Řehtáč soudkovitý?



host - 33.35 (?)
24.8.2010 21:20
Mám doma dost literatúry o jabloních, ale všude se píše Řehtáč soudkovitý. Ani v jedné knize jsem neviděl Řechtáč, ale z pravopisného hlediska máte asi pravdu. Vystižnější název je asi slovensky - Hrkáč súdkovitý.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Jossef - (22) - 33.35 (?), 17.8.2010 16:36
Pane Vysloužile, řehtají! Dnes jsem našel vyzralý plod, který výrazně řehtá. Myslím, že je tím určení odrůdy vyřešené. Děkuji všem diskutujícím za ochotu podělit se o své vědomosti a zkušenosti. Přeji hodně zdaru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 19.8.2010 17:26

Zlatý soudek - (dle Vaňka LP3)

Varieta Řehtáče soudkovitého. Zraje v srpnu a září po čtyřech týdnech pozbývá chuti vůně a barvy. Jak psal MUDr. Vysloužil, vypadá podobně, akorát v době výstav ovoce už má základní barvu bílou - je za zenitem. O řehtání se Vaněk nezmiňuje. Okraj kališní jamky téměř rovný

Řehtáč soudkovitý

Zraje koncem září a vydrží do vánoc. Stopka je dlouhá dřevnatá.Kališní jamka je mělká ploše žebérkatá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.35 (?), 19.8.2010 21:40
U Řehtáče soudkovitého se údaje o dozrávání v literatúře dost rozcházejí. V některých publikacích se píše, že zraje v první polovině září, v dalších, že v druhé polovině nebo koncem září. Nikde jsem nečetl, že by dozrával v srpnu. Chtělo by to fotografie Soudka zlatého, obrazek není moc přesvědčivý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.147 (?), 24.8.2010 16:54

Pánové už jsem to tu psal kdysi. Píše se řechtáč, nikoli řehtáč. Od slova řechtati jako rachtati, řehtá kůň, ale to je jen tak na okraj.

 Foto dole, je skutečný pravý řechtáč soudkovitý, mám tuto odrůdu doma sa své zahradě. Zraje skutečně v polovině září, jelikož jsem si je brával k svačině do školy. Kyselejší ale zajímavý. Zrale plody mají velký jadřinec a volná semena se vnich pohybují. Je to již starý strom, a proto jsem si jej narouboval na mladší pláňku. Takže odrůda je zachována.

Souhlas, že plody mají barvu variabilní většinou jsou žíhané, ale na slunci mají ještě oranžové líčko, někdy ruměnné, ve stínu jsou to jablka zelená s několik amálo červenými čárkami, po dozrání bělavá.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.35 (?), 24.8.2010 21:20
Mám doma dost literatúry o jabloních, ale všude se píše Řehtáč soudkovitý. Ani v jedné knize jsem neviděl Řechtáč, ale z pravopisného hlediska máte asi pravdu. Vystižnější název je asi slovensky - Hrkáč súdkovitý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.51 (?), 24.8.2010 22:13

Nevím, jak jste dospěl k tomuto kurióznímu jazykovému patvaru. Ústav pro jazyk česká AV sloveso řechtat nezná. Od slova rachtati by byl rachtáč, nikoli řehtáč. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 27.8.2010 22:51

No pokud vím, tak semena v jablkách rachtají, rachotí, nikoli řehtají jako kůň. Ale to je fuk, my jim doma stejně neřeknem jinak než prostě a krátce soudek :-)

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jossef - (22) - 33.35 (?), 2.9.2010 20:44
K 25.8. již byly tři čtvrtiny plodů na zemi /viz. foto/ a k 2.9. je to již převážná většina plodů. Plody jsou již v plné konzumní zralostí, dobré chutí a výrazné vůně. Velikost je velmi nevyrovnaná, od nejmenších až po plody važících 170 - 180g /viz. foto/. Dužina je chrumkavá, jádra se ve většině plodů uvolňují a řehtají. Stopky jsou většinou střední délky, u asi třetiny plodů je stopka tenká a dlouhá. Opadané plody velmi rychle podlehají zkáze. Na základě těchto pozorování se začínam přiklánět k názoru p. Vítka, že by mohlo jít o varietu Řehtáče soudkovitého, tedy o Soudek zlatý /Goldprinz/, který dozrává v srpnu.
25.8.2010
25.8.2010
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika