Určení odrůdy jabloně



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?)
17.11.2015 19:50

Tak to je fajn, i když některé fotografie Punčového jsou trochu jiné. Docela to tam mám prolezlý, ale na Punčové jsem ještě nenarazil. Dost zajímavých starých odrůd bývá v zarostlých roklích u chmelnic nebo přímo v lesích (hrušně).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 189.156 (?), 17.11.2015 13:42

Klidně by so mohlo jednat o odrůdu Punčové, která byla hodně oblíbená v západní části naší vlasti. Má typickou chut a je dost tvrdá, a nepadá, drží strašně dlouho na stromě, podobně jako můj oblíbený Major...  Kalvil bílý zimní to nebude, nevím vlastně o nikom, kdo by ho s jistotou měl...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 17.11.2015 13:49

Prakticky na 100 procent Punčové, koukám na to znovu a takto intenzivní žlutopu barvu bez líčka prakticky nic jiného nemá. Prozradí nám tazatel, kde se nachází ta náhorní plošina?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 17.11.2015 16:07

Punčové mě napadlo hned po ochutnání (i když jsem Punčové nikdy předtím nejedl, ale ten název...), ale následně v pomologii něco nesedělo. Už nevím, co to bylo, kouknu na to znovu. Plošina se nachází na Žatecku v SZ Čechách. Objevil jsem tam mj. i nějaké vzrůstné modré peckoviny s kmeny podobajícím se akátům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 17.11.2015 17:07

Takže na Džbánsku? Myslel jsem si to. To je oblast kde se Punčové běžně pěstovalo, bude to ono...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 17.11.2015 19:50

Tak to je fajn, i když některé fotografie Punčového jsou trochu jiné. Docela to tam mám prolezlý, ale na Punčové jsem ještě nenarazil. Dost zajímavých starých odrůd bývá v zarostlých roklích u chmelnic nebo přímo v lesích (hrušně).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.182 (?), 14.12.2015 20:29

Dobrý den, je to Punčové, klobouk dolů Ondro. Charakteristická je čistá stopečná jamka bez rzivosti, často nazelenalí. Stromy by měly být spíše menší, vysoko kulovité (štíhlejší). Starší stromy evidentně ocení zmlazení.

Jinak se též přikláním ke Glosteru.

Standa B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 14.12.2015 20:49
No todle, samotný Standa B. zavítal mezi nás smrtelníky:) Punčové mám nakoukané z okolí Valče pod Doupovskými horami. Stromy jsou opravdu pouze střední, s tou štíhlostí úplně nevím, co si pamatuju tak byly spíše do široka, ale málokterý ukazatel je tak proměnlivý jako toto. Znám stromy Hardyho, které jsou tak široké, že by člověk na první dobrou zahlásil Solanka. Až po lepším prozkoumání v tom habitu něco nebude sedět... Při zmlazování respektujte aktuální stav stromu, neřiďte se slepě radami z knížek, které jsou psané pro stromy defakto v plné síle. Bohužel mnoho starých stromů je dnes tak znetvořených různými řezy, nebo rozlámaných, nebo celkově málo vitálních, že už se nedají nějak efektivně zmladit a rozjet. Takhle před 2O, 30 lety, jó to by byla jiná... Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.240 (?), 18.11.2015 9:27

Ve vlákně s názvem určení jablka dle fota, mají v té změti jablek ty nejsvětlejší také nyní jakousi "punčovou" příchuť, ale nebudou totožné s těmi zde v tomto vlákně. Dužnina je trochu moučnatá, protože jsou to padavky, které ležely již delší dobu pod stromem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 21.11.2015 19:20

V pondělí jsem se pohyboval v okolí Telče a mezi Horní Myslovou a Borovnou jsem neodolal a ochutnal velké, žluté, velmi tvrdé jablka, které rostly vedle silnice. Jabloň byla již bez listí, ale jablka pevně držela na stromě. Po ochutnání jsem krom zajímavé kyselinky cítil i něco jako rumovou příchuť. Shodou okolností tu zrovna bylo založeno toto vlákno se zmínkou o punčovém. Nejspíš je to tedy ono a musím říct, že jde o velmi zajímavou chuť.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 14.12.2015 20:36

No tady bych řekl klasické Boikovo typická je čistě bílá dužnina, dost kyselinek a jäkoby chut do grapu. Ten habitus stromu mi taky docela sedí, stejně jako zmínka o nepadání. Boikovo drží strašně dlouho na stromě.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika