Výsadba ovocných stromků do jetele a trávy



host - 119.62 (?)
27.5.2007 0:05

Zahrádku jsem si pořídil před rokem a půl a kromě vzrostlých stromů tam mám i jednu jabloň, asi 1,3m vysokou, průměr kmene u země cca 8cm. Vloni měla asi 5 mini jablek, která byla "červivá" a asi v září opadala.

Nyní jsem náhodou našel vaši debatu a jestli jsem ji správně pochopil, tak to, že v okolí tohoto stromku je již asi řadu let udržovaný trávník je hodně špatně. A má to asi souvislost s "výkony" stromku. Hned zítra trávu z okolí zlikviduji, ale zajímalo by mne, co dalšího můžu pro stromek udělat. Třeba něčím okolní půdu přihnojit? Děkuji za rady.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 119.62 (?), 27.5.2007 0:05

Zahrádku jsem si pořídil před rokem a půl a kromě vzrostlých stromů tam mám i jednu jabloň, asi 1,3m vysokou, průměr kmene u země cca 8cm. Vloni měla asi 5 mini jablek, která byla "červivá" a asi v září opadala.

Nyní jsem náhodou našel vaši debatu a jestli jsem ji správně pochopil, tak to, že v okolí tohoto stromku je již asi řadu let udržovaný trávník je hodně špatně. A má to asi souvislost s "výkony" stromku. Hned zítra trávu z okolí zlikviduji, ale zajímalo by mne, co dalšího můžu pro stromek udělat. Třeba něčím okolní půdu přihnojit? Děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 27.5.2007 12:24

Trávu můžete zlikvidovat jedině porytím, při tom ale zlikvidujete nebo omezíte kořeny, které ten stromek má a které jsou teď v létě potřebné.

S největší pravděpodobností se právě jedná o jabloň naroubovanou na slabě vzrůstnou podnož, která do trávy neměla být vůbec sázena. Pokud stromek chcete nějak probudit, asi nejlepší možnost bude nechat do podzimu stromek tam, jak je, ale přes léto připravit místo někde jinde. To je porýt tam trávu, zasadit rostliny na zelené hnojení, zarýt tam do hloubky kompost atd. A ten stromek tam přesadit až na podzim.  Ale stejně stromek na málo vzrůstné podnoži s kmínkem silným 8 cm v trávě může být už někdy v druhé polovině životnosti, takže i kdyby se to povedlo, mohlo by se z toho vytěžit jen pár let. Jestli to je nějaká běžná odrůda, která se dá ještě koupit, bude asi lepší nový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
potok - (11), 28.5.2007 23:12
Takže jestli jsem dobře pochopil, tohle je dost špatný způsob...
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 29.5.2007 15:28

Já bych ten stromek nezatracoval. Trávu lze (a je vhodné) nějak odstranit - mělkým odstraněním drnu, herbicidem nebo vyšším namulčováním textilií a třeba kompostem. Potlačením drnu a přísunem humusotvorných látek se růst stromku podpoří.
   Chcete-li trávník u stromku za každou cenu zachovat, je možné zavrtat podél kmínku do hloubky pomocí půdního vrtáku mírně šikmo drenážní hadici a kolam obsypat pískem. Horní konec se dá přikrýt kalíškem a schovat do malinké nastýlky. Do drenáže můžete pravidelně aplikovat zálivku, případně hnojivý roztok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
potok - (11), 29.5.2007 22:40

Děkuji za rady. Nijak na tom trávníku okolo nelpím, takže se jej pokusím šetrně odstranit. V kombinaci s kompostem se mi to jeví jako schůdné řašení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 1.6.2007 22:39
Mně z fotky připadá, že těch 8 centimetrů bude spíše obvod kmene než průměr. Takže oproti dřívějšímu tvrzení mně teď po zhlédnutí fotografie připadá, že stromek je spíš na začátku životnosti, takže nechat a podpořit ten růst.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.118 (?), 29.7.2007 18:59
Ten fígl s hadicí je prima věc. Já tak přesazuji i poměrně vzrostlé stromky a hadici dávám tzv. "husí krk" o průměru 32mm. Jen nesmíte zapomenout zalévat. Navíc, pokud má stromek slabší kořenový systém, je poměrně nebezpečné mu přímo mezi kořeny lít jakékoliv hnojivo. Spálení mladých kořínků je téměř jisté. Mně se osvědčil granulovaný hnůj rozhozený kolem kmene a třeba i lehoučce zapravený do půdy. Pokud ale není majitel cimprlich, pak dvoje troje vidle hnoje oloko stromku řeší nejen likvidaci trávy, ale též mulč a hnojení. Tři v jednom, no nekupte to"-)).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 29.7.2007 23:44

Pokud lijete do drenážní trubice hnojivo v předepsané koncentraci,kořínky nespálíte, i kdybyste je v roztoku celý den koupal. Ostatně,přihnojování truhlíkových květin třeba Kristalonem taky nic nespálí, ba ani hydroponie.
   Trubka síly 32 mm je dobrá, ale  připadá mi trochu tenká, težko bych se do ní strefoval s konví. Já používám hadici průměru 80 mm, konec se dá přikýt třeba dnem PET lahve a hadice pojme v pohodě naráz celou konev vody.
   Mulčování čerstvým hnojem mi nepřipadá optimální. Pominu-li zápach a mouchy,  je škoda amonného dusíku,který se zbytečně "vysmrdí" do vzduchu. Rozklad a mineralizace hnoje v nízké vrstvě na povrchu neprobíhá dokonale. Z nastlaného hnoje se taky deštěm nekontrolovaně uvolňují živiny,které m.j. nejsou vhodné v druhé polovině vegetace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika