Výška stromů



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.140 (?)
2.3.2015 14:19

Pane Lukáši, výšku stromku ovlivníte především Vy sám, kam až jej necháte vyrůst.Udržovacím řezem a sesazovacím řezem horní části koruny i bez toho aby jste měl nahoře košťata.Je to o pravidelné ůdržbě.Mám na zahrádce švestku, hrušeň,boskvoň a držím je 10 let ve stejné výši.Ovšem u vysokokmenů a polokmenů toho dosáhnete ztěží (pracnost).Řekl bych čtvrtkmeny a dobré zabezpečení proti okusu.Pořiďte si literaturu, nejlépe bibli všech zahrádkářů 1000 rad zahrádkářům.Nedávno jsem v knihkupectví zahlédl vydání z r.2010 za 450 Kč.Je skvělá a nebude nikdy překonaná a studujte.Nevěřte, že za Vás všechno vyřeší podnože i když jejich volba je důležitá.Jabloně na čtvrkmen podnože MM106 nebo M7.Hrušeň na kdouloni.Hodně zdaru - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Lukas z Beskyd - (4) - 170.180 (?), 2.3.2015 7:25, zobrazeno: 9481x

Dobrý den, jsem v ovocnářství začátečník a chystám se vysadit menší sad o 40 stromech s co největší skladbou ovoce, abych měl trochu ze všeho. Ještě dodám, že se jedná o podhorskou oblast s celodenním osluněním v nadmořské výšce 560 m.

A chtěl bych se zeptat, do jaké výšky můžou vyrůst jabloně na podnoží MM106, hrušně na Kavkazské, třešně na Coltu a švestky na Myrobalánu? Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 2.3.2015 8:26

Lukáši, rozměry bud. sadu? Rovná plocha, nebo svah? Zdroj vody, oploceno? Jen stromy, nebo i stromkové bobuloviny, popř. keře? Co podobného je v okolí? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lukas z Beskyd - (4) - 170.180 (?), 2.3.2015 8:39

Jedná se o slabě svažitý pozemek (severní svah), je to hned za zahradou, neoploceno, ze tří stran volný přístup z okolních pasek a lesíku, ze severní strany mírně chráněno starou hrází, zarostlou plevelenatými dřevinami, které budu pročišťovat. Zdroj vody je v blízké studni, ale pozemek není podmáčen, voda až tak od 8 m. Bobuloviny atd. budou, ale budou na jiné části pozemku. Nechci nízké podnože, z důvodu okusu zvířat, ale taky nechci něco strašně vysokého, ideální velikost stromů pro mě do 5 m. Rozměr mám v plánu 22 x 50 m.(kratší rozměr musím zachovat, s délkou můžu hýbat a navýšit maximálně o 20 m, pak už chci mít políčko, maliny, borůvky atd) Ideálně bych uvažoval o sponu 5 x 5 m. a 3 m od hranice pozemku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 2.3.2015 9:09

V podnožích máte celkem jasno, jen ten colt asi nee. Právě ta zvěř Vám může dát zabrat-okus a výtluk! Tři metry od hranice můžov být JEDNOU málo. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 170.180 (?), 2.3.2015 10:26

A právě proto by mě zajímala přibližná konečná výška stromů na těchto podnožích.

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 2.3.2015 10:47

Saďme stromky pro potomky za jejich hravé přítomnosti.wink Ideál, max.schopnost genetická-podnož+druh a odrůda, složení půdy, voda, hnojení, usměrňování střihem, řezem, vysilování úrodami, zraňování zvěří, sav. škůdci, vichr, mráz, úžeh, krupobití... Výsledkem je přibližná výška. Konečná je těsně před pilou. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 29.59 (?), 2.3.2015 10:36

   Každopádně je nutné oplocení. Rozvětvení na MM106 nemůžete udělat ve výšce 2metrů. I u vysazených vysokokmenů by bylo nutné několik let chránit kmeny proti poškození zvěří.   E.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 170.180 (?), 2.3.2015 11:47

mám v plánu každý stromek chránit králičím pletivem, co do možná největší výšky. Oplotit pozemek nemohu z důvodu umístění v CHKO s vyšším stupněm chránění. Je mi jasné, že v mých podmínkách, bude strom růst méně, než někde v úrodné půdě v nižšších polohách, ale chtěl bych se dozvědět, jestli mám na podnoži MM106 čekat například strom, který bude třeba do výšky 5 m nebo se můžu dočkat 8 metrů výšky. Colt jsem si vybral z toho důvodu, že když máme třešeň teď jako vysokokmen v 300 m n.m., tak se no vrchol, člověk nedostane, že je tak vysoko a přitom jsou nahoře ty třešně nejkrásnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.140 (?), 2.3.2015 14:19

Pane Lukáši, výšku stromku ovlivníte především Vy sám, kam až jej necháte vyrůst.Udržovacím řezem a sesazovacím řezem horní části koruny i bez toho aby jste měl nahoře košťata.Je to o pravidelné ůdržbě.Mám na zahrádce švestku, hrušeň,boskvoň a držím je 10 let ve stejné výši.Ovšem u vysokokmenů a polokmenů toho dosáhnete ztěží (pracnost).Řekl bych čtvrtkmeny a dobré zabezpečení proti okusu.Pořiďte si literaturu, nejlépe bibli všech zahrádkářů 1000 rad zahrádkářům.Nedávno jsem v knihkupectví zahlédl vydání z r.2010 za 450 Kč.Je skvělá a nebude nikdy překonaná a studujte.Nevěřte, že za Vás všechno vyřeší podnože i když jejich volba je důležitá.Jabloně na čtvrkmen podnože MM106 nebo M7.Hrušeň na kdouloni.Hodně zdaru - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 2.3.2015 11:20

Prosím můžete trochu upřesnit proč ne Colt? Co by bylo vhodnější?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika