Vie niekto určiť odrodu?



.Lukáš - (10) - 245.140 (?)
30.10.2008 18:24

Domnívám se, že jde o ´Watervlietské mramorované´ (Marbreé de Watervliet) - původem z Belgie. Odolná - hlavně vůči mrazu, pěstitelsky nenáročná odrůda. Má typicky hranaté listy s úzkou, nahoru zahnutou špičkou (jako ten v levém dolním rohu Vaší fotografie) a plody jsou na pohmat jakoby těžší. Ač je z osmdesátých let XIX. století, dá se ještě koupit - nejen v Polsku, ale nabízí je i Ovocná školka v Malenovicích u Zlína.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 191.172 (?), 26.10.2008 18:16, zobrazeno: 8002x

Majiteľ sám nevie, stromček doviezol z Poľska... šupka na dotyk mierne drsná...

Neznáme jablko
Neznáme jablko
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.10 (?), 26.10.2008 20:09

Bude to patrně Boskoopské červené. Před pár lety jsem stromky této odrůdy viděl prodávat na tržnici v Nyse. Podobně kdysi vypadalo i Watervlietské mramorované, ale to se již neprodává ani v Polsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.208 (?), 27.10.2008 13:34

Vzhľadovosa mi veľmi páči, ale ak je to ono, je citlivé na mráz a má striedavú rodivosť... tak neviem, či ho mám skúsiť naštepiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.65 (?), 27.10.2008 17:22

Pokud máte rádi štrůdl, pak zkuste Boskoop. červené naroubovat. Mám po tátovi téměř 45 let starý strom, který přežil v mládí téměř cirkulární okus (řešili jsme přemostěním), později moje a synovy i radikální zásahy do dřeva a stále plodí většinou spíše velká, drsná, nakyslá jablka. Nikdy neomrzl. Nyní na něm visí 2 dětské houpačky, a když kvete, vypadá velice romanticky (díky zákrokům má nezvyklou siluetu). Už ho necháváme na pokoji.  Žije na zahradě chaty u Sázavy.  Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
.Lukáš - (10) - 245.140 (?), 30.10.2008 18:24

Domnívám se, že jde o ´Watervlietské mramorované´ (Marbreé de Watervliet) - původem z Belgie. Odolná - hlavně vůči mrazu, pěstitelsky nenáročná odrůda. Má typicky hranaté listy s úzkou, nahoru zahnutou špičkou (jako ten v levém dolním rohu Vaší fotografie) a plody jsou na pohmat jakoby těžší. Ač je z osmdesátých let XIX. století, dá se ještě koupit - nejen v Polsku, ale nabízí je i Ovocná školka v Malenovicích u Zlína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 191.172 (?), 30.10.2008 20:19

Watervlietske... nenašiel som ani obrázok, ani popis vlastností... ale asi ho skúsim naštepiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 69.112 (?), 2.11.2008 22:25

Tipnul bych spíše na Boskové, Watervlietské vypadá trochu jinak (a jeho popis najdete v každé starší pomologii).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 197.84 (?), 15.11.2008 12:09

Zdravím experty,

taky tápu a vadí mi, že nevím, co tak chutného to konzumuji. Budu ráda, kdyby někdo navrhl nějaké odrůdy, třeba bych to pak už dohledala.

Jablka jsou drobná (ale to asi nebude indicie), jemně červená (ne rudá, jako třeba Spartan, to ne) polo žlutá nebo jen se žlutým slabým žíháním, dužina bílá, na pólech jsou sploštělá, a slabě soudkovité, malé bříško, povrchově hladká, pevná ale ne tuhá, chuťově ne moc sladká hlavně šťavnatá,  trochu ranější, protože, když koncem září zavítám do sadu, jsou už všechna dole.

Je to polokmen a moderní mohla ta odrůda být tak před 20-ti lety.  Díky 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.173 (?), 7.12.2008 0:11

Pátrací akce skončena, je to Jolana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika