Nátěr barvou syntetickým emailem po řezu větších větví jabloní se může?



Stránky: 1,  2   
jenda11111 - (3) - 144.98 (?) 
22.3.2009 15:14, zobrazeno: 15332x
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu zatřít rány po řezu jabloní touto barvou?Děkuji za odpověd.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 22.3.2009 15:25

No, já bych to neriskoval.Nátěr musí splňovat tyto kritéria-musí být prodyšný(musí dýchat),nesmí mít pro strom jedovaté látky, měl by podporovat hojení rány, měl by mít přibližně stejnou barvu jako borka.Četl jsem, že nejlepší hojení rány je při hladkém řezu a správném vedení řezu bez použití stromových balsámů, v Německu dělali pokus, balsámy prý poškodí dělivá pletiva.Nevým, co je na tom pravdy.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 22.3.2009 15:34

Nevím jaký názor na to mají kolegové ovocnáři, já používám prostředek pro ošetření ran na stromech v lese, SANATEX VS. Má antiseptické účinky a osvědčil se mi i na okusem dost poškozených jabloních v sadě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.83 (?), 22.3.2009 18:56

Také užívám Sanatex VS, začal jsem s tím před cca 5-ti lety u lesních stromů.Po zaschnutí má hnědavou barvu a rány nejsou vidět.Velmi dobře se s ním pracuje, není třeba ředit, rychle schne.

Použití na ovocné stromy jsem konzultoval s výrobcem.S úspěchem používám i v ovocné zahradě, potvrzuji antiseptické účinky, na stromy poškozené okusem či vytloukáním lesní zvěří jsem nic lepšího nevyzkoušel-zachránil jsem s ním nejeden kmínek téměř bez lýka. Drobné plodnice hub na prasklém kmeni broskvoně prorůstají ale nátěrem i nadále-asi moje chyba-nedostatečně očištěný podklad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 22.3.2009 19:18

Nebojte se být větší ras! Kde je mykóza, tam funguje nejprve pila jako fréza a pak náš "přítel" Sanatex VS. S ohledem na stáří stromu vyfrézuji pokud možno co nejvíce hmoty a zatřu. Je to skutečně náročná práce, ale vyplatí se to. I na první pohled odsouzené stromy jsem takto zachránil! Zajíci v mladém sadu mne přsvědčili, že se bát nemusím. Na kmíncích o průměru 6-8 cm, zůstal proužek 2 cm lýka a po zatření se do dvou let rána stáhla na polovinu a stromky prosperují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.83 (?), 22.3.2009 19:49

Děkuji za dodání odvahy, vyzkouším být větší kruťas!

Sanatex mi zachránil řadu švestek a jabloní i jedlí, javorů a modřínků s minimem lýka (taky zbývaly proužky cca 1-2 cm) po vytloukání svědícího paroží srnců. Mimochodem, lesníci tvrdí, že nejlepší preventivní nátěr a druh oplocenky proti okusu a vytloukání je kulovnice. To se ale spoustě zdejších čtenářů nebude líbit.  Kdo má zahradu u lesa a naučí se mu tam chodit srnec na jahody apod. tak ví, že onen chlupáč dokáže přeskočit i 1,8m vysoký plot z místa bez rozběhu. To je pak natírání bez konce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 22.3.2009 18:42

Chytrá kniha už staršího data doporučuje velké rány natírat fermežovou (nikoliv syntetickou) bílou barvou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 22.3.2009 19:07

To jsem také kdysi dělal, ale u "pramene", tedy v Holovousích jsem dostal "buchec". Odborníci říkají, že bílá přitahuje škůdce a na tom něco bude! Fermež je ale přírodní, možná bez barviva by nemusela být problém. Sanatexem jsem zastavil houbu u starého ořešáku a mám ho dost, takže experimenty se konat nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.21 (?), 22.3.2009 19:12

Používám léta bílou fermežovou barvu s dobrým výsledkem, lepší než latex.Smícháním s dřevěnými pilinami i na plombování na starých stromech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 22.3.2009 20:42

Syntetická barva je pro ošetřování řezných ran naprosto nevhodná! Pokud chcete použít barvu, tak jenom takovou, která se ředí fermeží nebo vodou. Ale lépe je použít některého stromového balsámu s obsahem fungicidu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika