Stříhání stromů



tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?)
28.2.2009 16:59

host - xxx.xxx.130.20 (?), 28.11.2008 9:39 už vím proč se říká "jsem s toho jelen" protože tento článek mě nic nepřinesl, vlastně vůbec nevím o čem pisatel vlastně psal

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 94.12 (?), 18.11.2008 11:43

Zkusil bych třeba neřezat vůbec, případně jen letní řez - zkrátit koncem jara nové přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 28.10.2013 15:25

Ano pane Vysloužile, máte pravdu! Osobně by jsem ale se držel rozdílu v řezu mezi jádrovinami a peckovinami. Tzn. nepodsouvat amaterským zahrádkářům termín letní a zimní řez u peckovin. Spíše by měl být upřednostňováno doporučení řezu "tak jak u meruněk a broskví"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 130.20 (?), 18.11.2008 13:17

Peckoviny řežu - a to včetně průklestu - okamžitě po sklizni. Problémy s klejotokem jsem nikdy neměl, tlak mízy už není a do zimy rána zaschne, zavoskování je samozřejmě lepší. Tento řez však růst fakticky podporuje, blíží se řezu v době veg. klidu. Asi bych vyřezával jen kolmé výhony, ev. velmi střídmě proklestil a nechal strom zaplodit - pak zpomalí růst sám. Altanova renkloda, příp. ranné švestky dělají divy. Ovšem metrové přírůstky s následným vyholením - to také není ono, zkrácení zhruba o čtvrtinu je pak nutné. V zásadě jde o klasický výchovný řez s postupným zmenšováním hloubky řezu a přechodem k citlivému průklestu. Odlišný je řez broskvoně, ale to je jiná kapitola. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 94.12 (?), 18.11.2008 19:01
Řez peckovin po sklizni má, dle mého, svoji logiku, zejména těch raných. U pozdních slivoní sklizených po mrazících bych jej nechal na květen.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 19.11.2008 8:41

Pane Vysloužile, máte samozřejmě pravdu. Ten dodatek je správně, ovšem já jsem z kraje, kde se trnkám říká švestky a místo slivovice z nich děláme povidla. Všechno je sklizeno během září, některé "blumy" ještě dříve a ten řez po sklizni je taková pomsta za nadměrnou úrodu. Podstatné je, že to - i při radikálním průklestu - stromy dobře snášení. Doufám, že to tak bude i u Jojáčka (odrůdy Jojo), ta mne zatím s plody hodně šetřila. Zdraví Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.220 (?), 19.11.2008 10:11

Dobrá den,

mám dotaz, kdy je nejlepší stříhat jabloně? Máme mladé stromky tak asi 5leté. Podzimní sestřih už jsme asi prošvihli, což? A je nějaké pravidlo, jak a o kolik se stříhá (pod pupenem, nad pupenem, kolmo, šikmo...)?

Díky za každou radu

zdraví zahradní analfabet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 19.11.2008 23:11

Ono to opravdu chce si o tom něco přečíst - záleží i na pěstovaném tvaru. Jestli jste 5 let nestříhali (???), tak s tím budete mít problém - to by spíš pak chtělo odborníka, jestli z toho dokáže ještě vytvořit jakous - takous korunku. Jinak jabloně se stříhají zjara po přejití hlavních mrazů (březen). V létě se dělá doplňkový letní řez. Většinou se stříhá mírně šikmo nad pupenem. Odstraňují se hlavně větve směřující dovnitř koruny - ale opravdu to chce literaturu a obrázky, nebo ochotného souseda, který by ukázal co a jak  :o)).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 28.11.2008 9:39

Řez ovocných stromů je jen jednou součástí jejich ošetřování. Celkově jde o dlouhodobé spolupůsobení mnoha faktorů, z nichž ne všechny jsme schopni rozeznat, poznat či dokonce usměrnit jejich vliv. Podnož, odrůda, stanoviště, kondice stromu, hnojení, ochrana postřiky, doplňková výživa, vliv podnebí a počasí, působení škůdců a další skryté či nepoznatelné vlivy - např. nemoci kořenů, vlivy skryté v půdě, přenesené nemoci apod. Vzájemné vztahy těchto vlivů jsou určeny přírodními zákonitostmi. Příklad: Větev, která směřuje vzhůru, plodí málo nebo vůbec (ovšem i v závislosti na odrůdě, podnoži, hnojení a řezu i dokonce na chemické ochraně), zatímco větev, skloněná šikmo dolu, plodí více - ale neroste, takže má málo listů pro výživu plodů... atd. Hledáme tedy jakousi optimální rovnováhu.

Chci tím vysvětlit, že pokud příručka na používání rychlovarné konvice má 6 stran, není nic divného na tom, že příručka o řezu ovocných stromů má minimálně desítky, často pak stovky stran. Jde ušetřit čas a nic nestudovat. Ani ministr financí, jak sám prohlásil, nevidí chybu v tom, že nemá ekonomické vzdělání. Chyby se dříve nebo později projeví, nejlépe je na tom ten, kdo si to neuvědomí. Jde totiž nejen o ztracenou úrodu kvalitního ovoce, ale zejména o léta ztraceného času . Jde jen o to, kolik jich člověk ještě má.

Snad jsem popsal srozumitelně podstatu problému tak, aby ji autorka dotazu byla schopna akceptovat . Všem přeji, abychom už zase brzo mohli nadávat, jak to všechno roste jako blázen, že člověk neví kam dřív skočit, protože to potřebujeme ke štěstí. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.176 (?), 28.2.2009 16:18

Dobrý den, minulý rok v březnu jsem si koupil mladej stromek GOLDEN DELICOCUS. Stromek stačil minulý rok udělat poměrně pěknou korunku s přírůsty okolo 70cm. Ctěl bych se zeptaptat, o kolik mám sestříhnout větvě rostoucí po stanách a o kolik hlavní výhon. Jsem začátečník a nerad bych něco pokazil. Díky za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 28.2.2009 16:59

host - xxx.xxx.130.20 (?), 28.11.2008 9:39 už vím proč se říká "jsem s toho jelen" protože tento článek mě nic nepřinesl, vlastně vůbec nevím o čem pisatel vlastně psal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika