Strýmka



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?)
18.10.2020 11:29

Díky své odolnosti se Strýmka uplatní zejména ve vyšších polohách, kde již konkurenční (sladší, větší, barevnější,...) odrůdy velmi trpí. Vyhovují ji i větrné polohy, tak je často v bramborářských oblastech i podél cest.

Ve vaší poloze bude každoročně dozrávat do stupně vhodného k moštování a v letech, kdy zima přijde později i pro sklizeň na uskladnění. Ač se to nezdá, tak velmi dobře lze u ní střídavou plodnost regulovat letní probírkou. Ať už tu probírku uděláte bidlem nebo ručně, strom se vám odmění většími ponechanými plody a zejména nevynecháním následné sezóny. Tetička vždy strýmku probírala v době zrání posledních jahod, protože z těch nezralých nevyvinutých plodů připravovala pektinový vývar pro přípravu jahodových džemů. Podle potřeby opakovale v době zrání višní.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 68.117 (?), 17.10.2020 13:52, zobrazeno: 971x
Dobrý den, chtěl bych zkusit pěstovat tuto historickou odrůdu a chtěl bych vědět jak se ji bude ve 450 m.n.m dařit a hlavně jakou bude mít z této polohy chuť. Chci ji hlavně kvůli její dlouhé skladovatelnosti a kvůli moštování (prý jsou z ní dobré mošty).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 17.10.2020 14:55

Jakožto dlouholetý nadšenec do této odrůdy jsem zajísté jeden z nejpovolanějších, abych se o ní vyjádřil. Strýmka není ani náhodou tak špatná, jak se o ni běžně tvrdí. Z teplých poloh je to kvalitní zimní jablko s bezkonkurenční skladovatelností, s vyváženým poměrwm cukru a kyselin.. Z vaší polohe bude ještě dobrá, ale musíte ji dát na výslunné stanoviště a v dospělém věku občas omladit, aby plody dorostly do slušné velikosti...

                          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 17.10.2020 14:56

Tuhle prastarou odrůdu popsal poměrně dobře už za první republiky zahradní architekt a pomolog Josef Vaněk v Lidové pomologii, viz foto. Mimo jiné píše, že se hodí do všech poloh. Já jsem získal Strýmku poprvé už jako vzrostlý vysokokmen před 35 lety a překvapovala mě každoroční obrovskou úrodou jablek, která na podzim opravdu nebyla k jídlu a k moštování se nehodila dříve, než v druhé půli října. To bylo ve výšce 400mnm. Dnes ji mám opět jako vysokokmen, v 630mnm a chová se téměř stejně, jako v nižší poloze a nechávám si jí jen z úcty ke starým odrůdám. Svou chutí mě příliš nezaujala, opravdu se hodila v podstatě jen na mošt. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 17.10.2020 15:57

Na severu moravy v 240m kolem cest jsou sladké, se silnou kyselinou a nejjablkovější chutí, mírně nahořklé a natrpklé - to bude možná ten problém, když dostatečně nedozraje ve vyšších polohách tak není po utržení moc dobrá. Ale i tak je mošt z ní sladký, vynikající. Nejlepší jsou s méně plodících stromů, velké jabka. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 18.10.2020 11:29

Díky své odolnosti se Strýmka uplatní zejména ve vyšších polohách, kde již konkurenční (sladší, větší, barevnější,...) odrůdy velmi trpí. Vyhovují ji i větrné polohy, tak je často v bramborářských oblastech i podél cest.

Ve vaší poloze bude každoročně dozrávat do stupně vhodného k moštování a v letech, kdy zima přijde později i pro sklizeň na uskladnění. Ač se to nezdá, tak velmi dobře lze u ní střídavou plodnost regulovat letní probírkou. Ať už tu probírku uděláte bidlem nebo ručně, strom se vám odmění většími ponechanými plody a zejména nevynecháním následné sezóny. Tetička vždy strýmku probírala v době zrání posledních jahod, protože z těch nezralých nevyvinutých plodů připravovala pektinový vývar pro přípravu jahodových džemů. Podle potřeby opakovale v době zrání višní.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika