Zčernalé "ohořelé" větve



host - 248.22 (?)
29.2.2016 21:52

Souhlasím s KUKYm, nám to před několika roky potvrdila rostlinolékařská laboratoř. Částečně ji lze zbrzdit postřikem Kuprikolem před rašením a po opadu listů. U nás to tehdy byl čtvrtkmen James Grieve na semenáči, vždy uschla větev i s jablky. Všechny poškozené hlavní větve jsme odřezali až na 0,5m pahýly s pokud možno nepoškozenou kůrou (kmen byl zdravý). Z nově vyrašených výhonů jsme pak zapěstovali novou korunu. Nyní má strom korunu téměř velikosti původní a normálně plodí. Ale strom je na semenáči, takže je dost životaschopný. Na koncích původních pahýlů větví, kde zřejmě trochu rakovinné kůry zůstalo (nešlo to uřezat víc) poškozená kůra zčásti odpadla, ale rány se normálně zavalují. Vždycky při jarním postřiku broskvoní místa původního počkození postříkáme Kuprikolem (první rok po seříznutí byly ponechané části natřeny Kuprikolem štětcem). Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ondraa - (2) - 180.82 (?), 29.2.2016 19:35, zobrazeno: 7534x

Dobrý den,

na zahradě mám několik starých a v minulosti nedobře opečovávaných starých jabloní. Tak dva roky zpátky se je snažím zmlazovat i s tím rizikem že už je to práce marná.

O víkendu jsem ale při odstraňování vlků objevil na větvích tyto nálezy (viz. foto) o kterých něvím co si myslet. Vypadá to skutečně jako ohořelé větve, včetně "papírové" odlupující se kůry a je to na všech třech hlavních větvích jabloně a jen ze se shora. Není to jen v místech řezu (což by mohlo nasvědčovat rakovinu) ale po daleko větší ploše.

Tušíte o co by se mohlo jednat a v jakém stavu se tak strom nachází?

Děkuji předem za reakce.

O.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 29.2.2016 20:20

Myslím, že to je nektriová rakovina. Nemusí být jen na řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.22 (?), 29.2.2016 21:52

Souhlasím s KUKYm, nám to před několika roky potvrdila rostlinolékařská laboratoř. Částečně ji lze zbrzdit postřikem Kuprikolem před rašením a po opadu listů. U nás to tehdy byl čtvrtkmen James Grieve na semenáči, vždy uschla větev i s jablky. Všechny poškozené hlavní větve jsme odřezali až na 0,5m pahýly s pokud možno nepoškozenou kůrou (kmen byl zdravý). Z nově vyrašených výhonů jsme pak zapěstovali novou korunu. Nyní má strom korunu téměř velikosti původní a normálně plodí. Ale strom je na semenáči, takže je dost životaschopný. Na koncích původních pahýlů větví, kde zřejmě trochu rakovinné kůry zůstalo (nešlo to uřezat víc) poškozená kůra zčásti odpadla, ale rány se normálně zavalují. Vždycky při jarním postřiku broskvoní místa původního počkození postříkáme Kuprikolem (první rok po seříznutí byly ponechané části natřeny Kuprikolem štětcem). Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.135 (?), 1.3.2016 0:59

K výše uvedeným odpovědím mne napadla ještě poznámka: podle postavení větve se mi zdá, že prvotní poškození mohlo být způsobeno mrazovou trhlinou/deskou a nektriová rakovina napadla již poškozená pletiva. Prevence mrazových desek - viz např. nedávné vlákno o natírání kmenů...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 1.3.2016 5:08

Souhlas se vším+působení slunečního žáru v minulých žhavých létech. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.224 (?), 1.3.2016 7:02

Na jedné z našich jabloní se toto onemocnění vyskytuje taky, rovněž v okolí  " po sousedech " jsem si všimul napadených stromků. Je pravda, že napadení nepostupuje nijak rychle, nicméně napadená větev stromku viditelně strádá. V souvislosti s tématem mne napadá dotaz, jak moc je tato nemoc na dřevě přenosná na jiné stromky ve svém okolí??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika