Řez jabloňové stěny



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
4.4.2012 19:09

Volil bych první patro 50cm od země a dále rozestupy 30cm. Vybudovat konstrukci a natáhnout dráty. Větve bych ohýbal do vodorovné polohy vždy na drát. Další patro vždy budovat až po zapěstování toho předešlého, tzn. vyplnit první pole obrostem a pak jít dále. Do té doby vždy sesazovat terminál těsně nad další drát. Prřůsvitné není vhodné do stěny. Podnož bych volil M26. Od každé odrůdy alespoň 2 stromky. Volbu odrůd zvažte. Domnívám se, že Vaše volba není nejlepší. Volil bych např. 1) Darja, Selena, Domino, Otava, Topaz, Goldstar.

2)Darja, Akane, Rubinola, Jonagold, Sirius, Topaz a podobné varianty. Zásada nepospíchat a pečlivě vyplňovat jednotlivá pole vyvazovanými letorosty. Skladbu odrůd a druh vedení berte jako příklad, lze se samozřejmě rozhodnout i pro jinýdruh.

 S pozdravem Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 89.253 (?), 31.3.2012 10:59, zobrazeno: 11645x

Na podzim jsem zasadil jabloně pro jabloňovou stěnu (proutky přes 1 m dlouhé). Prosím, poraďte mi, čím se mám řídit pro sestřižení kmínku, aby začaly vyrážet postranní výhonky.

Děkuji Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 57.171 (?), 31.3.2012 18:54

Asi budete muset upřesnit, jakou stěnu máte na mysli, do jakého tvaru ji chcete dopěstovat. Možná zmiňte, co máte za odrůdy a na jakých podnožích. Jak jste vysadil stromky (špičáky) daleko od sebe. Jak ysoký chcete mít kmínek kprvnímu rozvětvení. Máte připravenou nosnou konstrukci? atd atd. Myslím, že jsou to jen některé z údajů, které by bylo vhodné mít ujasněné. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.59 (?), 3.4.2012 12:24

Dobrý den, pokusím se oživit debatu - 

Chci zapěstovat palmetu - názvy se liší dle zdrojů (ale myslím, že je to italská palmeta) stěna s oporou, stromy vyrůstají kolmo, boční větve v úhlu 45° - 60° (co je lepší?). 

Podnož M26 pro slabě rostoucí odrůdy, M9 pro vzrůstnější (nebude problém s různými podnožemi a přílišný rozdíl při vrůstu? Nemám dát vše na M9) 

Zatím jsem vybral odrůdy: 

  1. James Grieve
  2. Průsvitné letní
  3. Resista
  4. Šampión
  5. Spartan
  6. Starkrimson

Vzdálenost výsadby 1,2m, cílová výška 2,5m, vše bych chtěl ve tvaru zákrsku, aby první boční větve začínaly na 40-50cm od země. V řadě bude 12 stromů - mám odrůdy tuplovat? Nebo vybrat další, jaké? Jaké jiné by jste mi doporučili??

Lokalita cca 10km od Prahy, relativně kvalitní půda, ale ne příliš hluboký profil 60cm, lokalita nechráněna - stromy na větrném místě.

Děkuji mnohkrát za každou odpověď, PD

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 163.164 (?), 3.4.2012 22:01

I já jsem se svým příspěvkem pokusil "oživit debatu" a žádal jsem tazatele o upřesnění jeho záměru. Dále však bohužel sloužit nemohu, protože v tomto směru nejsem tak zkušený a znalý. Doufám, že se zapojí "kovaní" ovocnáři, kterých je tu dostatek. Nuže, pánové a dámy, do toho.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 4.4.2012 19:09

Volil bych první patro 50cm od země a dále rozestupy 30cm. Vybudovat konstrukci a natáhnout dráty. Větve bych ohýbal do vodorovné polohy vždy na drát. Další patro vždy budovat až po zapěstování toho předešlého, tzn. vyplnit první pole obrostem a pak jít dále. Do té doby vždy sesazovat terminál těsně nad další drát. Prřůsvitné není vhodné do stěny. Podnož bych volil M26. Od každé odrůdy alespoň 2 stromky. Volbu odrůd zvažte. Domnívám se, že Vaše volba není nejlepší. Volil bych např. 1) Darja, Selena, Domino, Otava, Topaz, Goldstar.

2)Darja, Akane, Rubinola, Jonagold, Sirius, Topaz a podobné varianty. Zásada nepospíchat a pečlivě vyplňovat jednotlivá pole vyvazovanými letorosty. Skladbu odrůd a druh vedení berte jako příklad, lze se samozřejmě rozhodnout i pro jinýdruh.

 S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika