Spomienka na jablká 2012



host - 81.42 (?)
4.6.2013 19:28

Spomienka na jablká 2012

Pane Petře z Pardubic. Proto jsem měl dotaz na jaké podnoži, a ještě jsem se měl zeptat, kdy bylo provedeno přeroubování. Jinak podle fotek, i když možná méně dokonalých, všechna čest.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 162.73 (?), 2.6.2013 23:50, zobrazeno: 24692x

Minulý rok ma prekvapil úrodou broskýň, marhúľ a hrozna. Ročník 2012 bol pre cukornatosť a kvalitu vína takisto skvelý ako ten predchádzajúci. O to viac ma teší prvých 40 litrov voňavého červeného biovína, ktoré som dorobil zo slušnej úrody rezistentných odrôd Pinotin a Cabernet Jura naočkovaných na kmeňoch starého vinohradu. S jabloňami už to bolo slabšie. Topaz, Melodia a Florina mali málo plodov, na bohato zakvitnutom Braeburnu ostalo iba zopár jabĺk. Mladá Gala po minuloročnej nadúrode odpočívala a ešte mladší Pink Lady odovzdávala svoju silu do ramien prevrúbľovaných rezistentmi. Nesklamala ako každým rokom Pinova a Orion konečne priniesol očakávanú úrodu obrovských a chutných plodov. 

Braeburn prevrúbľovaný hore Siriusom, na bokoch Red Topasom
Braeburn prevrúbľovaný hore Siriusom, na bokoch Red Topasom
30.9.2012 Sirius a Red Topas
30.9.2012 Sirius a Red Topas
Pinova 2012
Pinova 2012
Plody Pinovy v pivnici vydržali aromatické a šťavnaté až do marca
Plody Pinovy v pivnici vydržali aromatické a šťavnaté až do marca
Do vrcholu palmety Pinova som dal Lunu
Do vrcholu palmety Pinova som dal Lunu
Pinova a Luna. Malá záhradka neumožňuje pestovať na každom stromku iba 1 sortu
Pinova a Luna. Malá záhradka neumožňuje pestovať na každom stromku iba 1 sortu
Orion zaplodil obrovskými plodmi, ich chuť mi pripomína aníz
Orion zaplodil obrovskými plodmi, ich chuť mi pripomína aníz
Jablká hrajú farbami, listy zdravé. Chemická ochrana nuľová, fungicídy u jabloní nepoužívam.
Jablká hrajú farbami, listy zdravé. Chemická ochrana nuľová, fungicídy u jabloní nepoužívam.
Šampiónom ostáva Pinova. Lokalita Senice jej vyhovuje.
Šampiónom ostáva Pinova. Lokalita Senice jej vyhovuje.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10149) - 70.240 (?), 3.6.2013 17:51

S vlkmi či hyenami bohužiaľ nič nespravíme...

Tak snad si nevykoleduji podobné označení, když připomenu, že je velká škoda vyfocených krásných plodů, které jsou bohužel na jako by zakalených, zašedlých fotkách pocházejících z Paľova mobilu. Psal jsem to už minulý rok. Vypěstování těchto krásných plodů dalo jistě práci, tak si myslím, že k dokonalosti chybí právě odstranění tohoto zákalu na fotografiích. Já jsem s foťákem, který mám asi třetí rok taky nespokojen a ten starý dělal fotky rozhodně lepší. Hlavně blesk přesvětluje, což jsem u starého foťáku nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 56.97 (?), 4.6.2013 0:48

Minulý týždeň som napísal, že budem musieť doma nainštalovať do PC firemný SW a sprevádzkovať nový digitál Lumix TZ 25. Staručká Nokia už má za tie roky zaprášenú šošovku, čím sa zhoršuje kontrast. "Zákal", o ktorom píše p.Petr z P. robia mobilové fotiaky vtedy, keď sa fotí šikmo oproti slnku. Jednoduché šošovky mobilov istotne nemajú takú skladbu a multicoating vrstvy ako digitály. Vernosť farebného podania je zasa otázkou kvality snímacieho obrazového chipu mobilu. Je zaujímavé, že keď snímky z mobilu, ktoré sa p.Petrovi tak nepáčia, prenesiem z archívu PC pod príspevok na fóre a následne si ich kliknutím ľavého tlačítka myši zväčším na celú obrazovku, sú v rovnakej- slušnej kvalite ako originály v archíve PC. Z toho mi vychádza logické vysvetlenie: na vine nie je ani ohováraná Nokia, ani portál zahrada.cz, ale p.Petr by sa mal pozrieť bližšie na svoj SW v PC, event. na rozlíšenie zobrazovacieho panelu... Nechce sa mi veriť, že by na mojích snímkach nebolo vidieť okrem zákalu nič iné čo by stálo za komentár... Tož to je smutné, chcel som potešiť srdcia ovocinárov.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10149) - 70.240 (?), 4.6.2013 16:22

Mým počítačem to nebude. Pokud by většina pisatelů Paľovy příspěvky neignorovala, tak by jistě mohli potvrdit nebo vyvrátit to zakalení na fotkách. Kupříkladu fotka Ivana z okénka ve vlákně plodový myrobalán, nebo Liborova fotka Karešovy jsou u mě "ok".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.253 (?), 4.6.2013 17:58

Napriek tomu, že v čase zberu úrody bola vplyvom slnečných jesenných dní pivnica vyhriata až do začiatku zimy na +10 stupňov Celzia, na vianočnom stole chutili jablká z úrody 2012 stále svieže. Až po Novom roku vydýchaná dužnina postupne strácala iskrivú chuť. Najdlhšie si podržala neporušenú šupku a voňavú šťavnatú dužninu odroda Pinova. Spolu s Pink Lady. Je zaujímavé, že nestriekaná Pink Lady už 2 roky nemala žiadny príznak chrastavitosti.

P.S. Netuším, čo tak podráždilo pana Petra z P., dúfam že za to nemôžu nevinné jablká? Jeho slová o tom, že moje príspevky sú ignorované, považujem za trochu podpásové. Môžem iba priznať, že nikto nie sme dokonalí: ani ja ako autor fotografií z mobilu, ani Nokia E51 a zrejme ani p.Petr z P. so svojím novým digitálom a bleskom. Ešte šťastie, že fórum nie je vernisáž v rámci fotosúťaže umeleckých alebo technicky precíznych výtvorov.

Topaz vlani zarodil málo, ale aspoň niečo po minulej pauze
Topaz vlani zarodil málo, ale aspoň niečo po minulej pauze
Jeho chuť súhlasne s Nemcami považujem za jednu z najlepších v rámci českých rezistentných novošľachtení
Jeho chuť súhlasne s Nemcami považujem za jednu z najlepších v rámci českých rezistentných novošľachtení
Triploidný
Triploidný "anízový" Orion právom patrí medzi najchutnejšie rezistenty
Tolerantná spoľahlivo rodiaca Pinova je držiakom spomedzi jabloní v prídomovej záhradke
Tolerantná spoľahlivo rodiaca Pinova je držiakom spomedzi jabloní v prídomovej záhradke
24.1.2012 Pink Lady- matka pruhovanej novinky Karneval má tiež náznaky pruhovania šupky
24.1.2012 Pink Lady- matka pruhovanej novinky Karneval má tiež náznaky pruhovania šupky
Tvrdá a šťavnatá dužnina Pink Lady má cukor aj pikantné kyselinky. Nevtieravá vôňa mi pripadala výraznejšia ako u marketovej Crips Pink
Tvrdá a šťavnatá dužnina Pink Lady má cukor aj pikantné kyselinky. Nevtieravá vôňa mi pripadala výraznejšia ako u marketovej Crips Pink
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.42 (?), 4.6.2013 18:44

Spomienka na jablká 2012

Pan Palo. Mohl byste mi sdělit, na jaké podnoži(podpníku) máte tyto sorty? Děkuji.

Wendy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.253 (?), 4.6.2013 21:13

Zdravím pán Wendy! Prepáčte oneskorenie, medzi písaním do fóra odskakujem k telke a sledujem povodňové správy.

Topaz, Pinovu, Melodiu a Florinu v ovocnej stene mám na podložke MM104. Ukázalo sa, že vyhovuje akurát úrodnej sorte Pinova. Pre ostatné spomenuté kultivary je tento podpník v ceľkom úrodnej hlinitoílovitej pôde moc bujný. Orion je na M26- dosť neskorý nástup do plodnosti, ale už sa dostáva "do koľají". Gala, Braeburn, Pink Lady a Blaník sú na M9. Florinu postupne prevrúbľovávam Rozelou a inými rezistentmi. Dúfam, že ju nahradí novovysadený Blaník (Florina x Šampion?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10149) - 70.240 (?), 4.6.2013 18:56

Aby se nezačalo "hrát podle starých not", tak se raději vzdávám dalšího komentáře. Šlo mně jen o posouzení fotek ještě někým jiným. Chyba může být na mé straně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.42 (?), 4.6.2013 19:28

Spomienka na jablká 2012

Pane Petře z Pardubic. Proto jsem měl dotaz na jaké podnoži, a ještě jsem se měl zeptat, kdy bylo provedeno přeroubování. Jinak podle fotek, i když možná méně dokonalých, všechna čest.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.253 (?), 4.6.2013 19:45

Malá chybička: pod snímkou plodov Pink Lady v miske má byť správne dátum 24.1.2013. Nestriekaný stromček Pink lady (Crips Pink), resp. jadro palmetky, nakoľko väčšina ramien je preštepená sortami Lipno, Rozela, Delor, podobne ako "strupáč" Braeburn, sú aj v tomto studenom a mokrom čase stále zdravé, bez jediného príznaku chrastavitosti. Potvrdilo sa mi, že je docela možné pestovať spoločne rezistenty s nerezistentmi aj bez nutnosti striekania nezdravými organickými fungicídmi. Ale aby som to nezakríkol!wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika