Zkusenosti se zakladanim mensiho sadu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?) 
6.12.2011 19:42
Vim, ze v drtive vetsine publikaci se vyvazovani doporucuje, ale osobne v tom nevidim zadnou logiku, pokud pozemek neni vystaven drsnejsim podnebnym vlivum. Vyvazany stromek se stava zavislym na opore, nevyvazany stromek si musi poradit sam a proto v dusledku naroste odolnejsi strom. Treba tato hypoteza neni spravna, ale mne to vcelku dava smysl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 50.131 (?), 12.12.2011 20:01

Nejvíc se divím výběru odrůd jabloní - ani 1 rezistent!?!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.131 (?), 12.12.2011 20:09

Myslím, že nebudete spokojen s kvalitou jabloní - kromě Coxovy ren. a Rubínu.

A bude nutná chem. ochrana - strupovitost, padlí budou řádit!

Já jsem vysadil na 3000 m2 celkem 160 různých stromků - rezist. jabloně a další.

Strupovitost ani padlí nemám, červivost řeším feromony a vykrajováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.139 (?), 12.12.2011 21:26
Pán Vlastimil správne naznačil, že netreba nikoho pri voľbe odrôd znásilňovať. Každý postupne prídeme k poznaniu, čo nám najviac vyhovuje. Pán Stefanos je ešte mladý. Nie všetky staré odrody sú citlivé k padlí a chrastavitosť "řádí " iba v "plesňových" rokoch a v studených polohách. Napriek tomu, že som nestriekal žiadne fungicídy, na jablkách Braeburn a Gala som v tomto roku na rozdiel od minulého nenašiel jedinú chrastu. To ale neznačí, že môj zámer preštepiť tieto kultivary rezistentnými odrodami bol nesprávny. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 65.199 (?), 6.12.2011 16:28

2 km od Lednice roste všechno takřka samo, netřeba nic vylehčovat, snad ani do zásoby přihnojovat. Dle mého jste to v tamních podmínkách přehnal i s velikostí jam pro výsadbu. u některých ovocných druhů jste zvolil snad zbytečně velkou druhovou pestrost, různá doba zrání vám udělá celoroční úvazek a pouto, přítom sud naplnit ovocem na kvas naráz půjde ztuha. Ať se sadu daří 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 16:53
To je pravda, no mam to jako konicek a mam na to "zatim" cas. Chtel jsem hlavne vyzkouset ruzne odrudy pro mistni podminky. Mozna casem neco preroubuju nebo uplne zlikviduju. Diky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 6.12.2011 17:18

Upřímě gratuluji a přeji ať vám sad pěkně roste. Já jsem si podobný sad pořídil před 3 roky, takže už začínám sklízet první úrody. Přibližně polovina vámi vybraných odrůd mi tam také roste. Naprosto chápu myšlenku pestré ovocné skladby. Když od června do sadu příjdu, tak je pořád co ochutnávat a sklízet až do zimy. Pokud nebudu v budoucnu schopen něco sklidit či využít, tak to holt nechám spadnout. 

Vysadil jste i hodně starých odrůd, vzrůstné podnože také rád používám, vyšší kmenné tvary umožňují snadnější údržbu, ale sklizeň je o to náročnější. Máte tam i některé méně běžné odrůdy, které jsem pracně scháněl.

Tak velké jámy se mi zdají také zbytečné - muselo s tím být hodně práce.

A jak máte namyšlenu údržbu - sečení trávy, event kultivaci půdy okolo stromků? Jakou máte na to techniku?

Máte sad oplocen, nebo stromky v individuální ochraně?

Neuvažoval jste o ekologickém zemědělství - dotace?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 17:48

Moznosti je vic. Bud budu prozatim v meziradich pestovat treba brambory, anebo ho pozdeji necham zatravnene a poridim 1,2 ovce na spasani. Zadnou velkou techniku zatim nemam, ale pristi rok planuju poridit mensi kloubovy traktor. Pudu v bezprostredni blizkosti stromku samozrejme udrzuju okopanou a bez travy. Nastesti jsem letos na podzim stihl cely sad kompletne oplotit, byla to fuska, ale nemusi me uz trapit zajici, kteri mi loni na zahrade ohlodali peknych par stromku. Za pozemkem mam totiz uz jen pole. Co se tyce dotaci tak nemam v tom smeru prehled a ani nevim, zda bych na tak maly sad mohl vubec neco vyuzit. Obecne dotace nepovazuju za prilis stastne reseni problemu v zemedelstvi. Ja jsem nadsenec a snazim se financovat si veskere sve zalezitosti sam a byt v tomto smeru sobestacny. Sad jsem nevysadil jako predmet podnikani, ale pro potrebu sebe a sve rodiny, pripadne sousedu a kamaradu. Chapu, ze v produkcnim zemedelstvi je to jinak, ale to me zatim netrapi. Chci pestovat jen pro vlastni potrebu, maximalne prodat prebytky. Neco ulozim do sklepa, neco vypalim, neco na most, neco na suseni... Ekologicke zemedelstvi je siroky pojem, ale v zasade asi budu postupovat podle tzv. zasad ekologickeho zemedelstvi. Tzn. jen nejnutnejsi postrik v pripade absolutni nutnosti. Zadne fungicidy a podobne svinstvo si do vlastni pudy a na ovoce pro vlastni potrebu prat nehodlam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 6.12.2011 19:22

Až to začne plodit, budete mít metráky ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 6.12.2011 19:24

Ta technika je nutnost a současně nejdražší věc na celém sadě. Ručně okopávat okolo 70 stromků vás brzy přestane bavit. Pokud by byl zbytek sadu v trávě, tak 0,5ha by snad šlo nouzově posekat i výkonnou benzinovou sekačkou na trávníky. 

To oplocení vám závidím, uvažoval jsem o tom taky, ale to bych se nedoplatil. Zajíce ale i srnky bych "vraždil na potkání" když vidím co jsou schopni napáchat za škody.

Ohledně dotací by jste se vlezl do minimální výměry 0,5 ha. Ročně bez problémů můžete na tuto výměru dostat za "nic" přes 2 tisíce Kč. Jako ekologcký zemědělec by to bylo o dost více cca +10 tisíc, ale příští rok už nejde podat žádost do ekologie a taky bych vám to nedoporučoval. Nestojí to za ty nevýhody (nemožnost používat chemii, minerální hnojiva a starosti s papírováním). Já jsem také nadšenec, ale snažím se, aby si tento koníček na sebe vydělal.

Kůly jsou dobé první dva roky, pak už většinou stomek oporu nepotřebuje. Já mám větrnou polohu od západu otevřenou do polí, takže bych měl stromky bez kůlů křivé a taky tubusy či pletiva okolo stromků potřebují ke kůlům upevnit.

Jinak letos jste chytil na sázení opavdu špatný rok. Já raději kvůli suchu nechal zasazení pár stromků až na jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika