Pozdně letní jabloň - určení odrůdy



host - 227.113 (?)
6.7.2018 10:27
Ještě jednu věc, mám jednu odvozeninu, pupencovou mutaci od Delcorfu což by měla být příbuzná odr od právě Delbarestivalu. A tato odrůda je tvorem plodů spíš vyšší než širší tj. soudkovitého tvaru. Fakt je že Delbarestivaly jsem na fotkách takto neviděl, ale sou to jen fotky :-) Tuhle příbuznost si prověřte na německých či francouzských webech - ovocná školka Delbard - Francie. Tvar můžu potvrdit. A co ta chuť? __ K. z B.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 248.131 (?), 2.9.2015 22:26

Jestli je to vaše jablko chuťově lahodné (a ne mírně nakyslé), tak by to mohl být ze Starklova výběru ten Desert. U mne pořád nechce udělat pořádná jablka, má je malá, ale chuťově moc dobrá (je tam znát Coxovka).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 3.9.2015 16:06

Děkuji za komentář, asi si ho pořídím na volné místo a uvidíme... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 252.253 (?), 18.9.2015 20:30

Mno ja teda nevim ale Tipoval bych to na TOPAZ... mel jsem ty same jablka od stejneho zahradníka :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.217 (?), 18.9.2015 21:02

To si snad děláte srandu!!! Ne???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 5.7.2018 11:23

Dobrý den, jsem rád že jsem svůj příspěvek z roku 2015 ještě dohledal :-)

Podle naší debaty z roku 2015 jsem si ještě ten rok na podzim pořídil u pana Kubáčka odrůdu DESERT, u které jsem loni sklízel čtyři první plody. Výsledek: odrůda skvělá, ale tahle hledaná to není.

Naše původní jabloň neznámé odrůdy je na pokraji zkázy. Vlivem hlodavců bohužel uhynula větší část stromku, nedaří se mi jej vyprovokovat k růstu nových větviček které by šly roubovat a s těmi starými ani s očky jsem úspěch nesklidil :-(Dávám jí letos poslední šanci :-(

Dnes jsem ale při procházení a hledání narazil na odrůdu Delbarestival , která, ač na českých webech není moc profláknutá a popsaná, vypadá podle google fotek velmi nápadně podobně mým jablkům. Našel jsem i na německých webech mošty z této odrůdy a jsou burčákové barvy, takže nehnědne (což odpovídá).

Máte někdo s Delbarestivalem zkušenosti a troufáte si odhadnout, jestli by to mohlo být mnou hledané jablko? Stojím o něj tolik, že si na podzim tuhle specialitku zkusím někde sehnat, asi to nebude snadné... Každopádně, máte-li někdo zkušenost, budu rád za informaci.

Znovu opakuji - jabloň plodí v první polovině září, nehnědne, přeplozuje (nutná probírka - dokonce i letos, strom je na pokraji smrti a přesto plodí jako šílený). Netrpí strupovitostí, padlím. Dužina je křupavá a vodnatá (možná se tomu říká renetovitá, ale to nevím jistě). Hodí se na mošty. Slupka je matná s výraznými lenticely (není hladká). Na osluněné straně červená, částečně osluněné plody žíhané, na severní straně zelené.

Díky za každý postřeh nebo i za tip, kde bych Delbarestival mohl sehnat.

PS: Ta dostupnost a rozšířenost na německy hovořících trzích pro odeslání od Starkla na počátku 90.let pro Delbarestival hlasuje taky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.113 (?), 5.7.2018 13:38
Vcelku dobrý odhad. Ano Starkl řadu let měl v nabídce Delbarestival, pamatuju si dodnes ten leták kde kromě Delbarestivalu a Goldnu byli zázračně rostoucí jahody, prebohate plodící ostružiny, výjimečný angrešt Invikta :-)), nějaké banány atd. atd. Termínem zrání také odpovídá. Můžete mi srovnat chuťově obě jablka Delbarestival a Desert. __ K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 6.7.2018 9:07

V tom případě je to ještě víc nadějné :-) Takže letos na podzim seženu a do tří let se zase ozvu laugh

Na rozdíl od zázračných jahod, ostružin, banánů a angreštu ale musím říct že ta jabloň sice zázračná není, ale skvělá ano. Tak snad je to opravdu ona. Po posledním prohlédnutí přeživšího pahýlu se obávám že další příležitost k experimentování s množením už nedostanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.113 (?), 6.7.2018 10:27
Ještě jednu věc, mám jednu odvozeninu, pupencovou mutaci od Delcorfu což by měla být příbuzná odr od právě Delbarestivalu. A tato odrůda je tvorem plodů spíš vyšší než širší tj. soudkovitého tvaru. Fakt je že Delbarestivaly jsem na fotkách takto neviděl, ale sou to jen fotky :-) Tuhle příbuznost si prověřte na německých či francouzských webech - ovocná školka Delbard - Francie. Tvar můžu potvrdit. A co ta chuť? __ K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika