Stříhání



Marča - (44) - 50.90 (?)
26.3.2008 8:57

Dobrý den

Loni v létě nám kočka zlomila stromek- terminál (viz. foto). Teť si nevim rady jak ji ostříhat.Manžel radí udělat z jedné té postraní, delší větve terminál a zbytek ostříhat, ale mě se to nějak nezdá.Jabloň máme letos třetím rokem, myslim že je to Melrose.Prosím o radu jak dál stříhat, do jakého tvaru(šlo by vřeteno?).

Bez názvu
Bez názvu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 183.35 (?), 17.9.2007 19:16, zobrazeno: 33242x

Dobrý den. Nejsem žádný pěstitel a ani zahradník. Jsem mladý člověk a před rokem jsem si pořídil rodinný dům, kde je spousta jabloní. Minulý rok byly jablka nic moc. Malé jablka a chuťově byly nic moc. Nikdo se k tomu neměl a aniž bych se s někým radil jsem se pustil na nový rok do prostříhávání. Jabloně jsem hodně zastřihnul, protože bývalí majitel je pravděpodobně nezastříhával. Jabloně jsem zastříhal za 3 až 4 očkem. Upozorňuji, že jsem opravdový laik, ale musím říct, že jsem pravděpodobně udělal dobře, protože jabloně plodily velké jablka a hodně chutné což mě velice potěšilo.

A teď k věci. Chtěl bych se zeptat jestli je můžu ještě v této době zastříhat a nebo, už raději počkat na jaro. Mám tu asi přibližně něco přes 15 jabloní a dalo by se říci, že co jabloň to jiný druh. Některé jsou docela starší a těm mladším se nějak nedaří. To musím ještě někde zjistit, protože některé větve oschly a tak jabloň vypadá, tak že má kmen a z kmenu vede jen jedna silnější větev na které jsou další větvičky. Pokud by jste měli pro mě nějakou radu, tak bych to ocenil. Pravděpodobně mi poradíte, abych si pořídil nějakou knihu, ale pravděpodobně si ji nepořídím, protože mám na zahradě i hrušky, švestky, meruňky a do budoucna bych rád zahradu rozšířil o další stomy i ořechové, jako je liska, mandle a možná i o vlašský ořech. Ten mám už jen jeden protože dva byli v kmenu prohnilé. Předem děkuji za nějakou reakci. Ocením od vás každou radu. Diskusní forum si postupně procházím.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.9.2007 23:13
Zastřihávat jabloně za 3 - 4. očkem má smysl u malých stromků po výsadbě, maximálně pak v dalším roce. Vzrostlé stromy raději nezastřihujte, spíš jejich koruny prosvětlete tak, že odstraníte celé větve. Souměrný, prosvětlený a nezahuštěný strom přinese kvalitnější ovoce. Zastřihováním pouze nových přírůstků byste jednak strom ještě víc zahustil, navíc byste se zbavil květní násady na mladém dřevě, na němž je ovoce nejlepší.
   Přesto se  kloním k zakoupení (zapůjčení) příručky. Argument, že chcete vysadit i jiné ovocné druhy nevadí, většina knížek popisuje řez i jiných stromů.  Jinak zákony růstu a plodnosti platí pro všechny dřeviny, takže rozdíly v řezu jednotlivých ovocných stromů sice jsou, ale ne tak velké, jak si myslíme. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.20 (?), 18.9.2007 5:59

Jsem zadavatel.

Děkuji za odpověď. Prosím vás a mohu tedy ještě letos zastříhat ty jabloně? Popřípadě kdy je nejvhodnější zastříhávat z jara a na podzim. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 18.9.2007 6:56

Na podzim je lépe jabloně neřezat. Na jaře můžete řezat poměrně brzy - až pomine riziko silných mrazů. Opakuji - ne zastřihávat. Silněji řežte jabloně, které málo rostou a hodně plodí. Bujně rostoucí řežte až v květu a méně, případně aplikujte letní řez.
  Jestli máte ovšem své stromy rád, pohlédněte raději do sofistikovanějšího zdroje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.20 (?), 18.9.2007 9:19

Pane moc vám děkuji za rady a hlavně za ochotu. Rozhodně jabloně na jaře ořežu, protože s větvemi mám další plány.

Chtěl bych se vás zeptat jestli bych vám mohl napsat na váš email, protože bych potřeboval poradit i s meruňkami. Když jsem koupil rodinný dům, tak z 5 meruněk 3 šly pryč, protože byli úplně vyschnuté (mladé stromky). Dvě to zatím přežívají, ale moc se mi nelíbí, protože mají hodně málo větví a zbytečně rostou do stran. Bývalí majitel se asi o zahradu opravdu moc nestaral, protože 2 vlašské ořechy museli jít vykácet a přežívá poslední, který má bohužel malé plody. Dále jsem musel vykácet 7 mladých jabloní, protože byli ve špatném stavu. Pokud by vás to tedy neobtěžovalo raději bych použil emailovou formu, abych zbytečně nezakládal nová témata. Poslal bych vám třeba fotky těch meruněk. Rozhodně vás nemám vplánu dlouho obtěžovat a ani vás zaplavovat spousty otazkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 18.9.2007 9:48
Napsat mi můžete, ale v meruňkách se vyzná mnoho udejších diskutujících, lépe, v tom jsem spíš teoretik. Klima mé zahrady meruňkám nesvědčí, takže zkušenosti i výsledky mám nepřesvědčivé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Yantschi - (32) - 88.239 (?), 18.9.2007 10:52
Co sa tyka rezu v tomto obdobi, urcite ho nerobte. Rezom totizto podporite rast a aj ked sa na oko nic neudeje, rastlina na to zareaguje prudenim asimilatov a pravdepodobne aj vytvorenim novych kratkych letorastov, ktore ale v priebehu zimy urcite vymrznu. Takymto rezom by ste strom vycerpali a "nemal by sil" pre optimalny rast a tvorbu kvetov v buducom roku. Zakracovanie letorastov za 3.-4. pukom urcite nerobte v zime, resp. na jar, pretoze podporite rast a kedze ste odstranili zdroj auxinov (zodpovedne okrem ineho za predlzovaci rast), podporite tvorbu cytokininov a giberelinov (zodpovedne aj za rozkonarovanie) a vzniknu zname "metly". Tento rez (zahrnuty do komplexov Gaucherovho a Lorettovho rezu) je mozne robit v lete. Co sa tyka literatury, velmi fundovanim odbornikom v tejto oblasti je pan docent Sus, alebo Ing. Blazek, ktoreho knihy o reze a tvarovani urcite dostanete. Ak by ste chceli knihu o vseobecnom ovocinarstve  v knihkupectvach je k dostaniu od roku 2005 moja kniha "Mezey Ján - Ovoce z vlastni zahrady". Prajem prijemne citanie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.20 (?), 18.9.2007 13:42

Jsem zadavatel.

Oběma vám děkuji. Určitě pokud narazím na nějakou literaturu, tak si ji pravděpodobně pořídím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.156 (?), 4.10.2007 12:48
Nestříhat! Já vím, že mě tady budete lynčovat, ale českým koníčkem je stříhat stříhat  stříhat (u některých spoluobčanů je nejoblíbenější tzv. řez na pařez motorovou pilou). Většina to neumí a výsledkem jsou absolutně přehoustlé stromy bez ovoce. Jejich větve v zimě připomínají "dřevěné bohatýry" z Mrazíka. Stačí průklest hustých korun, aby šlo světlo i dovnitř. Zdědili jsme zahradu se "zmlazenými" stromy a už to tři roky dáváme dohromady.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marča - (44) - 50.90 (?), 26.3.2008 8:57

Dobrý den

Loni v létě nám kočka zlomila stromek- terminál (viz. foto). Teť si nevim rady jak ji ostříhat.Manžel radí udělat z jedné té postraní, delší větve terminál a zbytek ostříhat, ale mě se to nějak nezdá.Jabloň máme letos třetím rokem, myslim že je to Melrose.Prosím o radu jak dál stříhat, do jakého tvaru(šlo by vřeteno?).

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika