Řez jabloně



host - 248.215 (?)
29.11.2021 23:26

Vždyť to tam píšu. Horní je rozdvojení u terminálu, to musí pryč. A při normálním zakládání korunky necháváte na korunku 6 pupenů : spodní 4 na kosterní větve, výhon z 5.pupenu další rok odstraníte jako konkurenční terminálu a horní 6. necháváte na terminál. Pokud byste ponechal i výhon rostoucí pod terminálem, bude mít tendenci dělit sromek na "dvoják".

Jednou jsem ten výhon nechala na nektarince (pěstované s terminálem kvůli místu), protože mi připadal dost slabý na to, aby mohl "zlobit". Jenže začal růst jako blázen a tak dnes holt mám nektarinku dvoják...

Pokud byste ji tam chtěl nechat, budete ji muset dost hlídat, aby nerostla moc silně. Pak by asi ale bylo potřeba časem odstranit tu slabší větvičku, která roste dole v korunce stejným směrem (pokud nad ní necháte delší tu silnou, tak stejně zakrní). Ale záleží na vás. Ten váš zakreslený řez se mi docela líbil. Ale do jara máte na rozmýšlení dost času wink.                           

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 34.139 (?), 29.11.2021 20:28
To už mi přijde hodně experimentální na laika jako jsem já. Čemu bude vadit když těm terminál zkratim v tom spodním místě co jsem naznačil žlutou barvou. Dle mě by měl pustit výhony pod tímto řezem a jede se dál... Nebo ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.215 (?), 29.11.2021 23:26

Vždyť to tam píšu. Horní je rozdvojení u terminálu, to musí pryč. A při normálním zakládání korunky necháváte na korunku 6 pupenů : spodní 4 na kosterní větve, výhon z 5.pupenu další rok odstraníte jako konkurenční terminálu a horní 6. necháváte na terminál. Pokud byste ponechal i výhon rostoucí pod terminálem, bude mít tendenci dělit sromek na "dvoják".

Jednou jsem ten výhon nechala na nektarince (pěstované s terminálem kvůli místu), protože mi připadal dost slabý na to, aby mohl "zlobit". Jenže začal růst jako blázen a tak dnes holt mám nektarinku dvoják...

Pokud byste ji tam chtěl nechat, budete ji muset dost hlídat, aby nerostla moc silně. Pak by asi ale bylo potřeba časem odstranit tu slabší větvičku, která roste dole v korunce stejným směrem (pokud nad ní necháte delší tu silnou, tak stejně zakrní). Ale záleží na vás. Ten váš zakreslený řez se mi docela líbil. Ale do jara máte na rozmýšlení dost času wink.                           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.215 (?), 29.11.2021 23:37

Hlavně až ji budete sázet, tak pokud bude mít pevný kořenový bal s kořeny omotanými kolem, musíte ten bal poněkud povrchově rozrušit (roztrhat) třeba špičatým dřívkem (tužkou) tak, aby kořeny mohly prorůstat do okolí. Často totiž lidi nechají kořeny smotané do klubka a pak se diví, že stromky nerostou. Jenže ony z toho pevného balu nedokážou kořínky prorůst ven do okolí...     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.252 (?), 30.11.2021 0:32
Dobrá. A ještě tedy dotaz ke krácení toho terminálu... Musím si dávat pozor a nějak rozlišovat pupeny? Nebo si jen vuberu pupen, který terminál zase pomyslne vrací do osy a strihnu to nad ním?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 30.11.2021 7:04

Ono totiž na tom současném terminálu-a i na nižších větévkách starších jednoho roku jsou viditelné plodné trny-to nejsou na prodlužující růst nadějné útvary, spíš na květy s listovou růžicísad. Bal se rozrušuje- mělní i tak, že se po vyjmutí z nádoby položí na bok a např.zadní plochou sázecí lopatky nebo topůrkem poplácá za pootáčení dokola kolemcheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.139 (?), 30.11.2021 8:22
Ano, horní polovina terminálu vypadá takto. Tak aby strihnutim něco nezkazil. A nebo holt rázně strihnout až nahoře jeden letošní výhon. Zbylé dva dát pryč úplně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.139 (?), 30.11.2021 8:50
Nějak takto kvůli přiblížení se termínalem do osy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 30.11.2021 11:59

A vůbec: co je to za sortu, na jaké podnoži, v jaké oblasti ji chcte pěstovat, do jaké výšky ji chcete pustit, jakou výšku kmene si přejete, proč ji chcete sázet teď, nemáte obavu, že jí zima nezdolá, jak ji tedy ochráníte...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.139 (?), 30.11.2021 13:24
Je to Rajka na MM106. Korunku chci v metrové výšce. Celková výška stromu 4m. Pěstování v nadmořské výšce 330m. Oblast Chrudimsko (jižní část). Teď u nás hlásí nad nulou a déšť. Okolo stromku po vysazení bych pak klidně mohl dát slámu jako izolaci i jako mulč.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 30.11.2021 13:40

Dík za bližší info. Slámu bych nedával, lépe je po výsadbě spojené s důkladnou zálivkou navršit okolo kmínku větší kopec kvalitní, kypré záhonové zeminy, v březnu pak tuto využít k vytvoření zálivkové mísy. Tu zeminu získat třeba i z výsadbové jámy-je-li tato matérie ok, ale nemít ve finále odkryté okolí kořenů-aby tam nezatékal mrazivý vzduch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika