Výrůstky jabloně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 245.197 (?)
1.8.2023 10:00

Úplně nevím, nad čím vlastně mudrujete. Jestli ty výhony vyrůstají z podnožové nebo ušlechtilé části stromu, je úplně jedno. Jedná se o vlky vyrůstající z kmene. Jde o příznak stárnutí stromu a projev jakési snahy o samozmlazení. Vlky na kmeni se obvykle odstraňují kdykoli, klidně i během vegetace. Výjimečně mohou sloužit jako základ pro novou větev, což v tomto případě asi nepřipadá v úvahu. Je-li strom jinak plodící a zdravý, je užitečné vlky odstranit, korunu prosvětlit a strom přihnojit.  Jestli strom chátrá, prosychá, nepřirůstá, je dutý, plodí brakové ovoce, je na zvážení jeho likvidace. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 168.142 (?), 30.7.2023 17:44, zobrazeno: 2123x

Dobrý den, chci se zeptat, co znamenají tyto výrůstky na kmeni velké staré jabloně? Nechat je tam? Nebo uříznout? Jsou to neužitečné plané větvičky, nebo by šly třeba naroubovat najin kmínek, nebo nechat zakořenit? Děkuji 

jablon
jablon
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 30.7.2023 19:28

Vypadá to, že ty výhony rostou z části kmene pod naštěpovanou horní částí. Nejen jádroviny se tak ve vyšším věku často chovají, půda pod nimi bývá vyčerpaná, dráhy mezi funkčními konci-okraji kořenů a opostranou v koruně se každý rok v součtu prodlužují až o kilometryenlightened, výkyvy počasí-především delší období bez vodních srážek, velký výpar... jsou vlivy, které podporují probuzení dosud spících pupenů na kmeni, občas i v místě přechodu z půdy, a taky v okolí kmene v půdě. Co s tím? Pokud je to tzv.podnožovina, může po ponechání začít plodit jiné plody, než horní část stromu-je otázka, jak hodnotné?. Zakořenění není jednoduché, málo nadějné-snad jestli máte ty v úrovni okolní zeminy. Škoda, že neprezentujete foto celého stromu-jestli vršek prosychá, tak i ty Vaše výhony bývají vztyčeným prstem-bylo by dobré zlepšit péči-výživu, možná i správný řez... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.36 (?), 30.7.2023 23:22

Také si to myslím. Starý strom, nahoře bude dožívat, cítí zánik, tak se chce zachránit... wink           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
d.80 - (1) - 168.142 (?), 31.7.2023 18:27

Díky za reakci. První dotaz byl můj, nyní už jsem registrován. 

Jabloň je velmi stará, pamatuji ji jako dítě, když jsme chalupu koupili a to byl rok 1985. Téměř určitě to nebyla podnož. Měla dříve 2-3 velké symetrické větve, jedna šla tuším pryč už dřív, další ulomila vichřice před 2 lety (to bylo to tornádo, ale k nám o 30km dále dorazilo už slabší). Z té zbyl pahýl, ale ta poslední větev měla nějaké menší větve a ty teď udělaly takovou hezkou korunku. Sice je asi třetinová než byla, ale plodí. Málo, ale hezké jablíčka. Je to nějaká stará odrůda. Posledníh tak 10 let ji nikdo neprořezával. Vyfotím a dám sem fotku. Nějaké výhony jsou i z místa uplně u země, ale jsou hodně malé. Mám strach, aby do pár let neumřela, tak jsem si říkal ji naklonovat. Má velmi šťavnaté jablíčka, sice menší, ale děláme z nich mošt a je výborný. Kdysi jsem z ní měl třeba 10 pytlů, teď stěží jeden až dva, dle úrody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.36 (?), 31.7.2023 22:03

I pokud byla stromem v r.1985, tak to stejně není "velmi" starý strom wink. Už dávno, dávno předtím se stromy roubovaly na podnože. U nás na zahradě je jabloň JG, která byla sázená nějak 1956/7 a dodnes dává krásná jablka. U té vaší je jen otázka, z které části stromu větvičky vyráží, jestli z podnožové, nebo z ušlechtilé... Jinak i většinu starých odrůd se dá sehnat, alespoň ty běžnější. Nemáte náhodou nějakou fotku plodů?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.61 (?), 31.7.2023 23:29

Mně to dělají staré stromy panenského jablka.  Už by potřebovaly porazit, ale plodí  (tak jako píšete i Vy) menší, ale dobrá jablíčka, která jsou výborná na mošt a ještě lepší do kvasu. Odolná na poškození, sklízím je sbíráním a setřásáním.Stromy jsou určitě  roubovance,  vysokokmeny na podnoži nejspíše pláněti. Obrost ostříhávám, ale vzhledem ke kvantu výhonů (vlků)  jde o signál končícího života stromu. Sázel je můj děda kolem roku 1950. Sice jsem koupil na dosázení trutéž odrůdu, ale zdá se mně, že ta  " nová" jablka jsou horší. Tak se pokouším vypěstovat semenáče a tu starou výsadbu na ně roubovat. Moc mně to nejde, ty podnože jsou velmi rozdílné a často nepoužitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 1.8.2023 7:55

Zadavatel slíbil přidat fotkyyes, já na této první vidím místo roubování -vlevo šikmá stříška, vpravo sud-nad nasazením pravého výhonu-kmen dole, jeho povrchová kůra se mírně stáčí, kdežto naštěpená část má borku rovnou, celkové těleso kmene se směrem vzhůru mírně naklání-snad jižním směrem-alespoň to tak často bývá, ale vliv mívá i dlouhodobé zatížení korunní masou, převládající směr větrů, oslunění...cool. Další rádce vzpomíná svou snahu převést přes propast času svou milou jaderničku pomocí semenáčků-já jedu tou samou červí dírou, různost podnoží potvrzuju, ale to nás v našem snažení snad nezastavícheeky, v úctě ke všem podobným Pábitelům SPCH. P.S.:Připomínám, že je vhodné už- nebo konečně-stromům, na kterých nám opravdu záleží kopnout do vrtule, načechrat peříčka, poděkovat jim za jejich tichou, ale o to významnější práci a -jestli to ta jajich půda neobsahuje v dostatečném množství doplnit živiny-obecně teď ne příliš dusíku, spíš už pomyslet na blízkost zimy-sv.Anna už proběhla, blíží se sv. Vavřinec-první podzimec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 245.197 (?), 1.8.2023 10:00

Úplně nevím, nad čím vlastně mudrujete. Jestli ty výhony vyrůstají z podnožové nebo ušlechtilé části stromu, je úplně jedno. Jedná se o vlky vyrůstající z kmene. Jde o příznak stárnutí stromu a projev jakési snahy o samozmlazení. Vlky na kmeni se obvykle odstraňují kdykoli, klidně i během vegetace. Výjimečně mohou sloužit jako základ pro novou větev, což v tomto případě asi nepřipadá v úvahu. Je-li strom jinak plodící a zdravý, je užitečné vlky odstranit, korunu prosvětlit a strom přihnojit.  Jestli strom chátrá, prosychá, nepřirůstá, je dutý, plodí brakové ovoce, je na zvážení jeho likvidace. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 1.8.2023 11:30

Zadavatel má zájem o konkrétní strom či alespoň o ovoce z téhož, třebas na mladou podnož naštěpené. Takže mudrovat může, občas to snad dělá každýblush. Já takové výhony vnímám jako indikátor, pokud nejsou znehodnoceny mšicemi, padlím a nepřekážejí nutnému pohybu kolem stromu, tak je ponechávám, tvaruji do lepšího odklonu a o vzácný strom se starám ještě lépe, než o ostatní. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 233.212 (?), 1.8.2023 11:49

já souhlasím s názorem MUDr. Vysloužila. Lépe bych situaci nepopsal. Vlky vyrůstající z kmene, příznak stárnutí stromu a projev snahy o samozmlazení. Vlky je možné kdykoli odstříhnout a je to nejvhodnější a nejjednodušší řešení. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika