Staré odrůdy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.66 (?)
8.12.2017 17:22
Kalvil biely zimný je klasika klasík, odroda pestovaná snáď už pred stáročiami. Tiež by som bol veľmi zvedavý na jeho chuť. Tú náchylnosť "na všetko" by som bral skôr ako pestovateľskú výzvu. Aj keď ako kordón na M-9 (?) - to by som bol trochu skeptický... Zrejme je táto stará klasická odroda už v záhradách raritou. Možno Ondřej (ing.Fidla) by o ňom niečo vedel povedať. Prípadne hocikto iný, ak s ním má skúsenosť. IH






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
   
sladeka - (9) - 208.98 (?), 8.12.2017 15:05

Tak jsem si udělal chvilku času a přečetl celé vlákno a velmi mne zaujalo množství historických kalvilů. V starých pomologiích je uváděn kalvil zimní bílý jako vynikající lahůdkové jablko se specifickou vůní po jahodách. Jak je známo je tato odrůda náchylná na vše co si vzpomeneme, nicméně bych takové jablko velmi rád ochutnal a vyzkoušel v kordonu na M9. Nemá s touto odrůdou někdo zkušenost, nemá jí někdo na zahrádce, že bych si řekl o roub? Viděl jsem, že se dá ještě sehnat někde kalvil podzimní bílý a červený, ale ty již prý nejsou tak chuťově výrazné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.66 (?), 8.12.2017 17:22
Kalvil biely zimný je klasika klasík, odroda pestovaná snáď už pred stáročiami. Tiež by som bol veľmi zvedavý na jeho chuť. Tú náchylnosť "na všetko" by som bral skôr ako pestovateľskú výzvu. Aj keď ako kordón na M-9 (?) - to by som bol trochu skeptický... Zrejme je táto stará klasická odroda už v záhradách raritou. Možno Ondřej (ing.Fidla) by o ňom niečo vedel povedať. Prípadne hocikto iný, ak s ním má skúsenosť. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sladeka - (9) - 208.98 (?), 8.12.2017 22:15

V Dohnálkovi je psáno, že je pěstoval na jánčeti na Verierkách, tedy na M9 - tak to snad i u nás půjde - pokud ho seženu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.101 (?), 9.12.2017 7:54
A.S.: Máte pravdu, trochu som si o kalvile (bielom zimnom) prečítal - slaborastúci podpník sa preň hodí, aj ten kordón by bol určite možný (foto 1). Kalvil sa uvádza ako odroda výborne sa hodiaca na prísne tvary - palmety alebo stenové špaliere (foto 3). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sladeka - (9) - 208.98 (?), 9.12.2017 13:59

Letos jsem si na zahradě připravil 25m stěny pro vodorovné kordony a zasadil jsem 7 stromků odrůd Lobo, Mantet, Spencer, které jsem na jaře narouboval kopulací a jedno jablko, které označovala pratetička jako "americké", které mám velmi rád, ale nikde jsem ho ani popisu zatím nedokázal přiřadit k žádné odrůdě. Je to můj zahrádkářský prvopočin - experiment, ale zahrada je velká, tak proč to nezkusit a třeba se něco i vyvede :-) Kalvil by mohl být příjemným zpestřením. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika