Odrůdy Andera, Primadela a Starkresa



host - 248.57 (?)
29.8.2013 20:27

V roce 2010 ANDERA v Hořicích nebyla ani v roce 2011 a 2012 je to nová odrůda která vyhrála letos v Holovousech Faltová H

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 79.90 (?), 17.11.2009 13:33, zobrazeno: 25464x

Včera jsem vsadil odrůdy jabloní Andera, Primadela a Starkresa. Může někdo, kdo měl už možnost některou z odrůd ochutnat sdělit svůj názor na jejich chuť, či případně jiné zkušenosti s nimi? Šlechtitel samozřejmě uvádí, že jejich chuť je velmi dobrá, příp. výborná.

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.122 (?), 21.1.2010 20:36

výsledky degustace v Hořicích z 1/2010- Andera na 6 místě, jinak jsem na tom stejně - vysadil jsem letos na podzim - něco naroubováno, něco dovezeno z Holovous  + ještě další nové odrůdy.        J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 22.1.2010 20:36

Díky. Tu degustaci v Hořicích už jsem také zjistil. Andera je kříženec Angoldu, ale dále nevím s čím - to jsem už zapomněl.

Ještě jsem se chtěl zeptat na Silviu - tu mi zatím neprodali, jestli to je zimní nebo podzimní odrůda, pokud to víte, sdělte prosím.

           Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.122 (?), 24.1.2010 17:23

Na Silviu jsem nenarazil, ale podle toho co mi sdělili s Holovous :

Andera=Melrose x Rubín, obdobné rodiče   má dále i Rosabel- tyto dvě odrůdy jsou středně citlivé na strupovitost

Flordika, Frosta, Fragrance jsou rezistentní vůči strupovitosti (původ Florina x...)

           S pozdravem           J.A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 25.1.2010 15:12

Primadelu jsem již v loňském roce sklízel a to asi 20 plodů ze šesti kusů dvoulettých velmi štíhlých vřeten. Zatím ji degustuji nepravidelně cca po čtrnácti dnech. Plody vzhledově pěkné, mají mírné stopy po padlí. Řekl bych, že teprve nyní přicházejí do konzumní zralosti. Chuť dobrá aromatická. Nelze však dělat závěry po této prní sklizni. Trvanlivost se asi potvrdí do dubna jak se uvádí.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 25.1.2010 17:48

Díky za informace.  O těhlech nových holovouských odrůdách se člověk prakticky dozví až u nich v Holovousích. Až tam pojedu pro rouby, budu se muset více poinformovat.

Zdravím!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.57 (?), 29.8.2013 20:27

V roce 2010 ANDERA v Hořicích nebyla ani v roce 2011 a 2012 je to nová odrůda která vyhrála letos v Holovousech Faltová H

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.8.2013 20:35

Anderu jsem koupil v roce 2009 v Holovousích, ale plody dosud nemám žádné. Loni a předloni je zlikvidoval květnový mráz, letos, pro mne z neznámých důvodů, opadly v červenci jako normálně vyvinuté.
Její sourozenec ze shodného křížení, Benet, má první plody, tak jsem zvědav.
Vypadá to, že obě tyto odrůdy nebudou trpět vysokými úrodami, podobně jako jeden z jejich rodičů - Melrose.

Po předchozích sklizních květnovými mrazy, loni dala Primadela první, normální úrodu. Kvalitou plodů mě nijak neoslnila, psal jsem o tom v jiném vlákně. Tak jsem ji na jaře přerouboval, na ponechaných dvou tažných větví je dost plodů. Ty větve hodlám ze zvědavosti ponechat i pro nejbližší roky, pro případ, že by se kvalita plodů zlepšila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.1.2014 12:06

Poprvé jsem také chutnal plody odrůd Primadela a Starkresa, kde se o hlavní chuťové vlastnosti mělo zřejmě postarat křížení odrůd Starkrimson Delicious x Zvonkové a rezistenci vůči strupovitosti měl dodat rezistentní genotyp. Zatímco Primadela má chuť poměrně aromatickou, mně snad více připomínající Mac Intosh, než Starkrimson, tak Starkresa nemá v chuti nic známého. Lépe řečeno Primadela byla jednak o něco šťavnatější a aromatičtější, kdežto Strarkresa nebyla ničím zajímavá a měla nakonec i sušší dužninu. Nadšení u mě nevyvolala ani jedna z těchto odrůd. Na takovém Dominu jsem si pochutnal mnohem více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.1.2014 21:27

Možná, že záměr šlechtitelů byl, pokusit se vyšlechtit rezistentní Gloster (Richared Delicious x Zvonkové), což se zjevně nepodařilo, protože Gloster je mnohem chutnější. Myslím ten z dobrých poloh. Glostry sice jen kupuju, ale i ty menší Glostry mají velmi dobrou, příjemnou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika