Proč jen na zakrské podnoži?



host - 169.240 (?) 
23.12.2019 18:06, zobrazeno: 2247x

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, rpoč se některé jabloˇové odrůdy množí jen na zakrslých podnožích?

Sháněla jsem letos Admirál, jsem si vědoa toho že samo o sobě jde o velmi vzrůstnou odrůdu, ale já chci větší strom - přesto jsem ho nemohla sehnat na jiné podnoži než zakrslé.

Chci ho do méně příznivých podmínek, specifika snad znám (vyšší potřeva vápníku...), a místo pro něj mám, takže vzrůstnější podnož je na místě, přesto se mi ho podařio sehnat "jen" na M7... 

Čím to je? Proč se některé vzrůstné kultivary prodávají jen na zakrslých podnožích?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 149.16 (?), 23.12.2019 19:02

Do obchodní politiky množíren nevidíme. Ale můžete zkusit koupit Admirála zakrslíka, sehnat si vámi požadované podnože a naroubovat. Teď bych to založil do pařeniště, v lednu, nebo únoru narouboval v ruce na krčk a založil do sklepa. Nebo o něco později a vysadit, přímo na místo. Lze využít silné podnože a roubovat na kozí nožku. První rok nepočítejte s bujným růstem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.37 (?), 23.12.2019 20:28

Na M7 klidně vypěstujete čtvrtkmen i polokmen, což už je dost vysoký strom. Ona podnož ovlivňuje i nástup stromu do plodnosti. Na vysokokmenu byste si počkala na úrodu hodně dlouho... Zřejmě se prodejci v nabídce řídí poptávkou. Osobně mám tyhle středně vzrůstné podnože nejraději, nejsou tak náročné na kultivaci, plodů se dočkám a nejsou tak vysoké, abych ovoce ze štaflí nesklidila.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 25.12.2019 0:38

Jsou produkční odrůdy a ty se na 99% spotřebovaného materiálu množí pro produkční sady. To 1% je tehdy, když si někdo dostatečně dopředu objedná svou konkrétní kombinaci. Nikdo nebude vyrábět "na sklad" něco, co se skladovat nedá. V podstatě pokud "vyrobíte" stromek, máte max 3 termíny na jeho prodej a pak jdete do ztráty (podzim, jaro, podzim, ztráta i přes vysokou cenu kontejnerovaného plodícího stromku).

Druhou věcí je, že pokud chcete extenzívní dlouhověký strom, je ideální v přibližném místě trvalého stanoviště přímo vyset jadérka podnožové odrůdy a na ni pak ve výši korunky rovnou štěpovat. Přebytečné kusy se pak odstraní. To je ale záležitost hodně specifická, pro internetové cenové portály neviditelná. Pokud nenapíšete odkud jste, je to i tady jako když házíte hrách na zeď.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.172 (?), 25.12.2019 17:42

Proč jen na zakrské podnoži?... no M7 je středně vzrůstná podnož ne zakrslá. tato odrůda na této podnoži bude dostatečně bujná, ne zakrslá.

..až ji někdo napěstuje na Antonovce, někdo jiný napíše že by ji chtěl na MM 106 a jiný že je jen ve špičáku a já ji chci na vysokokmenu (přece nebudu čekakat a dopěstovávat dva roky vysokokmen), a já ji chci v polokmenu na A2 nebo ve čtvrtkmenu na pláněti.

Školkař není jasnovidec a pěstuje co prodá.Řádek stromků má od 150 kusů, dva roky dopředu si stromky objedná jen sadař.

Ale můžete si najít (i zde na fóru) někoho kdo dělá malé série, v podstatě pro zábavu (samozrějmě bez EET, takže možná i levněji).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika