Rez jablone



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?)
30.3.2018 19:37
Peter: Bez rezu nie. Prvý stromček: tu je základným problémom ktorý treba vyriešiť dominancia stredníka. Za stredník by som pasoval ten najsilnejší výhonok smerujúci doprava, ten treba aj skrátiť a vyviazať tak aby smeroval úplne kolmo nahor. Pahýľ nad ním treba odstrániť šikmým rezom tesne nad odstupom budúceho stredníka. S pahýľom odíde aj slabý výhonok smerujúci doľava, ktorý si netrúfol na funkciu stredníka. Ostatné výhonky treba tiež mierne skrátiť. Ohľadom toho najspodnejšieho sa rozhodnite sám či si ho chcete ponechať, ja by som ho dal preč. Druhý stromček: tu Ste to nejako divne zrezali na pahýľ stredníka, tým sa musí teraz stať ten jediný silný a dlhý výhonok. Takže ten pahýľček nad jeho odstupom treba odstrihnúť, os stromčeka bude trochu krivá, ale tomu sa dá pomôcť protismerným vyviazaním (podľa žltých šípok). A ostatné konáriky a stredník zrezať cca tak ako je vyznačené na fotke. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 30.3.2018 19:37
Peter: Bez rezu nie. Prvý stromček: tu je základným problémom ktorý treba vyriešiť dominancia stredníka. Za stredník by som pasoval ten najsilnejší výhonok smerujúci doprava, ten treba aj skrátiť a vyviazať tak aby smeroval úplne kolmo nahor. Pahýľ nad ním treba odstrániť šikmým rezom tesne nad odstupom budúceho stredníka. S pahýľom odíde aj slabý výhonok smerujúci doľava, ktorý si netrúfol na funkciu stredníka. Ostatné výhonky treba tiež mierne skrátiť. Ohľadom toho najspodnejšieho sa rozhodnite sám či si ho chcete ponechať, ja by som ho dal preč. Druhý stromček: tu Ste to nejako divne zrezali na pahýľ stredníka, tým sa musí teraz stať ten jediný silný a dlhý výhonok. Takže ten pahýľček nad jeho odstupom treba odstrihnúť, os stromčeka bude trochu krivá, ale tomu sa dá pomôcť protismerným vyviazaním (podľa žltých šípok). A ostatné konáriky a stredník zrezať cca tak ako je vyznačené na fotke. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.44 (?), 4.4.2018 14:53

Tu si dovolím poznamenať k druhému obrázku 2 veci:

1. Ten "pahýlček" vznikol pravdepodobne tak, že terminál nebol odstrihnutý tesne nad púčikom. ale niekde medzi púčikmi, resp. možno aj bol ostrihnutý tesne nad púčikom, ale ten sa na začiatku vegetácie poškodil a vypučal púčik pod ním.

2. Zdá sa mi to alebo je na stredníku (termináli) ešte jeden konárik smerujúci k plotu? Z toho by mohol byť teoreticky ešte jeden kostrový konár, ak by bol vhodne orientovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 16.4.2017 12:32
Ešte na margo tohto prípadu - pre začínajúcich záhradkárov: Povýsadbový rez je v princípe úplne jednoduchý (foto). Opakovane sa tu ale stretávame s jeho nezvládnutím a následnými chybami v raste stromčeka (ide samozrejme o chybu pestovateľa, nie stromčeka). Toto je už asi 5. či 6. úplne identický prípad, kedy esenciálnou chybou je ponechanie príliš dlhého terminálu, resp. neodstránenie jedného (menej vyhovujúceho) poschodia, ak už v škôlke boli založené 2 poschodia. Treba si zapamätať: pri povýsadbovom reze ponechať 3-4 konáriky, tieto zastrihnúť v približne jednej úrovni a terminál skrátiť tak aby ich prevyšoval cca o 15-20cm. Nenechávať dve poschodia, nenechávať príliš dlhý terminál. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika