,

já bych řekl, že to je borovice černá. Chtělo by to ještě fotku šišky, dále se podívejte za nějkou dobu na koncové pupeny (teď jsou narašené a nejsou vidět), jestli budou z dálky vypadat jako bíle, tak je to 100% Pinus nigra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 17.6.2009 1:19

Podle mne to je na 99,9% Pinus nigra neboli borovice černá.Soudím tak podle barvy kmene i jehlic.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
peterd1 - (35) - 79.107 (?), 17.6.2009 8:26

Všetkým Vám ďakujem za reakcie. Aj ja si to myslím, len sa chcem spýtať, či to nemôže byť nejaký iný kultivar, či odroda... lebo ako vravím naproti cez cestu rastie tiež borovica čierna za horších podmienok a za polovicu rokov už je rovnako vysoká a vyzerá odlišnejšie... Existujú viaceré poddruhy borovice čiernej?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.20 (?), 17.6.2009 10:05
Samčí šištice (na fotkách odumírající) to má opravdu jako borovice černá (u borovice lesní vypadají jinak). Také celkový habitus vypadá spíše na P. nigra. Ale souhlasím s vámi, že existují spousty borovic, které sice "celkově" vyhlížejí jako P. nigra, ale například mají výrazně kratší jehlice a méně robustní šišky. Sám nevím, zda jde o pouhé kultivary nebo o nějaké křížence. Hlavně nevím, zda se mohou jednotlivé druhy borovic spontánně (či alespoň v zahradnických podmínkách) mezi sebou křížit. Pokud ano, bylo by rozhodování mezi borovicí černou a borovicí lesní téměř bezpředmětné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.39 (?), 17.6.2009 12:11

Stejně jako my lidi jsme každý jiný, tak ani dvě rostliny jednoho druhu (či poddrčuhu, odrůdy či jakékoli jiné taxonomické jednotky) nevypadají úplně stejně.Vliv mají jak genetické vlohy, tak prostředí jejich výskytu - stanoviště.

Borovice černá má několik poddruhů; nejčastěji u nás se vyskytuje boirovice černá rakouská (Pinus nigra ssp. austriaca).

Mezi jednotlivými druhy, poddruhy apod. skutečně může docházet ke křížení a jedinci z tohoto křížení vzniklí pak často mívají znaky odlišné od rodičovské rostliny.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
peterd1 - (35) - 79.132 (?), 20.6.2009 11:31

Tak tento "poddruh" sa mi dosť páči a naozaj rastie dlho, tak som si len tak skušobne niekoľko nasadil... Dúfam, že mi niekedy vyratú... Neviete koľko by mohlo trvať klíčenie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 23.6.2009 19:02

Myslím, že ze zdravých semen vyklíčí během několika týdnů. Jen do toho!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
peterd1 - (35) - 79.145 (?), 24.6.2009 12:06

Tak to sa neskonale teším!!! Zasadil som ich do volnej pôdy (na zatienené miesto) viac ako 70, tak dúfam, že nejaký sa predsa len ujme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika