Mně neznámé onemočnění jabloně, kdo poradí?



host - 150.27 (?)
4.3.2007 15:07

Pane Vysloužile, jsou tzv. rakoviny jabloní přenosné na další jabloně?

Děkuji za odpověď. Zedníčková

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 177.124 (?), 18.11.2006 13:15, zobrazeno: 19580x
Dobrý den, poraďte, na jedné naší staré jabloni, ale s chuťově nejlepšími plody, které by mi bylo líto, se objevila nemoc, která se projevuje tím, že větve jsou na několila místech černé, jakoby spálené, jakoby do nich uhodil blesk. Po čase se začne dřevo v těchto místech rozkládat, listy žloutnou, a plody pod tímto místem jsou nekvalitní. Snažíme se celé větve s tímto onemocněním likvidovat, ale objevuje se to znova. Je to mohutný strom, zatím má těch větví dost, ale takhle bude za chvilku pryč. Poradíte někdo, co je to za nemoc, jestli se ten strom dá nějak vyléčit, nebo ho radší celý zlikvidovat, aby nemoc případně nešíril dál? Bohužel, tuto odrůdu už asi nikde neseženeme. Podle ovocnáře jde o odrůdu Gascoigneho. Děkuji.Jarka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.11.2006 13:11
Gaskoigneho šarlatové je ještě občas k vidění -  ale chcete li jej zachovat, stačí si vzít roub a založit mladý stromek, choroba se nejspíš nepřenese. Podle popsaného, jde nejspíš o nektriovou rakovinu. Zčernalou kůru lze odloupnout, pod ní je hnědé nekrotické kambium a někdy i drť s živočišnými škůdci. Léčba je velmi obtížná, choroba se vyskytuje více ve vlhých lokalitách. Někdy pomůže zarýt písek, omítku či jinak vylehčit půdu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 8.12.2006 17:01
Popis mně připomíná, kdysi jako hodně mladý a hloupý jsem donesl k jedné jabloni a zasadil tam trs václavek. Ty asi dva, tři roky vegetovaly, pak uhynuly, ale ta jabloň pak asi 10 let jevila podobné příznaky, než se potom vzpamatovala.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 85.27 (?), 10.12.2006 22:18
Václavka je na rozdíl od většiny jedlých saprofytických hub dřevokazný parazit, o jejich vegetaci na jabloních jsem neslyšel. Určitě nebude mít nic společného s uvedenou chorobou jabloně, která je na vlhkých jílovitých půdách častá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 7.4.2009 19:14

Nám z jedné staré jabloně loni vyrostl trs václavek. Bylo to na staré, mnoho let neudržované zahradě, kterou jsme právě loni začali dávat do pořádku.  Pak jsem si nastudovala, že na ovocných stromech to zase tak vzácné není, zvláště poblíž lesa.

Někdy v zimě k tomu byl také dotaz v Receptáři, pan Větvička radil co s tím. Doporučoval jednak likvidovat plodnice (to zamezí dalšímu šíření), jednak se prý můžou zkusit běžné fungicidy, a pak radil "babičkovskou" radu - použít kyselinu boritou. Bohužel k tomu nepřidal radu v jakém ředění ji použít, já to nikde nenašla a ptala jsem se na to už i tady na fóru, bohužel bez odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.27 (?), 4.3.2007 15:07

Pane Vysloužile, jsou tzv. rakoviny jabloní přenosné na další jabloně?

Děkuji za odpověď. Zedníčková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.3.2007 15:03
Je to asi jako s tuberkulozou. Houba Nectria galenica rostoucí v rakovinných ranách je teoreticky (třeba nářadím) přenositelná, ale vyžaduje vnímavého jedince - tedy stromy namrzlé, poraněné, trpící zamokřením či  vysokou hladinou spodní vody, častěji slabě rostoucí odrůdy. Tak ochotně jako chřipka (nebo strupovitost) se  nepřenáší . Určitě nemá smysl nemocné stromy vykopávat, abychom uchrálili zdravé. Spíš jim vytvořit lepší podmínky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.219 (?), 6.4.2009 22:03

Nevim, jestli to, co chci popsat je stejná nemoc jakou popisovala paní Jarka.Podle toho kam jsem koukal máme na jabloních nemoc podobnou Nectria galligena.Mají ji skoro všechny naše jabloně, různě staré, některé jí trpí tak 15 roků nebo i více.Měla jí i jedna jablon moc chutné původní odrůdy (bujně rostoucí), kterou neznam.Už je pokácená, ale mam z ní asi tři roky starý naroubovaný stromek, a už se na něm rozšklebil kmínek - zase ta potvora.Stromek už zpomalil růst.Šlo by ho ještě něak zachránit (hlavně tu odrůdu), příp. i vyléčit?Děkuju za radu.Fanda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 6.4.2009 22:58

V našich zahrádkách je také, napadá hlavně starší stromy. Byli jsme se ptát v rostlinolékařské laboratoři, tam poradili, že napadené stromy lze na podzim a na jaře stříkat Kuprikolem, tím by se mělo onemocnění zpomalit. Vyléčit nelze. K nákaze stromu stačí malá ranka třeba po střihu nebo po opadu listu. Jinak u nás je sice zem písčitá, ale zas máme poblíž Labe.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.219 (?), 7.4.2009 16:39

Děkuju. Zkusím ty menší postříkat kuprikolem. Jenom je mi těch stromů líto - takový roky a pořád ty nádory. Úspěšně jsem rouboval zatim jenom 2* nemocný stromek, klivii (ale tam se roubem nic nepřeneslo) a tudle, zkusím příští rok přeroubovat jinam, snad se nepřenese. Výše v diskusi psal pan Vysloužil, že se zvýší odolnost zlehčením půdy tak jsem to asi pokazil když jsem několik zdravých špičáků zalil skvašenými slepičincemi. Taky někdo říkal, že jde nádor vyřezat do dřeva a přiložit naoctovatělou houbu - jak to ale pomůže, když nectria je všude ve stromě netušim, nedělal jsem to. Fanda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika