Dobrý den.
Nauka o dřevinách a poznávání dřevin. To je dendrologie. Předmět ve škole. Jako matematika. To se musíte naučit, jako ti studenti. Ovocných dřevin je jen pár. Tak je to snadné.
Nejjednodušší bude, když si připravíte vzorek větvičky a letorost z každého ovocného druhu. Z jabloně, hrušně, třešně, slivoně (u slivoně asi hned nepoznáte ryngli od švestky a švestku od durancie, ale to myslím, pro začátek nevadí), myrobalánu (myrobalán je taky slivoň, ale většinou jen podnožová a vypadá dost odlišně). Jestli jste z nížiny, tak i meruňku. Až se vzorky naučíte rozpoznat, tak to budete umět rozpoznat i v terénu. Můžete si přidat i pár nejčastěji se v okolí vyskytujících „divokých“ dřevin.
Vykopat, vyřezat již vzrostlejší stromky bez toho, abyste věděl co a proč likvidujete, je určitě škoda. Například švestky z náletu nebo odkopky bývají většinou stejně dobré (totožné) jako jejich matky. Ušetříte i čas se zapěstováním sázených švestek. Mladou jabloň, hrušeň lze snadno na místě přeroubovat a je to úspora řady roků. Pěkně rostlé myrobalány, durancie, špendlíky, ryngle, jablůňky, hrušničky a třešně jsou k extenzivnímu pěstování ovoce dobré podnože. Taky to dělám. Nikdy jsem žádnou podnož nekoupil. Takže se naučte rozpoznat, vytřiďte, přeroubujte na místě, případně přesaďte.
Pokud ale chcete přísné řady a spon, intenzivní pěstování, tak bude třeba úplná likvidace a nová výsadba. Ale když, jak píšete, nepoznáte švestičku a jablůňku, bude intenzivní pěstování daleko větší problém, než rozpoznání cca pěti mladých druhů dřevin. JG