Zmlazení konkrétních starých jabloní



host - 248.22 (?)
1.3.2016 22:48

Podle fotek klasický příklad, kdy sadař odstraní při řezu veškerý boční obrost po celé délce kosterních větví a nechá jen koncové větévky. Větve pak vypadají jako mávátka, na tom Ontárou to je krásně vidět. U nás to mnozí dělají také, místo toho, aby si bočního obrostu vážili indecision...

ps - i vlky lze u starých stromů použít. Hlavní větve se obvykle zkracují na nižší rozvětvení, jenže pokud jsou větve po celé délce vyholené, není na co zkrátit.                                       Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Ftelf - (1) - 83.62 (?), 1.3.2016 21:54, zobrazeno: 8171x

Zdravím Vás,

mám prosbu o radu. Na zahradě mám dvě docela staré jabloně. První podzimní, snad Ontario a druhé Matčino. Obě rodí luxusně, nicméně již staré stromy hodně zababčují či jak se tomu říká.

Ontariu se lámají horní větvě pod tíhou úrody. Má dlouhe již docela vyholené větve. Pokud jej letos neseřežu, zlámou se další.

Matčino pouští vlky po celé délce větví. Taktéž některé větve by se letos asi zlomily.

Předpokládám, že oba stromy potřebují radikální řez, zbavit se konců větví po 2m od kmenu a zapěstovat novou korunu?

Mladší stromy řežu a myslím vcelku úspěšně, s těmito si ale aktuálně nevím příliž rady.

Předem děkuji za rady.

Ontario
Ontario
Matčino
Matčino
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.3.2016 22:11

Řekl bych, že sousloví "Starý strom" a "Radikální řez" nejdou úplně k sobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.22 (?), 1.3.2016 22:48

Podle fotek klasický příklad, kdy sadař odstraní při řezu veškerý boční obrost po celé délce kosterních větví a nechá jen koncové větévky. Větve pak vypadají jako mávátka, na tom Ontárou to je krásně vidět. U nás to mnozí dělají také, místo toho, aby si bočního obrostu vážili indecision...

ps - i vlky lze u starých stromů použít. Hlavní větve se obvykle zkracují na nižší rozvětvení, jenže pokud jsou větve po celé délce vyholené, není na co zkrátit.                                       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.43 (?), 2.3.2016 11:16

Dobry den.

Hned na zacatku chci rici, ze nejsem vzdelanim sadar. Ale podobnou situaci jsem uz resil u sestry na zahrade. Muj postup byl nasledujici.

  1. rez rozvrhnout do vice let - asi do 2-3
  2. problemem je delka vetvi a obrovske chucvalce plodonosu na jejich koncich. Ja nejprve prorezal tyto chucvalce a tam kde to bylo mozne, tak jsem snizil delku vetvi. Myslim si, ze i zde u obou stromu je prostor pro postupne sesazeni vysky
  3. rez bych provedl u takto starych stromu jiz nyni. Jde o to, aby se podporil rust vlku, ktere potom zapestujete. Je velice pravdepodobne, ze se probudi spici ocka v nizsi casti stromu. Zbyvajici vlky bych behem vegetace orezal.

Jsem presvedceny, ze se behem 2 spise 3 let stomy nechaji pretvarovat bez nejake velke ujmy. Nezapomente rezne rany zacistit a desinfikovat (latex+kuprikol). Mam s tim dobre zkusenosti. Nater postupne obnovit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.186 (?), 2.3.2016 21:06

Souhlas s Milošem Vysloužilem. Radikákní řez nepřipadá do úvahy. Kokrétně Ontario bych v podstatě nechal tak jak je, vzhledem k nevyhovujícím zákrokům v minulosti a Matčino tam bych citlivě podpořil mladé větve, které tam přirozeně vyrůstají. Žádný radikální zákrok není třeba, proč probůh? Strom je dokonaý, jen musíme chápat indicie, které nám vysílá..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 80.43 (?), 3.3.2016 10:35

Dovoluji si reagovat na dalsi diskuzi. Jak jsem psal, muj postup, ktery bych uplatnil vychazi z podobne situace. Radikalni rez nikoliv, ani jsem ho neprosazoval. To, aby to nedopadlo jako strom v pozadi Ontaria. Presto jsem presvedcen, ze soucasna situace je za hranici kvality. A to u obou stromu. Ontario je na tom o neco hure nez Matcino. Tam by se nechalo postupovat kosmetickou upravou. U Ontaria jsem presvedcen, ze se bude muset citlive a s casovym odstupem sesadit. Vytvorit novy obrost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.3.2016 12:01

Obě odrůdy mají trochu jiné požadavky na řez. Střídavě plodící Ontario vcelku dobře obrůstá, dobře se i tvaruje a na řez reaguje taky dobře - zlepšením velikosti a kvality plodů. Matčino se tvaruje i obrůstá hůř, plodí na koncích větví a hlubší řez moc rádo nemá. Kvalita jeho plodů málo reflektuje agrochemické zásahy - i neřezané stromy mají jablka velká.
     Paradoxně je na tom hůř Ontario. Podle mě je to způsobenom tím, že Matčino je geneticky naprogramováno dožít se vyššího věku. Nicméně v tomto stavu stromů bych řez omezil na šetrný průklest suchých, nemocných, zahušťujících a svěšených větví. Hlavně Matčino má sklon k samozmlazování vyrůstáním mladých výhonů z úrodou ohnutých  starších větví. Vyvaroval bych se řezu jednoletých přírůstků, zkracování silných větví (jejich řezy se nezahojí), opatrný bych byl i k paušálnímu odstraňování vlků.
    Je to stejné, jako s lidmi. O zdraví starého člověka taky nebudeme pečovat krátkými sprinty a drilem v posilovně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 3.3.2016 18:32

Obě odrůdy jsou poměrně krátkověké, u Matčina je navíc problém že trpí takovým černánímn a následným usycháním starých větví. Ontario je v podstatě růstem dost podobné na Idared, projevuje se Wagener v něm a dá se opravdu pěkně tvarovat, stejně jako pěstovat jako volně rostoucí strom s polopřirozenou korunou. V tomto věku a hlavně stavu už je Ontario nezmladitelné! Myslím efektivně. Jistě možem spekulovat co je efektivní a co ne.. Nejlépe uděláte když ho necháte ještě párkrát zaplodit a v podstatě dožít. Pokud k němu máte citový vztah přeštěpte si ho...

Matčino ja na tom výrazně lépe a může po citlivém zákroku ještě dlouho fungovat v optimálním režimu..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika