zákrsek - vřeteno?



host - 217.129 (?)
7.5.2008 22:25

Moc Vám děkuji za radu

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 217.129 (?), 7.5.2008 19:06, zobrazeno: 9480x

Zdravím všechny zahrádkáře,

na malé zahrádce bych chtěla pěstovat jabloně a jsem začátečník. Rozhodla jsem se - a nevím zda správně takto - odrůdy Letní průsvitné, Topaz a James Grieve Red na podnožích M9 (nemám moc prostoru). Pod stromky chci dát netkanou textilii a mulč + samozřejmě uchycení stromků. Zvolila jsem dobře? Jak bych měla dát tyto stromky daleko od sebe? (vyjdou mi nejlépe do trojúhelníku).  A jaký je rozdíl v pěstování do vřetena či zákrsku a co je vhodnější?

Děkuji moc

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.129 (?), 7.5.2008 19:08

ještě jsem zapomněla uvést, zahrádka bude zakládán a nově a je to původně vedeno jako orná půda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 7.5.2008 21:15

Každý tvar má své výhody a nevýhody. Já mám raději přirozenější volněji rostoucí tvary a volil bych zákrsek či čtvrtkmen. Vřetena zas můžete zasadit blíž sobě.
   Myslím, že při volbě pouhých 3 jabloní jste zvolila správně po jedné letní, podzimní a zimní odrůdě.  Odrůdy, hlavně tu letní a asi i podzimní  bych možná zvažoval vybrat jiné. 
 Topaz je moderní, kvalitní zimní odrůda rezistentní ke strupovitosti. Mnoho lepších není. Průsvitné je stará letní odrůda, pro přísně tvarování není ideální, ve tvarui vřetene se obvykle nepěstuje. Existují, myslím, podstatně atraktivnější letní jablka (třeba rezistenty Hana, Nela Ametyst). J.G red je raně podzimní, velmi plodná odrůda pěstitelsky vděčná. Není ale rovněž rezistentní na strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 217.129 (?), 7.5.2008 22:25

Moc Vám děkuji za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 217.129 (?), 7.5.2008 22:36

Letní zvolím dle vaší rady a podzimní nejspíše Melodii nebo Rubinolu, ještě jednou děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 7.5.2008 23:01

Melodie i Rubinola jsou kvalitní, odolné, ale zimní odrůdy. J.G. bych se možná tak úplně nezbavoval, málokterá odrůda se jí vyrovná v úrodnosti. Pokud bych měl poradit, tak z oblíbených rezistentů - Vandu, Selenu, Rajku, nebo z odolnějších - L. Lambourne, Desert, Nabela, je jich mnoho. Zahradu si neumím představit bez některého z Rubínů, jeho pěstování ve tvaru vřetene je ale pro skutečné machry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 99.53 (?), 8.5.2008 0:04

Pokud bych se měl rozhodovat mezi Melodií a Rubinolou, volil bych jednoznačně Rubinolu. Melodie je kyselejší a to nemusí každému vyhovovat. Při skladování trochu vadne. Je ale vynikající na šťávu. Rubinola se dá jíst již po utržení ze stromu a tudíž částečně vykryje i podzimní období konzumace (nahradí podzimní odrůdu). Chuťově je velmi kvalitní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika