Ako a kedy strihat zivy plot z ihlicnanu



Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 127.232 (?)
25.4.2010 14:15

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jak daleko jsou smrčky od sebe, zdají se mi zbytečně blízko, ale možná to jen zkresluje snímek. Ale rozhodně jsou zcela u plotu, což Vám pak neumožní stříhání z druhé strany. Stromečky bych ještě nechala, nyní budou narůstat nové výhonky a od příštího roku je můžete pomalu - zlehka!! sestříhávat z přední a zadní strany, pak větvičky, které zbytečně rychle zarůstají do sousedního stromku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
dulius - (28) - 231.58 (?), 24.4.2010 14:56, zobrazeno: 40527x

moja idea bola spravit si zivy plot z ihlicnanov

sadil som to pred rokom, teda na jar 2009

chcem to mat huste, vyska asi 1.5m viac nie... takze kedy a ako to mam zacat strihat? dikes...

pripojim obrazky, ako vyzeraju tie stromceky po roku

prvy
prvy
druhy
druhy
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 127.232 (?), 25.4.2010 14:15

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jak daleko jsou smrčky od sebe, zdají se mi zbytečně blízko, ale možná to jen zkresluje snímek. Ale rozhodně jsou zcela u plotu, což Vám pak neumožní stříhání z druhé strany. Stromečky bych ještě nechala, nyní budou narůstat nové výhonky a od příštího roku je můžete pomalu - zlehka!! sestříhávat z přední a zadní strany, pak větvičky, které zbytečně rychle zarůstají do sousedního stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.20 (?), 25.4.2010 19:52
Smrčky máte hodně hustě u sebe a příliš blízko plotu. Pro dobrou údržbu budete potřebovat vzdálenost od plotu minimálně metr, raději metr a půl. Jinak se musíte smířit s tím, že smrky prostou plotem a zcela ho pohltí. V prvních letech nemusíte smrčky "stříhat", zato je doručuji zaštipovat, aby se rychleji větvily a "zahustily". Dělá se to v době, kdy jsou nové jarní výhony ještě světle zelené a měkké - pak se na koncích ještě do podzimu stihnou vytvořit nové terminální pupeny. Když zastřihnete výhon, který je už dřevnatý, na konci se už pupeny nevytvoří a výhon dál neporoste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.128 (?), 25.4.2010 20:56
jestli jsou sazene pred rokem, tak bych je presadila dal od plotu a pouzila jen polovinu nebo tretinu z nich. Az vam narasi, tak to co narasilo (svetle zelene) zkratte o tretinu nebo polovinu. Terminal ale zatim nezkracujte, ten bych sestrihla az doroste do finalni vysky. Pocitejte ale s tim, ze zivy plot z jehlicnanu neni uplne jednoduchy, a velice pravdepodobne vam to bude zezpodu vyholovat - a nebude to hezke. Mozna bych pred ne predsadila borovice Klec (pinus mugo), to vam udela spodni patro.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
dulius - (28) - 156.205 (?), 26.4.2010 14:14

ano, su blizko plotu a huste, lebo ja aj chcem aby pohltili ten plot a daval som ich tak blizko seba, aby to bolo odsporu huste...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 127.233 (?), 26.4.2010 18:03

A můžete napsat, jaká je tedy ta vzdálenost mezi smrčky? Já teď přeměřila svoje, co jsem vysadila k plotu, mám je cca 50cm od sebe, plot bude ale jen nízký, proto takto hustě, jinak na 2m plot to mám 70-80cm od sebe. Plot tedy chcete nechat prorůst, to chápu, ale můžete jej i z té druhé strany pak udržovat? Jinak by Vám rostly postupně delší a silnější větve a vůbec by to nebylo pěkné a myslím ani vhodné.  

plot
plot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
dulius - (28) - 156.205 (?), 26.4.2010 19:49

je to na husto, cca 20 az 30 cm od seba

plot z druhej strany, idea je taka, ze bude proste po ten plot, co tam vidite, z druhej strany to budem len zarovnavat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.49 (?), 27.4.2010 8:48

Nebylo jasné, zda máte přístup z obou stran. Ale ta hustota je příliš, nechcete to třeba trochu odlehčit předsazením kažného druhého stromku do přední řady? Takhle mám obavy, že se spodní větve budou vyholovat nedostatkem prostoru hned od mala a s tím se pak nic neudělá. Neříkám, že smrčky na snímku jsou zcela ideální, ale uznejte, že jsou celkem pěkně zahoustlé i s rozestupem 50cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dulius - (28) - 156.205 (?), 28.4.2010 14:52

rozumiem, ale obavam sa, ci pri presadzani sa neposkodia, neznicia, nevyschnu... musim si to premysliet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 127.231 (?), 29.4.2010 7:39

Pokud se do toho pustíte v nejbližší době, myslím, že to zvládnou, v lesních školkách se teď přesazovaly i větší smrčky. Je potřeba připravit si předem jamky na sázení, pak postupně opatrně vyrývat a hned přesadit, před zasypáním zeminou důkladně zalít, aby u kořenů byla kaše a bude to v pořádku. Výhoda je, že stromečky jsou zatím malé, takže kořenový systém nemají tak rozrostlý, takže dojde jen k minimálnímu poškození.

Nebo to pak nechat na podzim, ale to už zase máte o půl roku déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika