Tmavé dřevo při řezu



host - 236.1 (?)
6.3.2023 18:35

Potřebujete-li strom ostranit a hledáte jen požehnání, tak to udělejte. Podle řezu je strom zdravý. Boule na větvích nebývají způsobeny houbou. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
petr.f77 - (10) - 217.166 (?), 6.3.2023 10:09, zobrazeno: 1750x

Dobrý den,

na fotce je vidět řez blízko kmeni po odstranění velké větve. Větev jsem odstranil protože stínila mladé jabloni, která má nahradit tu stávající. Jedná se o starou jabloň která ještě plodí -  ale v podstatě jen na nových přírustcích. V řezu je vidět hnědé dřevo - strom je pravděpodobně napadený houbou - to potvrzují i boule na větvích. Zřejmě je to důvod k odstranění stromu - chtěl bych se jen ujistit. 

Předem díky.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 6.3.2023 15:15

Z fota jednoho řezu se asi nestanoví jednoznačná diagnóza a už vůbec ne rozsudek smrtiwink. Spousta starých stromů trpí různými chorobami-Vy na té Vaší jabloni už dlouho pozorujete plodnice dřevokazných hub? Boule mohou vznikat i v důsledku aktivity mšic vlnatek, počátku růstu jmelí, jizvení po střihu a řezu, v místech zarostlých úvazků, drátů nebo růstu vzdušných kořenůenlightened. Že je středová část ran staršího dřeva tmavá je normální stav, jestli je měkká-hubkovitá, nemusí to být nutně konec stromu a naděje na úrodu. Dáte fotky celého stromucool? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 6.3.2023 18:35

Potřebujete-li strom ostranit a hledáte jen požehnání, tak to udělejte. Podle řezu je strom zdravý. Boule na větvích nebývají způsobeny houbou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 6.3.2023 18:43

Soulasím s p. SPCH, ten strom může tazatele klidně přežít. W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.24 (?), 6.3.2023 18:16

Čím jste to řezal, že je to tak dopižlané?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 6.3.2023 18:39

motorovou pilou, to se nedá z řezu poznat? W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.168 (?), 6.3.2023 19:56

Chtělo by to zatřít balzámem. Jinak podle mne stromu nic není, dřevo je zdravé. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Aley - (21) - 87.222 (?), 9.3.2023 0:11

Vidím to stejně jak ostatní. Podle této fotky to dřevo vypadá úplně normálně. smiley Vnitřní tmavá část je mrtvá, ale to je prostě u starších stromů normální a samo o sobě to není známkou toho, že by měl brzo umřít. Dřevokaznou houbu na řezu poznáte snadno, místo tvrdého dřeva by to prostě na omak bylo naprosto houbově měkké. A taky by to mělo jinou barvu. Boule můžou být houbového ale taky bakteriálního původu, není to zdravé, ale opět to není důvod k odstraňování celého stromu. Viděl jsem i desítky let stromy s boulemi růst a rostou dál. A poslední poznámka: Staré dřevo neplodí, to je taky úplně normální věc. Stromy je dobré průběžně přořezávat, aby se tam dlouhé prázdné větve ani nevytvořily, ale když už tam jsou, tak už tam jsou. Zkrácení a omlazení je potřeba zvážit, někdy se hodí, jindy není až tak potřeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
petr.f77 - (10) - 168.159 (?), 16.3.2023 23:47

Děkuji za názory. Přikládám detailnější fotky.

Doplnění: Strom ve srovnání se stejně starými stromy na zahradě má po prořezání málo přírůstků a plodí spíše málo. Přírůstky nasazuje spíše nízko na kmeni, na vyšších větvích jsou výhony slabé. Je silně porostlý lišejníkem.

Vedle něho stál dříve jiný strom, kterému se odlupovala kůra a pod ní se objevovaly puchýře, viz můj předchozí příspěvek. Strom sice hojně kvetl, ale jablka měla nahořklou chuť a všechna shnila víceméně zároveň ještě na stromě.  Zkrátka ani jeden strom neprospíval i když projevy byly různé. Takže jsem uvažoval jestli není příčinna u obou stejná.

Nechával jsem je oba několik let, zkoušel prořezávat, ale nezdálo se, že by to k něčemu vedlo. Zároveň jsem poblíž zasadil nové jabloně. Druhý strom jsem již letos porazil. 

Ostatní stromy jsou trochu stranou a prospívají celkem dobře - reagují vitálně na řez a jablka jsou v pořádku.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 17.3.2023 5:27

Plodné větévky Vám Vaše řešená jabloň nabízí, odstranění lišejníků-řeším drátěným kartáčem už při menším výskytu, bílením kmenů a silnějších větví- se projeví zlepšením zdrav.stavu, nové výhony pak mají šanci vyplnit vhodná místa na vyholených větvích. Hustý travní podrost ubírá energii, vláhu, skýtá úkryt pro škůdce-mně funguje tzv.černý úhor-min. na dvě stopy od kmene. Shrnutí: očistit, nabílit, drny pryč, hnojit, kypřit... SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika