Zakládám malý sad, poraďte s rozložením stromků.



host - 131.85 (?)
13.10.2008 23:39

Moje reakce je s ročním spožděním. Na takové výměře nelze zřídit sad, ale se jedná o zahrádku se zelení s ovocných stromů. S diskuze mám dojem, že se jedná o teoretickou záležitost. Pokud ještě trváte na zřízení sadu, pak se musí jednat o moderní pojetí. Vladislav

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 18.4.2007 22:05
Záleží na mnoha aspektech,mikroklimatu, půdě, sklonu svahu, délce slunečního svitu, podplodinách,... To všechno ve výšce 600 m hraje významnou roli. Obecně platí, že čím horší poloha, tím bujnější podnož pro daný tvar je vhodné použít.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 19.4.2007 12:58

Staří měli s tím tvořením sadu pilou pravdu.

Nasadit jen staré odrůdy znamená mít ten sad morálně zastaralý.

Nasadit jen nové odrůdy - nevýhody byly uvedeny - nevyzkoušeny na konkrétním místě, podobná chuť nových odrůd.  Takže kompromis, něco staré odrůdy, něco nové, to, co se neosvědčí vyhodit a na sadit nové atd.  Příkláněl bych se i k možnosti nasadit místně stromy blíž a potom je prořezat odstraněním těch horších odrůd nebo nasadit vždy dvě odrůdy tak půl metru metr od sebe a až pár let  zaplodí, nechat tu lepší. Případně počítat i s tím, že budete muset nějakou dobrou odrůdu přesunout, spíše přeroubovat na novou podnož a starou vyřezat než rovnou přesadit. Záleží, kdy chcete nebo potřebujete mít sad hotový, kolik je Vám let. Je nesmysl dělat sad v pozdním věku a nemít zabezpečeno, že ti, co to po Vás dostanou, budou pokračovat. Vesměs, co jsem viděl kolem, začínají mladí vyčištěním pozemku od téměř všech původních stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.4.2007 20:03
Výše napsané považuji za velmi rozumný a konzistentní názor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.161 (?), 3.6.2007 16:55

Nevím, není-li to s křížkem po funuse... zkuste se podívat na štíhlá vřetena. Mě se tento způsob zamlouvá a myslím, že to co chcete v této variantě seženete. daniel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.158 (?), 4.6.2007 20:49
Dávám za pravdu tvrzení že je potřeba dát pozor na podnož. Posadil jsem více jak stovku stromů – jabloní různych odrůd ve výšce 450 m n.m. a nedopadlo to dobře. Slabě rostoucí podnože v zatravněném sadu se doslova „udusily“. Generativní a A2 byly ucházející. Třeba takový markantní rozdíl byl na odrůdě Šampion, která na polokmenu rodila dobře za občasného výskytu rakoviny a na zákrsku to nestojí za nic. Obdobně Matčino na Jaderničce je k pohledání a na nízkokmenu nějaké M9 a pod to nestojí opět za nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.6.2007 19:02
Mám velmi podobné zkušenosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 19.9.2008 9:05

Sad už je asi založen, ale to nebrání diskusi. Myslím, že v úvodu nebylo jasné zadání. Pod pojmem sad si představuji kmenné tvary, nikoliv produkční plantáž. Sad by měl splnit požadavek na sklizeň, ale také hezké prostředí pro pobyt. Pokud bychom mluvili o zahradě, pak je dobře naplánovat část užitkovou a část okrasnou a pokud možno je přirozeně opticky oddělit. Pokud mluvíme jen o sadu, svůj názor jsem již popsal jinde, takže stručně: Doporučoval bych z mnoha důvodů čtvrtkmeny, moderní rezistenty, kromě jabloní i peckoviny, bohužel již ne hrušně kvůli rzivosti. Vzdálenost 6-8m. Jeden strom lze obětovat nostalgii, i když jsem toho názoru, že v dětství chutnalo všechno lépe. Čistecké, Signe Thilisch, Matčino, Gascoigneho šarlatové, Wagenerovo i Sudetskou či Parménu klidně oželím ve prospěch Bohemie, Jonagoldu, Rozely, Rubinoly, Topazu a dalších. Staré odrůdy lze roubovat do větví jako rarity. Škoda je Dukátu a Spencera  - ale jen co do chuti.

Hustou výsadbu lze samozřejmě také realizovat, ale s vědomím spousty času, kterou jí bude třeba věnovat. Na druhé straně vysokokmeny  - bez údržby nelze, nu a práce ve výškách je vždycky s rizikem, kterému neškodí se vyhnout.  V praxi vše vyzkoušeno. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.85 (?), 13.10.2008 23:39

Moje reakce je s ročním spožděním. Na takové výměře nelze zřídit sad, ale se jedná o zahrádku se zelení s ovocných stromů. S diskuze mám dojem, že se jedná o teoretickou záležitost. Pokud ještě trváte na zřízení sadu, pak se musí jednat o moderní pojetí. Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika