Odruda Fuji v Cesku



host - 210.6 (?)
22.11.2010 20:14

Odrůdy Fuji a Fuji Kika 8 pěstuji již několik let na jihu Moravy.Podnož M26,tvar štíhlé vřeteno.Sklízím až před příchodem mrazů.Skladuji v běžném sklepě.Chuť mně nepřipadá až tak vyjímečná asi proto, že nemiluji velmi sladká jablka.Ovšem co se týká vzhledu, našim odrůdám se nevyrovnají ani zdaleka.Také jejich náchylnost ke strupovitosti je velká a v letošním roce obzvlášť.Proto jsem nechal pouze po jednom stromku stejně jako u odrůdy Pink Lady.Místo mám tak je nechávám jako sbírkové.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
nightsider - (9) - 173.19 (?), 16.11.2010 19:24, zobrazeno: 57152x

Ma nekdo zkusenost s pestovanim teto sorty v CZ? Vzhledove sice neni nic moc /i kdyz ty novejsi kutivary jsou uz aspon cervenejsi/, ale chutove patri ke spickam. Obavam se, ze tady asi nebude pro ni nejelepsi klima. Diky za nazory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 17.11.2010 18:09

Vlastním dva klony KIKU a SHOGUN. Ve stěně plodí asi pátým rokem. Každý rok stojím před rozhodnutím zda zrušit, či nikoliv. V letošním roce díky počasí opět chuťově nic moc. Ale u mutace SHOGUN pokud dozraje, což se u mě stalo pouze za tu dobu jedenkrát je chuť tohoto klonu fantastická. Blíží se jakémusi exotickému ovoci a chuťově se nepodobá žádné jiné odrůdě jablek. Čili pěstování této odrůdy je opravdu na zváženou každého pěstitele, mám na mysli na zváženou v oblasti, kde neni až tak příliš teplo. Je zajímavé, že odrůda Granny Smith v celku každý rok u mne dozraje do podoby kdy je poživatelná, kdežto o odrůdě Fuji to říci nelze. Nicméně jsem se rozhodl, že odrůdu Granny v letošním roce zruším, jak dopadne Fuji toť otázka pro další dvě sezony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
nightsider - (9) - 173.19 (?), 22.11.2010 11:59

Diky, za nazor, myslel jsem si to,  ono i v Jiznim Tyrolsku se pestuji jen v Etschtalu, nikoli uz v Eisacktalu ci Vinschgau. Chuť je opravdu nezamenitelna a jejich sladkost je taky neuveritelna. Taky jejich cena!  Nevsiml jsem si, ze by je importovali do CZ. Tak s nimi drzim palce!  Tech granny smith je ale skoda, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 246.18 (?), 22.11.2010 13:13
Jablka Fuji Kiku (v cizině též název Fubrax) jsem koupil v hypermarketu v Rakousku a chuť je opravdu velmi dobrá. Ještě více mně chutnaly (a vřele doporučuji příležitostně ochutnat i přes vyšší pořizovací ceny) tyto špičkové cizí dovozové odrůdy : - Kanzi (v cizině též název Nicoter, křížení Gala x Braeburn, zakoupeno ve spec. obchodě s ovocem v Pelhřimově) - Modi (křížení Liberty x Gala, zakoupeno ve spec. obchodě s ovocem v Pelhřimově) - Jazz (v cizině též název Scifresh, křížení Gala x Braeburn, zakoupeno na dovolené ve Švýcarsku) Pokud bude možnost, tak bych chtěl ochutnat např. Pacific Rose (též název Sciros, křížení Braeburn x Gala), Red Boy (též název Frureru, křížení Redwinter x Rubinette) nebo třeba Mairac (též název La Flamboyante, křížení Gala x Maigold) Bohužel asi téměř všechny tyto uvedené odrůdy v našich klimatických podmínkách plně nedozrají, ale získat jejich rouby a květní pyl použít ke křížení s našimi odrůdami by bylo jistě užitečné a zajímavé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 11:39

Odrudy Jazz "mame" v Tyrolsku jeden hektar, tretim rokem, zatim se moc nepredvedly, stromy hodne narustaji, letos uz ovoce bylo vic, ale chutove me neomracuje /stejne jako jejich matka Gala Royal/. Je to pomerne nova odruda, na trh se dostala v roce 2004. Modi uspesne pestuje muj znamy na Liberecku. K tem zajimavym odrudam bych jeste doplnil Pink Lady /Cripps Pink, krizenec Lady Williams a Golden Delicous/. Kdyz po Novem roce konzumne dozraji, jsou vynikajici. Presto bych vzdycky dal prednost Babce Kovarove /Granny Smith/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 23.11.2010 12:57

Jablka Kanzi považuji asi za nejlepší, co jsem kdy jedla. Odrůda má i své internetové stránky, ze kterých se člověk nic moc nedozví, protože jsou hlavně reklamní. Pěstuje se ale například v Belgii a Nizozemí. Bohužel se jedná o tzv. klubovou odrůdu, takže i když by to člověk u nás chtěl zkusit, nemá šanci rouby nebo stromky získat. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 13:51

To je Pink Lady taky. Pestitele musi dokonce platit jakysi desatek z urody. Je to velky byznys. Jinak naroubovat se da vsechno, staci sehnat sosy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.11.2010 19:37

Plody jsem viděl prodávat v Bille, sadbu má známá prodejna v Uh. Ostrohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.6 (?), 22.11.2010 20:14

Odrůdy Fuji a Fuji Kika 8 pěstuji již několik let na jihu Moravy.Podnož M26,tvar štíhlé vřeteno.Sklízím až před příchodem mrazů.Skladuji v běžném sklepě.Chuť mně nepřipadá až tak vyjímečná asi proto, že nemiluji velmi sladká jablka.Ovšem co se týká vzhledu, našim odrůdám se nevyrovnají ani zdaleka.Také jejich náchylnost ke strupovitosti je velká a v letošním roce obzvlášť.Proto jsem nechal pouze po jednom stromku stejně jako u odrůdy Pink Lady.Místo mám tak je nechávám jako sbírkové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 11:43

Prekvapuje me, ze Pink Lady v nasem klimatu je vubec schopno dozrat, kdyz ma vegetacni dobu 200 dnu. Prvni kvetou, posledni se sklizeji.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika