Strýmka



host - 212.49 (?)
17.10.2020 15:57

Na severu moravy v 240m kolem cest jsou sladké, se silnou kyselinou a nejjablkovější chutí, mírně nahořklé a natrpklé - to bude možná ten problém, když dostatečně nedozraje ve vyšších polohách tak není po utržení moc dobrá. Ale i tak je mošt z ní sladký, vynikající. Nejlepší jsou s méně plodících stromů, velké jabka. MH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 68.117 (?), 17.10.2020 13:52, zobrazeno: 969x
Dobrý den, chtěl bych zkusit pěstovat tuto historickou odrůdu a chtěl bych vědět jak se ji bude ve 450 m.n.m dařit a hlavně jakou bude mít z této polohy chuť. Chci ji hlavně kvůli její dlouhé skladovatelnosti a kvůli moštování (prý jsou z ní dobré mošty).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 17.10.2020 14:55

Jakožto dlouholetý nadšenec do této odrůdy jsem zajísté jeden z nejpovolanějších, abych se o ní vyjádřil. Strýmka není ani náhodou tak špatná, jak se o ni běžně tvrdí. Z teplých poloh je to kvalitní zimní jablko s bezkonkurenční skladovatelností, s vyváženým poměrwm cukru a kyselin.. Z vaší polohe bude ještě dobrá, ale musíte ji dát na výslunné stanoviště a v dospělém věku občas omladit, aby plody dorostly do slušné velikosti...

                          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 17.10.2020 14:56

Tuhle prastarou odrůdu popsal poměrně dobře už za první republiky zahradní architekt a pomolog Josef Vaněk v Lidové pomologii, viz foto. Mimo jiné píše, že se hodí do všech poloh. Já jsem získal Strýmku poprvé už jako vzrostlý vysokokmen před 35 lety a překvapovala mě každoroční obrovskou úrodou jablek, která na podzim opravdu nebyla k jídlu a k moštování se nehodila dříve, než v druhé půli října. To bylo ve výšce 400mnm. Dnes ji mám opět jako vysokokmen, v 630mnm a chová se téměř stejně, jako v nižší poloze a nechávám si jí jen z úcty ke starým odrůdám. Svou chutí mě příliš nezaujala, opravdu se hodila v podstatě jen na mošt. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 17.10.2020 15:57

Na severu moravy v 240m kolem cest jsou sladké, se silnou kyselinou a nejjablkovější chutí, mírně nahořklé a natrpklé - to bude možná ten problém, když dostatečně nedozraje ve vyšších polohách tak není po utržení moc dobrá. Ale i tak je mošt z ní sladký, vynikající. Nejlepší jsou s méně plodících stromů, velké jabka. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 18.10.2020 11:29

Díky své odolnosti se Strýmka uplatní zejména ve vyšších polohách, kde již konkurenční (sladší, větší, barevnější,...) odrůdy velmi trpí. Vyhovují ji i větrné polohy, tak je často v bramborářských oblastech i podél cest.

Ve vaší poloze bude každoročně dozrávat do stupně vhodného k moštování a v letech, kdy zima přijde později i pro sklizeň na uskladnění. Ač se to nezdá, tak velmi dobře lze u ní střídavou plodnost regulovat letní probírkou. Ať už tu probírku uděláte bidlem nebo ručně, strom se vám odmění většími ponechanými plody a zejména nevynecháním následné sezóny. Tetička vždy strýmku probírala v době zrání posledních jahod, protože z těch nezralých nevyvinutých plodů připravovala pektinový vývar pro přípravu jahodových džemů. Podle potřeby opakovale v době zrání višní.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika