Sloupové jabloně



host - 49.96 (?)
13.12.2011 10:04

Docela jsem dostal chuť sloupové jabloně nasázet i když mám zahradu velkou. Vždy jsem si myslel, že musí mít oporu, ale včara jsem četl že ne. A jak je to s třešněmi, višněmi, hrušněmi případně švestkami. Lemovat s nimi pěšinu, ke zdi, plotu. Opravdu jsou bez opory? Miroslav Strakonice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 120.178 (?), 13.8.2011 17:00

rozhodně bych je střihnul, vždyť se vám větví terminál a to je přesně naopak než jak má sl. jabloň být

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.96 (?), 13.12.2011 10:04

Docela jsem dostal chuť sloupové jabloně nasázet i když mám zahradu velkou. Vždy jsem si myslel, že musí mít oporu, ale včara jsem četl že ne. A jak je to s třešněmi, višněmi, hrušněmi případně švestkami. Lemovat s nimi pěšinu, ke zdi, plotu. Opravdu jsou bez opory? Miroslav Strakonice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 226.194 (?), 13.12.2011 17:44

Zdravím, sloupcovitě rostoucí ovocné stromky si samozřejmě může dovolit i ten kdo má velkou zahradu, ale má třeba předzahrádku a tam to může dobře uplatnit jako užitkovookrasný prvek, Kromě toho samozřejmě velkázahrada umožňuje lecos a tak si střeba sloupcovitými stromky lze oddělit okrasnou část a užitkovou, nebo prostě udělat špalír, kde stormky o vzdálenosti 60 cm utvoří pěknou stěnu i bez opory. Je třeba sledovat samozřejmě podnož, pokud je to typ středně vzrůstná, tak ta opora být nemusí, ale kdo si to koupí n aM9 tak samozřejmě musí být opora trvalá. I ten sloupovitý stromek se může v plném olistění a úrodě větrem vyhnout. Doporučuji rezistentní odrůdy k strupovitosti, odpadne vám několikeré sprchování proti této chorobě.

Mluvil jsem o jabloních, k těm ostatním druhům, tak už existují kompaktně rostoucí třešně například Silvia. Které mají znatelně kratší internodia a tlusté kratší výhony. Nevím ještě jak se chovají v domácích podmínkách a jak to plodí chutná, uvidíme. Zbytek peckovin se zpravidla musí do sloupovitého tvaru dostávat pomocí řezu, což už podle mě není to pravé kokosové. Zakrslejší růst a hojné nasazování květních pupenů blízko kmene či přímo na něm, je zpravidla doháněno zpomalující podnoží u třešní je to podnož Gisela 5, která umožňuje! vřetenovitý tvar u třešní, což je poměrně novota. U slivoní se něco podobného řeší speciálními podnožemi. Pokud samozřejmě někdo ví o kolumnárně rostoucích peckovinách, nechť to sem uvede, ale neberu to, že to někdo koupil či viděl v barevném katalogu některých taky zahradních firem.

Kromě sloupcovitých tvarů jsou do malých zahrádek více než vhodné poněkud bezdůvodně přehlížené zakrslé formy, jako například zakrsle rostoucí hrušeň, či zakrsle rostoucí broskvoně a nektarinky. Neplést prosím se slovem zákrsek, což je jen pěstitelský tvar ale zakrslost je genetická vlastnost podobně jako sloupovitý růst.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 32.225 (?), 24.4.2016 12:34

Dobrý den, chci se zeptat na jakou podnož mám vyzkoušet naroubovat sloupcovou jabloň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.4.2016 13:46

Pro začátek co nejbujnější. Minimálně MM 106.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 25.4.2016 7:40

Pro začátek, jestli chcete jen zkoušet můžete zvolit bujnější. Jestli ale chcete aby jste ji měl už trvale, je lepší zvolit takovou, jak chcete aby vypadala jabloň v budoucnosti. Sloupovité jabloně oproti klasickým rostou dost slabě. Ale v dobré půdě naroste i sloupovitá na podnoži M106 za dva roky klidně dva, dvaapůl metru. Do dobré půdy bych volil M 26 do špatné M 106. Ve špatné bude růst slabě i na té stošestce.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika