Určení odrůdy z Mac Intoshe



Stránky: 1,  2   
host - 10.11 (?) 
23.10.2018 7:19, zobrazeno: 4689x

Zdravím, pozná někdo toto odrůdu? Dle záznamů by to měl být spartan, ale mám jiný strom a jablka se těmto moc nepodobají- jsou daleko pravidelnější tvarem a chuť úplně jiná. Může to být samotný Mc Intosh? Dužnina dosti nazelenalá a výborná. Ještě mně napadl Macoun, ale moc tomu nevěřím, ten strom je už dost - určitě 30 let starý a Macoun nebyl asi dříve tak rozšířený. Intoshe jsme na zahradě měli - tak možná on???

fotka
fotka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.10.2018 10:48

MacIntosh je fenotypicky tak výrazný, že řada jeho kříženců (Lobo, Macoun, Spartan, aj) se mu velmi podobá, jak vzhledem, tak i chutí.
   Osobně si myslím, že na fotkách je skutečně Spartan. Rozdílnost plodů na jednotlivých stromech je veliká, vídám vysoké stromy se slušně velikými jablky, stejně jako udržované, přesto zdrobnělé.  Mimoto před 30 lety byl Spartan (a posléze Rubín) rozhodně nejvysazovanější odrůdou. Nabídka jiných kříženců M.I. byla tehdy prakticky nulová. Macoun jsem v té době nesehnal ani jako roub, a to jsem se dost snažil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.11 (?), 24.10.2018 21:34

Děkuji za reakci. Macoun mám taky, ale ještě malý stromek, letos první úroda- jablka se dosti podobají té neznámé odrůdě. Jinak chuť je oprati spartanu daleko jiná - méně aromatická- spartan je u mně taková voňavka a navíc nemá nazelenalou dužninu. Tvarem se mému spartanu vůbec nepodobá. To sice nic neznamená, ale myslím, že tvar plodů téže odrůdy by měl být na stejném stanovišti přibližně stejný. Ještě jsem hledal na internetu a fotky na macouna přesně sedí...

Macoun
Macoun
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 22.10.2019 13:38

Když tak koštuju ty svoje Mac Intoshe a Spartany, tak se mi někdy zdá, že to jsou všechno Mc Intoshe, ale když pominu ten znak někdy zřetelnějšího pruhování na slupce u Mac Intoshe, tak chuť Spartanu je snad i výraznější, ovšem chuť Mac Intoshe jaksi původní, lahodnější "malinovější". Těžko to popsat, ale rozdíl se poznat dá, co myslíte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 23.10.2019 7:09

peter, mas mcintosha?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 78.55 (?), 23.10.2019 8:11

Máš pravdu, Petře. Řekl bych, že chuť Spartanu je více ovlivněna lokalitou - od "řepy" až po vynikající chuť, kdežto McIntosh byl tak nějak všude stejný. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.137 (?), 23.10.2019 8:50
Mne ta mcintoshova chut az tak nesedi, mame 2 stromy, jeden 30 rocny, a druhy asi 15 rocny pravdepodobne spartan, z toho boli 3 bedne a stale stoja v pivnici, este ked je je cerstvo odtrhnuty tak ano, ale ked postoji tak je velmi sladky. Zaciatkom septembra dozrievali aj Gala a Lord lambourne a tie som jednoznacne uprednostnoval, a teraz zase vyfarbene Idaredy a Jonathany priamo zo stromu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.10.2019 9:57

Idaredy přímo ze stromu? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.137 (?), 23.10.2019 10:51
Ano, tohto roku sa vydarili, 150 metrov nadmorska vyska a slnecny oktober spravili svoje. Vacsinu som obral zaciatkom oktobra a tie co ostali su teraz su vyborne na priamy konzum, jonathany uz su prezrete. Inac zaujimave je ze tie jablone vobec nepostrekujem, a tie spartany a idaredy su uplne bez chrastavistoti a cervivosti. Jonathany asi 20 percent cervive
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 29.10.2019 8:53

SPARTAN mně chutná nejvíc tak do měsíce po sklizni. Pak už se ta chuť trochu posouvá. Je sice silně aromatická, ale už nikoliv tak lahodná jako u MC INTOSHE. Co se týče Mc Intoshe, tak oficiálně koupený stromek nemám, jen rouby ala "jedna paní povídala". Mc Intosh to být může díky té lahodnější chuti, jež se zdá býti původní. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika