Plíživá vytrvalost starých odrůd



host - 189.156 (?)
19.2.2021 0:04

Taky tě zdravím Mirku. Koukám že tvé detektivní schopnosti slavily úspěch, Ing. Fidla opravdu není mé pravé jméno:) Co se týče mého názoru na staré odrůdy, jakkoliv jsem tvrdil, že nejsem zcela objektivní, tak se o to přeci jen snažím. Řeknu to trochu jinak, Ing. Fidla je o něco (ne ale o moc) více radikální, než já osobně. Jakožto ovocnář profesionál samozřejmě přicházím i do styku s hodně novými odrůdami, takže nejsem jimi zcela nepolíben. Pokud bych to měl zprůměrovat, tak samozřejmě průměrná nová odrůda jabloně, je samozřejmě chutnější než průměrná stará, ale o tom tady přeci nediskutujeme. Ve starýh odrůdách jabloní je poměrně dost odrůd, které opravdu jsou chuťově průměrné (vesměs všechny velkoplodé odrůdy), jsou zde odrůdy (a není jich málo), které ve stavu optimální zralosti jsou velice chutné a velice výrazné (panenské, Matčino, Bernské růžové, Čistecké...), ale na skládce poměrně rychle ztrácejí šťávu a výraznost chuti... Je třeba na rovinu říci, že sklon k moučnatění mají nové odrůdy mnohem menší, díky tomu že v každé novější odrůdě je nějakým způsobem zastoupena krev z Koksky, Goldenu, Jonathanu, které prostě rozpadem dužniny a ztrátou chuti netrpí. Na druhou stranu i ve starých odrůdách najdeme desítky odrůd s výbornými skaldovacími schopnostmi a velice výraznými chutěmi, které už dneska nikdo nezná! Nmátkou Kožená reneta zimní, podzimní, Madame Galopin, Boskoop, Coulonova reneta, Parkerovo, Kanadská reneta, Zvonkové, Ananasova, Londýnské, Ribstonské, Wagenerovo. Velmi dobře se skladuje a neztrácí štávu například zcela neznámá Multhautova reneta... Byl jsem nadšený z Citronového zimního.. Úžasné jsou rvní kříženci Coxovy, popř. Ribstonského Kidds orange, nebo Berlepschova. Mohl bych samozřejmě pokračovat... Proč dnes málokdo zná holovouského malináče? Chuť je velmi výrazná a ve vyšších polohách bývá bezproblémový... Nemohu si pomoci, ale tady prostě selhaly celé ovocnářské generace! Je to české specifikum, resp. československé, to odsouzení starých odrůd, nikde jinde v Evropě to takto není. Když se nad tím zamyslíme, tak u podzimních a zimních odrůd jabloní je i jen ve starých sortách mimořádný výběr! V letních lze souhlasit, že nové jsou zajímavější a chuťově více diverzifikované. Průsvitné letní mi už opravdu moc nešmakuje, na druhou stranu si myslím, že to je odrůda pro severnější oblasti. Když jsem byl kdysi v severovýchodním Polsku, tak Průsvitné tam zrálo až koncem srpna a bylo vynikající! Křehká šťavnatí dužnina téměř jako u Grávštýnu. Vždy tvrdím, že neexistuje vyloženě špatná odrůda, ale jen nevhodná lokalita. Stejně tak zmíněná Rychlice německá. Nelze než souhlasit, že nové odrůdy, které zrají jen o pár dní později jsou lepší, ale já vždy tvrdím že Rychlice není jště pořádná třešeň. O týden později zrající Kaštánka či Karešova jsou úplně jinačí level. Jánovka či Skalka jsou naprosté chuťovky a kdo je dneska zná hm? O odrůdách hrušek se asi bavit nemusíme vůbec, tam snad nikdo nezpochybňuje že ty staré jsou chuťově zajmavější než ty nové. Jedli jste někdo třeba Kozačku stutgardskou? Zkrátka vymizení starých odrůd v mnoha případech nelze vysvětlit jejich nekvalitou. Kdysi jsem pátral ve vsi Libina po odrůdě jabloně Libinské. Zašel jsem do hospody (to ještě byly otevřené:) a ptal se místníchh, zda tuto odrůdu znají a mají ji. V podstat všichni ji znali, ale říkali že strom vykáceli, nebo prostě odešel. Co bylo ale zajímavé bylo to, že všichni na něj vzpomínali jako na výborné jablko! Libinské je opravdu chuťově velice výrazné, chutí trochu upomíná na holovouský malináč, jemuž se i podobá i s tím svalcem, ale je mnohem vhodnější na uskladnění. Za mě velm zajímavá odrůda, kterou ale problém nalézt i přímo v Libině. Takže problematika kvality starých odrůd se opravdu nedá shodit ve smyslu, že když to vymizelo, tak to si kvalitní nebude, je to prostě mnohem složitější...

              Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
host - 248.226 (?), 15.2.2021 12:13

Mám to na zahrádce tak napůl starší, napůl novější odrůdy a naprosto mi to vyhovuje wink. Ale mám jen pár stromků, žádný sad...             Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 15.2.2021 12:42

Když budu parafrázovat pana ing. Fidlu, tak jsem "pokrokový" vinař. Ale že bych cítil nenávist ke starším odrůdám révy, to ne. Z mnoha důvodů je nepěstuji poté, co jsem je vyzkoušel. 

Pana Přasličáka znám jen trochu, původně jsme si několikrát psali o révě, sám jsem se ho později ptal na odrůdy jabloní. Samozřejmě má svoje favority, ale ty má a musí mít každý. Nenávist ke starším odrůdách jsem z jeho slov nikdy necítil. Naopak jsem od něj starší odrůdy získal.

Ale vrátím se zpátky k jabloním. Když si vzpomenu na svoje mládí, jednoznačnou chuťovkou byla pro mne Coxova reneta. Takže první, co jsem si vysadil do své zahrady byla Coxova reneta. Ale výsledek byl podobný jako v mládí. Výborná chuť nestačila na nedostatky. V posledních letech jsem zkoušel opět některé starší odrůdy (konkrétně Kids Orange a Ivete), ale myslím, že bohužel dopadnou jako Coxova a přeroubuji je. Samozřejmě i mnohé novější odrůdy dopadly podobně, prostě je na každém, aby si vybral, co mu vyhovuje z hlediska pěstování a chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.251 (?), 15.2.2021 14:00

Přeji Přátelé pěkný den. Chvíli mi trvalo zjistit, kdo se skrývá pod značkou Ing Fidla. Tímto tě Ondro srdečně zdravím.  Ing Fidla je skutečně Ing, absolvent fakulty v Lednici.  Nikdy bych si nedovolil pochybovat o jeho znalostech starých ovocných odrůd.  Udělal se stejně zapálenými spoustu prospěšné práce při mapování. Rád si občas prostuduji jejich materiály. Líbí semi webové stránky staré odrůdy jeho kolegů, které pod vedením Ing Lípy jsou úžasné. Rozhodně má Ondra velké zkušenosti s řezem stromů, vždyť se tím živí. Vždycky jsme měli v některých věcech odlišné přístupy. Ondra vidí ovocný strom jako strom v krajině. I když je starý, vykotlaný, občas trpící chorobami dřeva a kůry. Vidí jej i jako domov různého zajímavého hmyzu a podobně. Kvalita ovoce pro něj není rozhodující. Určtě z pohledu ekologicky zaměřených pěstitelů tomu není co vytknout. Můj pohled je trochu odlišný. Zaměřuji se na zahrady občanů, případně komerční výsadby. Někdo také musí obyvatelstvu ovoce dodávat. Nebo si jej zahrádkář chce vypěstovat. Ne každý má hektarové pozemky,. Na malou zahradu, kde má bazén, pergolu a trávník, se mu vejde jen pár stromků, většinou malých tvarů. Pro mnne je primární sklízené ovoce. Nemocný strom považui jako potenciální zdroj chorob a škůdců.  Hrušeň s příznaky chřadnutí hrušní odstraním.   Pokud si ovoce vypěstuji, chci, aby chutnalo. Nikdy jsem netvrdil, že mezi starými odrůdami nejsou velice chutné odrůdy. Coxova reneta mi velice chutná. Ale pokud ji uskladním, více jak polovina je do jara odpad. Ve výsadbě mám i několik starých odrůd. Batul jsem si pořídil kvůli vysokému obsahu antioxidantů v plodech. Ale vnoučata si vzala jeden plod. potom po něm nikdy nesáhla. Vybírají Admirály, Sweet Tanga, Jazzy, Barby a také Rubíny.  Vím, že to není objektivní. Batul nepatří mezi chutˇovky. Objektivní by mohl být i Ondra. Před léty jsme osobně vedli podobné debaty. Na jedné akci na Rýmařovsku jsme dovezli odrůdové mošty. Já poskytl Sentimu, Rubín a Šampion. Ondra s Radimem Strýmku a další dvě staré odrůdy. Účastníci přednášky degustovali mošty bez toho, aby znali odrůdy. Pamatuji si, jaké bylo pořadí. Pamatuje si to i Ondra?  Sentima, Rubín, Šampion, Strýmka... Překvapuje mně, jak tolik vzdělaných lidí nevidí neskutečné výsledky českých i světových šlechtitelů. A to nejen v jabloních. Holovouské třešně se prodávají po celém světě. Pokuste se mi uvěřit, že Tamara je nesrovnatelně kvalitnější třešeň než Rychlice německá.  O jabloních toho bylo již napsáno mnoho. Podívejte se na smržické česneky, zeleninu. Ochutnali jste papriku Hamík?  Ondra mi má za zlé, že jsem moc přesvědčivý. Půjdu do sebe.  Vždy upozorním na to, že se jedná o můj subjektivní názor. Ale nikdy se nesnížím k tomu, abych tvrdil, že jen to, co je staré je dobré./ A to vidím i na své tělesné kondici. / Prví mé auto byla Škoda 110. Měl jsem ji velice rád. Nostalgicky na ni vzpomínám, i když v létě při třiceti stupních jsem musel pustit v autě topení, ať se mi neuvaří motor při jízdě do kopce.  Nýní mám Toyotu Raw 4 Hybrid automat a rozdíl je neskutečný. Je i ekologičtější, proto jsem ji kupoval.  Nikdy bych se ke Škodovce nevrátil. Nemám problém s tím, že má někdo jiný názor, ale nenechám si vnutit, že jenom ten je správný. / Rozumím však tomu, še se každý s tím mým nestotožní /. Skusme si navzájem naslouchat. Jsem trochu starší generace něž Ondra či Vláďa.  Grétě bych spíše poradil, než křičet v OSN a v pátek nechodit do školy, lépe by udělala, když už se nechce vzdělávat, ať jde vysazovat v ty pátky stromky do lesa. Opět jsem formát přetáhl.  Doufám, že Ing Fidla přes odlišný názor zůstane kamarád. Velice rád uvítám, když přiveze první sobotu v říjnu nějaké vzorky starých, chutných odrůd. Děláme v Krnově Slavnosti jablka, spojenou s degustací.  Pokud jsem někomu nechtě ublížil, omlouvám se.  Srdečně pozdravuji pana inženýry ze Smržic.  Propagaci stolních odrůd révy vinné děláte neskutečně záslužnou práci. M.Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.251 (?), 15.2.2021 14:08

Poznámka pro přítele Bred I.K. Zkuzte odrůdu Jazz. je sice trochu drobnější, ale u vás je lepší poloha. Snad bude i větší. Neskutečná chuť, jak kořenitá, tak aromatická, exotická. vyniká bezproblémovou,  dobrou skladovatelností. Pevná chruplavá dužnina. není rezistentní ke strupovitosti, ale u mne zatím nijak netrpí. M. Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 15.2.2021 19:52

Diskuze se stočila zpátky do otázky: "Jsou lepší staré nebo nové odrůdy?" A to je dobře.
   Bezmála 45 let se věnuji pěstování starých odrůd, ale i nových. Psal jsem ale většinou o těch starých (např. články v měsíčníku Chuť na prvním místě - staré odrůdy,  Má smysl pěstovat staré odrůdy?, aj.). Mrzí mě mizení ovocných stromů z krajiny a cením si práce všech, kteří pro jejich navrácení něco dělají. Ing. Fidla je jedním z nich a zaslouží si ocenění. Ovšem nemohu souhlasit s jeho větami:
Jediná šance, jak dokázat konkurenceschopnst starých odrůd je mít je na mladých opečovávaných stromech. Ovšem toho se bojí tito pokrokoví ovocnáři jako čert kříže. Ještě by se totiž ukázalo že staré odrůdy nejsou v ničem horší a že celý život žili v klamu! Samozeřjmě by si to ale nepřiznali a jejich nenávist vůči starým odrůdám by to jen posílilo...
   Roky jsem pěstoval staré odrůdy na opečovávaných zákrscích. Grávštýnské, Smiřické, Matčino, Vilémovo, Kardinál ž. Biesterfeldskou r., Jaderničku, aj... Strýmku radši ne.  Jablka ale vůbec nebyla lepší než z vysokokmenů, spíš naopak!
  Pak jsou tu jiné staré odrůdy: Coxova, Golden D., Jonathan, Mac Intosh, Breuhahnovo, Ananasová reneta, Oldenburgovo, Bernské růžové, aj. - ty se odedávna pěstovaly a pěstují převážně na nízkých intenzivních tvarech. Třebaže mnohé z nich dodnes patří k chuťovým etalonům, z komerčních výsadeb, ale i zahrádek postupně mizí.
  Pěstitelé moderních odrůd - peiorativně "pokrokoví ovocnáři" se nebojí starých odrůd ani života v klamu. Naopak, ochotně se přizpůsobí a pěstovat budou to, co se nejlíp prodá.
   Můj osobní názor je - a nechci jej nikomu nutit - že staré odrůdy mají své nezastupitelné místo při výsadbě solitérů, extenzivních sadů a v návratu jabloní do přírody. Mělo by jít o bujně rostoucí, dlouhověké a nenáročné odrůdy, takové totiž mezi nově šlechtěnými nenajdeme.
  Vracet staré odrůdy do intenzivních výsadeb je zcela mimo realitu. Je to stejně nesmyslné jako v 19. století rozbíjení strojů, protože braly dělníkům práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 16.2.2021 9:20

Z dnešního pohledu je rozbíjení strojů kradoucích lidem práci nesmyslné, ale v kontextu tehdejších okolností to chápu. Co však nechci pochopit je, když někteří-příčí se mi napsat lidé, ničí např.nově vysazené rostliny.Protože se to děje-a nejspíš není možné být nonstop na stráži, nezbývá asi nic jiného, než stavět ploty. Osvěta je taky důležitá. Zveřejnění vandalů a veř.prospešné práce, nejlépe náprava konkrétně poničeného-ať už stromků nebo znečištěných fasád...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 19.2.2021 0:04

Taky tě zdravím Mirku. Koukám že tvé detektivní schopnosti slavily úspěch, Ing. Fidla opravdu není mé pravé jméno:) Co se týče mého názoru na staré odrůdy, jakkoliv jsem tvrdil, že nejsem zcela objektivní, tak se o to přeci jen snažím. Řeknu to trochu jinak, Ing. Fidla je o něco (ne ale o moc) více radikální, než já osobně. Jakožto ovocnář profesionál samozřejmě přicházím i do styku s hodně novými odrůdami, takže nejsem jimi zcela nepolíben. Pokud bych to měl zprůměrovat, tak samozřejmě průměrná nová odrůda jabloně, je samozřejmě chutnější než průměrná stará, ale o tom tady přeci nediskutujeme. Ve starýh odrůdách jabloní je poměrně dost odrůd, které opravdu jsou chuťově průměrné (vesměs všechny velkoplodé odrůdy), jsou zde odrůdy (a není jich málo), které ve stavu optimální zralosti jsou velice chutné a velice výrazné (panenské, Matčino, Bernské růžové, Čistecké...), ale na skládce poměrně rychle ztrácejí šťávu a výraznost chuti... Je třeba na rovinu říci, že sklon k moučnatění mají nové odrůdy mnohem menší, díky tomu že v každé novější odrůdě je nějakým způsobem zastoupena krev z Koksky, Goldenu, Jonathanu, které prostě rozpadem dužniny a ztrátou chuti netrpí. Na druhou stranu i ve starých odrůdách najdeme desítky odrůd s výbornými skaldovacími schopnostmi a velice výraznými chutěmi, které už dneska nikdo nezná! Nmátkou Kožená reneta zimní, podzimní, Madame Galopin, Boskoop, Coulonova reneta, Parkerovo, Kanadská reneta, Zvonkové, Ananasova, Londýnské, Ribstonské, Wagenerovo. Velmi dobře se skladuje a neztrácí štávu například zcela neznámá Multhautova reneta... Byl jsem nadšený z Citronového zimního.. Úžasné jsou rvní kříženci Coxovy, popř. Ribstonského Kidds orange, nebo Berlepschova. Mohl bych samozřejmě pokračovat... Proč dnes málokdo zná holovouského malináče? Chuť je velmi výrazná a ve vyšších polohách bývá bezproblémový... Nemohu si pomoci, ale tady prostě selhaly celé ovocnářské generace! Je to české specifikum, resp. československé, to odsouzení starých odrůd, nikde jinde v Evropě to takto není. Když se nad tím zamyslíme, tak u podzimních a zimních odrůd jabloní je i jen ve starých sortách mimořádný výběr! V letních lze souhlasit, že nové jsou zajímavější a chuťově více diverzifikované. Průsvitné letní mi už opravdu moc nešmakuje, na druhou stranu si myslím, že to je odrůda pro severnější oblasti. Když jsem byl kdysi v severovýchodním Polsku, tak Průsvitné tam zrálo až koncem srpna a bylo vynikající! Křehká šťavnatí dužnina téměř jako u Grávštýnu. Vždy tvrdím, že neexistuje vyloženě špatná odrůda, ale jen nevhodná lokalita. Stejně tak zmíněná Rychlice německá. Nelze než souhlasit, že nové odrůdy, které zrají jen o pár dní později jsou lepší, ale já vždy tvrdím že Rychlice není jště pořádná třešeň. O týden později zrající Kaštánka či Karešova jsou úplně jinačí level. Jánovka či Skalka jsou naprosté chuťovky a kdo je dneska zná hm? O odrůdách hrušek se asi bavit nemusíme vůbec, tam snad nikdo nezpochybňuje že ty staré jsou chuťově zajmavější než ty nové. Jedli jste někdo třeba Kozačku stutgardskou? Zkrátka vymizení starých odrůd v mnoha případech nelze vysvětlit jejich nekvalitou. Kdysi jsem pátral ve vsi Libina po odrůdě jabloně Libinské. Zašel jsem do hospody (to ještě byly otevřené:) a ptal se místníchh, zda tuto odrůdu znají a mají ji. V podstat všichni ji znali, ale říkali že strom vykáceli, nebo prostě odešel. Co bylo ale zajímavé bylo to, že všichni na něj vzpomínali jako na výborné jablko! Libinské je opravdu chuťově velice výrazné, chutí trochu upomíná na holovouský malináč, jemuž se i podobá i s tím svalcem, ale je mnohem vhodnější na uskladnění. Za mě velm zajímavá odrůda, kterou ale problém nalézt i přímo v Libině. Takže problematika kvality starých odrůd se opravdu nedá shodit ve smyslu, že když to vymizelo, tak to si kvalitní nebude, je to prostě mnohem složitější...

              Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.133 (?), 19.2.2021 8:16

Hruška Kozačka Stuttgartská je výborná pozdně letní hruška. Našel jsem stromořadí u obce Žalhostice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.2.2021 9:35

Je to české specifikum, resp. československé, to odsouzení starých odrůd, nikde jinde v Evropě to takto není

To máte, pane inženýre pravdu, v sortimentech řady evropských zemí jsou staré odrůdy zastoupeny víc. Jenže z těch, které jste vyjmenoval, to většinou nejsou tuzemské odrůdy, české snad jen Holovouské m. a Panenské a to ještě kdo ví. Jestli máme být hrdí na rodinné stříbro, měli bychom si držet dnešní odrůdy s Těchobuzic, Střížovic, Holovous, Votic, Moravského Žižkova, Libovic. Ze starších pak Sudetskou renetu. Odrůdy Procheho a Říhy,  Míšeňské, aj., nevím, nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.133 (?), 19.2.2021 10:12

Dobrý den,

posílám vám odkaz na staré krajové odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika